wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-13| Mapy

Poseł interweniuje ws. oznaczenia kościołów na Mapach Google

Dlaczego na Mapach Google kościoły oznaczone są symbolem bez krzyża i czy Ministerstwo Cyfryzacji podejmie interwencję w tej sprawie? – pyta w swojej interpelacji poseł Artur Szałabawka z PiS.


Poseł interweniuje ws. oznaczenia kościołów na Mapach Google <br />
Dotychczasowe wzory sygnatur dla świątyń
Dotychczasowe wzory sygnatur dla świątyń
Poseł interweniuje ws. oznaczenia kościołów na Mapach Google <br />
Mapy Google po zmianie sygnatur dla kościołów
Mapy Google po zmianie sygnatur dla kościołów

Przypomnijmy, że Google wprowadził nowe sygnatury pod koniec 2017 r. i od razu wzbudziły one kontrowersje. Generalnie świątynie były bowiem oznaczane sygnaturami zgodnymi z symboliką danego wyznania. Wyjątkiem były jednak obiekty chrześcijańskie, którym przyporządkowano symbol trzech wież.

Jak odpowiedział krótko na interpelację minister cyfryzacji Marek Zagórski, jego resort ma ograniczone możliwości wpływu na decyzje Google’a w zakresie piktogramów stosowanych na mapach. Jest to bowiem prywatna firma i decyzje odnośnie do sposobu oferowanych przez nią usług czy ich wyglądu podejmuje bez udziału przedstawicieli rządów. „Z uwagi jednak na skalę i popularność oferowanych przez tę firmę usług w Polsce Ministerstwo wystąpiło do Google’a z prośbą o rozważenie zmiany oznakowania kościołów katolickich na mapach Google, tak aby piktogramy je przedstawiające zawierały krzyż” – zapewnił Marek Zagórski.

Czyżby interwencja pomogła?

Nie wykluczone, że prośba MC mogła odnieść skutek. Odpowiedź na interpelację wystosowano bowiem w sierpniu br. i w tym samym miesiącu Google wprowadził dla kościołów postulowaną sygnaturę krzyża.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
na szczęście poseł Szałabawka nie wszedł na krajowy geoportal, który jest zależny od przedstawicieli rządów. Tam też krzyży nie uświadczysz....

skoro z zamazaną, to nie jest to już publikacja twojego wizerunku (nie jesteś rozpoznawalny)

. Co do posła no coment. Co do googla - czy publikacja mojego wizerunku w streetview jak przestępcy z zamazaną twarzą to zgodne z prawem? Mogę się na to zgodzić, tylko niech mi zapłacą.

A co na to art 25 konstytucji . Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Poseł i Minister właśnie zachowali bezstronność....

Pan Poseł o którym jako żywo słyszę po raz pierwszy, obudził się pod koniec czteroletniego snu sejmowego i nie ma innego sposobu na zaistnienie w mediach? A co na ten pomysł np Prawosławni - krzyż bez poprzeczki - jak to ?

5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS