Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-09-12| Prawo, Przetargi

Sejm: nowe Prawo zamówień publicznych uchwalone

Wczoraj wieczorem (11 września) Sejm uchwalił ustawę Prawo zamówień publicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2021 r., zwiększając konkurencyjność na rynku zamówień publicznych oraz dostęp do rynku małym i średnim firmom.


Sejm: nowe Prawo zamówień publicznych uchwalone

Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła wcześniej, że resort przedsiębiorczości i technologii zdecydował się na przygotowanie nowej ustawy, ponieważ dotychczas obowiązujące Pzp z 2004 r. nowelizowano już kilkadziesiąt razy, przez co stało się ono mało czytelne.

W uchwalonej ustawie znalazły się m.in. rozwiązania wprowadzające obowiązek dokonania analizy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, aby uzyskać jak najlepsze efekty z danych nakładów i wybrać optymalne metody i środki służące osiągnięciu założonych celów. Ustawa pozwala precyzyjnie określić zasady współdziałania, prowadzenie katalogu klauzul zakazanych, jeśli chodzi o treści umowy. Wprowadza też nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia, a także obowiązek stosowania zaliczek lub częściowych płatności w umowach powyżej 12 miesięcy.

Ustawa przewiduje też szczegółowe zasady dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe. Zabezpieczenie ustala się w wysokości nieprzekraczającej 5% ceny całkowitej.

Według autorów ustawy nowe przepisy pozwolą lepiej zadbać o interesy podwykonawców. Obniżenie opłat sądowych od skarg w drugiej instancji zapewni większą dostępność dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystania ze skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 256 posłów, przeciw było 142, a 17 wstrzymało się od głosu. Sejm uchwalił również związaną z nowym Pzp ustawę Przepisy wprowadzające ustawę Prawo zamówień publicznych, głosowało za nią 256 posłów, przeciw było 142, a 16 wstrzymało się od głosu.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS