wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-12| Geodezja, Ludzie

Niewielu geodetów w kolejce do parlamentu

Już za miesiąc (13 października) odbędą się wybory parlamentarne. Tradycyjnie sprawdzamy, ilu geodetów zawalczy w nich o mandat posła i senatora.


Niewielu geodetów w kolejce do parlamentu

Okazuje się, że w nadchodzących wyborach wystartuje zaskakująco mało przedstawicieli branży geodezyjnej, bo tylko 21, w tym 18 do Sejmu oraz 3 do Senatu. Dla porównania: w poprzednich wyborach na listach znalazło się aż 54 geodezyjnych kandydatów, z których do Sejmu dostało się 5, a do Senatu – dwóch.

Najwięcej geodetów startuje do Sejmu z list Konfederacji oraz Prawa i Sprawiedliwości (po 5). Trzech znajdziemy na listach – Polskiego Stronnictwa Ludowego, a po dwóch wystawili Bezpartyjni Samorządowcy i Koalicja Obywatelska, zaś jednego – Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Jakie są ich szanse na zdobycie mandatu? Sądząc po numerze na liście, generalnie niewielkie, choć jest jedna „jedynka” (Grzegorz Bedka, Konfederacja) i dwie „dwójki” (Anna Paluch z PiS oraz Michał Macoń z Konfederacji). Można też założyć, że większe szanse na mandat mają posłowie obecnej kadencji. Oprócz wspomnianej Anny Paluch o reelekcję walczy także Michał Wojtkiewicz z PiS oraz Zbigniew Gryglas (również PiS, choć wcześniej reprezentował Nowoczesną). W wyborach nie wystartuje za to Krzysztof Jurgiel z PiS, który w mijającej kadencji zdobył sporo głosów (blisko 45 tys.) i przez ponad 2,5 roku był ministrem rolnictwa. Obecnie zasiada on w europarlamencie. O reelekcję nie walczy ponadto Jacek Falfus z PiS – poseł od 2001 r.

O mandat senatora stara się z kolei trzech geodetów, z których wszyscy mają doświadczenie parlamentarne. Dwóch zasiadało wcześniej w Sejmie – Artur Dunin z KO (od 2007 r.) oraz Stanisław Ożóg z PiS (od 2005 do 2014, później europoseł), a jeden w Senacie (Maciej Łuczak, PiS).

Kandydaci do Sejmu

kandydat komitet wyborczy okręg siedziba okręgu miejsce na liście
BODNAR Anna Maria Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy 7 Chełm 15
JELONEK Arkadiusz Cezary Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy 33 Kielce 32
PAŃCZYK Tomasz Józef Koalicja Obywatelska 7 Chełm 9
SZKOŁA Józef Koalicja Obywatelska 22 Krosno 4
BEDKA Marcin Grzegorz Konfederacja Wolność i Niepodległość 41 Szczecin 1
KACA Maksymilian Przemysław Konfederacja Wolność i Niepodległość 17 Radom 15
KULIŃSKA Klaudyna Barbara Konfederacja Wolność i Niepodległość 5 Toruń 22
MACOŃ Radosław Michał Konfederacja Wolność i Niepodległość 15 Tarnów 2
SERAFIN Karol Zygmunt Konfederacja Wolność i Niepodległość 15 Tarnów 13
KELIŃSKI Tadeusz Polskie Stronnictwo Ludowe 26 Słupsk 15
MIKOŁAJCZYK Anna Polskie Stronnictwo Ludowe 26 Słupsk 14
PACHOLSKI Michał Tomasz Polskie Stronnictwo Ludowe 11 Sieradz 8
CHRZAN Tadeusz Prawo i Sprawiedliwość 22 Krosno 10
GRYGLAS Zbigniew Prawo i Sprawiedliwość 19 Warszawa 7
LEWANDOWSKA Barbara Prawo i Sprawiedliwość 9 Łódź 17
PALUCH Anna Prawo i Sprawiedliwość 14 Nowy Sącz 2
WOJTKIEWICZ Michał Jan Prawo i Sprawiedliwość 3 Wrocław 15
CIUBORSKI Piotr Krzysztof Sojusz Lewicy Demokratycznej 11 Sieradz 18

Kandydaci do Senatu

kandydat komitet wyborczy okręg siedziba okręgu miejsce na liście
DUNIN Artur Jerzy Koalicja Obywatelska 23 Łódź 1
ŁUCZAK Maciej Adam Prawo i Sprawiedliwość 26 Sieradz 3
OŻÓG Stanisław Prawo i Sprawiedliwość 56 Rzeszów 2

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tt PANIE GŁÓWNY GEODETO ZLIKWIDUJCIE LICENCJE NA PRAWDĘ ZAWÓD WYMARŁY

widocznie wolą uczciwą pracę widocznie wolą uczciwą pracę

@posel Ukrył się pod zawodem "parlamentarzysta". Lista jest już uzupełniona. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

do X przeczytaj dobrze swój dyplom najlepiej na głos i zobacz czy tam jest napisane geodeta, czy aby nie jest tam napisane tytuł zawodowy i kierunek studiów i specjalność tam nie pisze geodeta

niepełna lista http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/posel.xsp?id=117 a gdzie Poseł Zbigniew Gryglas ?

Rzeczywiście nazywanie "technika praktyka" kaloszem jest "jakąś formą zachowania". Szanowny "x" moja wypowiedź była do Alfy i Omegi a jej forma była celowo dostosowana do formy wypowiedzi tegoż forumowicza. Używanie określeń deprecjonujących i obraźliwych jest pewną formą agresji, i skoro jest ona tutaj dopuszczona to będę jej używał, oczywiście jedynie w odpowiedzi na wcześniejszą agresją z drugiej strony. Nie dlatego, że tą formę pochwalam ale dlatego, że chcę uświadomić problem, zarówno czytelnikom jak i Redakcji. Przykro mi ale zorganizowane działania hejterów i spamerów do takiej kontrakcji zmuszają.

@KK @geodureń Poprawione. Przepraszamy za błąd.

Redakcjo poprawić Marcina

Dziennikarska rzetelność? Czyżby przypadkowo kandydat Konfederacji został przepisany do PO-KO?

hihi wybacz x-ie ale trudno tego nie skomentowac :) ,iż jesteś zaiste w tej nieskromnej mniejszości:).

Puknij się w pustą makówkę brzmi rzeczywiście jak dyskusja. Mam tytuł magister inż. geodezji i tak też się w zgodzie z prawem tytułuje. Uważam też że ten tytuł wymaga ode mnie jakiegoś zachowania na forum. Widzę że jestem w mniejszości.

Alfa i Omega, puknij się w pustą makówkę, nie odróżniasz hejtu od dyskusji? Ja też uważam, że żeby nazywać się geodetą trzeba mieć coś więcej niż sam dyplom takiej czy innej szkoły. I, że żadne stanowisko urzednicze nie daje prawa do używania takiego określenia. A co do tego, co trzeba sobą prezentować żeby zostać kandydatem na posła to lepiej nikogo nie przekonuj bo wiele przypadków które znamy z autopsji świadczy o tym, że to Twoje "minimum" to nie jest powód do chwały w środowisku porządnych ludzi.

jeszcze raz drogi X-ie, miałem na mysli, ze można miec wykształcenie geodezyjne (także wyższe jak w Twoim przypadku ) i nie uprawiać zawodu geodety. Np.będąc urzędnikiem w jakimś SP.Wiec kolego z wykształcenia jesteś geodetą, a z zawodu jesteś urzędnikiem. Na tym polega różnica i nic więcej.

hejt dla zasady typu a niech somsiadowi krowa zdechnie. Żaden z idących do polityki nie jest w pełni czynnie zawodowo aktywny bo by nie rezygnował z często lepiej płatnej pracy. Ani lekarz, ani programista, ani nawet geodeta. Natomiast trzeba sobą minimum reprezentować, żeby jednak na listy trafić, a nie nazywać się Suski lub Wassermann. Ale taki kalosz jak technik praktyk tego nie ogarnie świadomością, więc próżny trud.

Wykształcenie to akurat mam wyższe. Coś jeszcze ?

wykształcenie to co innego niż wykonywany zawód

Państwo w postaci uczelni dało mi tytuł mgr inż. geodety i ani ty ani twoi pobratymcy nie będziecie mi go odbierali. Jasne ?

maź I właśnie zaczęła wylewać się na forum maź obrzydliwa i zawistna.

"Geodeci" w administracji najczęściej nic wspólnego z wykonawstwem nie mają (oprócz załatwionych fuszek). Czas najwyższy, aby wykonawstwo i administracja jasno oddzieliło się w organizacjach nas reprezentujących. Zapewne każdy wykonawca w swoim życiu spotkał się z podłożeniem mu przysłowiowej świni, czy to na szczeblu powiatowym, czy też ustawodawstwie państwowym.

a kto to jest geodeta? i ilu z nich jest wykonawcą prac geodezyjnych? ilu z nich osobami samodzielnie wykonujące funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii? a ilu z nich jest osobami z wykształceniem geodezyjnym pracującymi w Urzędach wszelkiej maści

20 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS