|2019-09-16|
Geodezja, Prawo
OZZG podpowiada: stosujmy ponaglenia
Co może zrobić geodeta, gdy PODGiK zwleka z weryfikacją jego pracy? W ocenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów warto spróbować wystosować ponaglenie.
Jak wyjaśnia OZZG, ponaglenie jest rozwiązaniem obowiązującym od 1 czerwca 2017 roku, uregulowanym w art. 37 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zastąpiło ono zażalenie na bezczynność bądź przewlekłość oraz wezwanie do naruszenia prawa. Ponaglenie można stosować wszędzie tam, gdzie organ dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania.
Po co geodetom ponaglenie?
Zdaniem związku rozwiązanie to można wykorzystać chociażby w przypadku przeciągającego się procesu weryfikacji pracy geodezyjnej. W ocenie organizacji o przewlekłości możemy mówić, gdy procedura ta trwa dłużej niż 14 dni, oczywiście za wyjątkiem najbardziej skomplikowanych prac. Ponaglenie może być także zastosowane w przypadku zbyt długiego wydawania materiałów do zgłoszenia – podpowiada związek.
Jak składać ponaglenie?
Ponaglenie wnosi się do organu wyższego rzędu za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie i musi ono zawierać uzasadnienie. Organ przekazuje je wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy w terminie 7 dni. Odpisy mogą zostać sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. Przekazując ponaglenie, organ jest obowiązany ustosunkować się do niego. Organ wyższego stopnia ma 7 dni na jego rozpatrzenie. Przykład ponaglenia dostępny jest na stronie OZZG.
Jakie zalety daje ponaglenie?
W ocenie OZZG zaletą ponagleń są przede wszystkim konkretne i względnie krótkie terminy ich rozpatrzenia – starosta ma 7 dni na przesłanie ponaglenia, następne 7 dni powinno zająć rozstrzygnięcie WINGiK-a. W efekcie wykorzystania tej procedury otrzymujemy konkretną informację, czy w naszym przypadku doszło do bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania (a jeśli tak, to czy miało ono miejsce z rażącym naruszeniem prawa). W przypadku pozytywnego rozpatrzenia ponaglenia organ zostanie zobowiązany do załatwienia sprawy w konkretnym terminie. Zarządzane jest także wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby – podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości.
JK
|