wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-10| Geodezja, Prawo

To już pewne. Nowelizacji Pgik w tej kadencji nie będzie

W planach dzisiejszego posiedzenia rządu nie ma przyjęcia nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Oznacza to, że nie zajmie się nią Sejm na swoim ostatnim posiedzeniu, które rozpoczyna się już jutro.


To już pewne. Nowelizacji Pgik w tej kadencji nie będzie

Prace nad nowelizacją Pgik wpisano do prac legislacyjnych rządu we wrześniu ubiegłego roku i od początku było wiadomo, że na przyjęcie tych zmian przed wyborami parlamentarnymi będzie mało czasu. Pełną treść projektu noweli opublikowano w kwietniu br., a wersję po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych poznaliśmy na początku czerwca. Jeszcze na początku lata Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyrażało nadzieję, że projekt ma szansę na przyjęcie przez rząd w lipcu. Uniemożliwiły to jednak przeciągające się prace na wcześniejszych etapach procesu legislacyjnego. Zatem zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji nieuchwalenie ustawy w danej kadencji oznacza automatyczne przerwanie prac legislacyjnych.

Co miała zmienić nowelizacja?

Przypomnijmy, że nowelizacja Pgik przewidywała wprowadzenie licznych zmian, które w intencji autorów przepisów miały usprawnić proces inwestycyjno-budowlany. Proponowane przepisy miały np. przyspieszyć realizację prac geodezyjnych m.in. poprzez przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK, likwidację licencji czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji. Nowelizacja miała także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków. Projektowane zmiany obejmowały też EGiB – planowano zmniejszyć zakres informacyjny tego rejestru, a ponadto umożliwić jego aktualizację w drodze czynności materialno-technicznych na podstawie dokumentacji przyjętej do PZGiK. Celem nowelizacji było również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

Zmian w Prawie budowlanym też nie będzie. MIiR: to nie problem

Rząd nie wyrobił się również ze sporą nowelizacją Prawa budowlanego. Miała ona m.in. zmniejszyć ilość dokumentacji przedkładanej urzędowi przez inwestora, znieść obowiązek zdobywania pozwolenia na budowę w niektórych przypadkach (np. automatów), wprowadzić graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a także wprowadzić uproszczoną i bezpłatną procedurę legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

W rozmowie z tygodnikiem „Wprost” z 6 września wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń stwierdził, że nawet jeśli nie uda się uchwalić tej ustawy przed wyborami, to nie ma powodów do zmartwień. – Jeśli się to nie uda, nic takiego się nie stanie. Nie jest to projekt polityczny, który by wzbudzał jakieś kontrowersje. Razem w ekspertami wykonaliśmy pracę, dlatego [w razie nieuchwalenia ustawy w tej kadencji] projekt ten będzie wymagał potwierdzenia przez kolejną Radę Ministrów i wtedy zostanie skierowany do prac parlamentarnych. Ale we wrześniu będzie to już kompletny, gotowy projekt – powiedział Artur Soboń.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawe ile do setki ma ten pojazd GGK może on tuningowany jest i dlatego taki drogi. Podświetlenie ledowe podwozia niezbędne żeby wiedzieć czy prezesowy but nie trafi w kałużę, przy wysiadaniu do tego czterogwiazdkowego hotelu w którym niebawem odbędzie się spotkanie promujace POSTĘP. Jak za dobrych czasów prezes wskaże warchołów i innych samorządnych zrzucających stonke pod nogi. Natomiast wystąpienie zwieńczy słynne pomożecie ? Na co sala gromkim słowem odkrzyknie zrobimy za ciebie - prowadź wodzu, głęboko się kłaniając i bijąc brawo do upadłego.

Samochody, samochody... Zawiedziony zauważył: "Auta za 200 tys, a SOP kupuje po 100 tys." No to przecież super okazja jest... Wręcz "za pół darmo"... ~bliżej prawdy natomiast donosi, że ogłoszono przetarg na 8 2 2=12 samochodów, za max. 6.1 mln zł. I podsumowuje: "w żaden sposób nie wychodzi 100 tys za sztukę."... No faktycznie nie wychodzi po 100 tys/sztukę... Wychodzi przecież (wg Twoich danych) po 500 tys. za sztukę (0,5x12=6)... Masakra jakaś... Czy aby na pewno jesteś dobrze poinformowany?

Potwierdzam Również gazeta.pl - 9 superbów za milion

zawiedzony przestań się pode mnie podszywać

Samochody SOP Źródło dzisiejsza rp.pl skody trochę ponad 100tys. Info o geosystemie parę tygodni temu w sobotę, szybko jednak załatane. Dwa poprzednie komentarze godne telewizji kurskiego

bliżej prawdy zawiedziony jest zawiedziony, że nie jest w żadnym komitecie:) Gdzie geoportal się podpisuje geosystemem to nikt nie wie, tak jak jakie auta kupuje SOP za 100tys, ale przekaz medialny poszedł.

Czy SOP kupuje po 100 tys? "W czerwcu pojawiły się trzy ogłoszenia o zamówieniu dotyczące samochodów osobowych. Największe z nich, podzielone zostało na trzy części i dotyczy dostawy ośmiu samochodów osobowych, dwóch samochodów osobowych 5-miejscowych oraz dwóch samochodów osobowych 5-miejscowych typu SUV. Na ich zakup formacja zamierza przeznaczyć maksymalnie 6,1 mln złotych brutto (4,8 mln złotych na pierwszą część, 560 tys. złotych na drugą oraz 740 tys. złotych na trzecią)." - w żaden sposób nie wychodzi 100 tys za sztukę.

zero ! Brak skuteczności obecnego ggk poraża. Żadne z obiecywanych zmian w prawie nie wprowadzona. Tylko rady, komitety i ta ciągła zabawa z geoportalem (który notabene od czasu do czasu rzuca błędem i informacją by skontaktować się z geosystemem). Pozoracja działania typowa dla obecnej władzy. Za to bizantyjskość reprezentacji rzuca na kolana maluczkich. Auta za 200 tys, a SOP kupuje po 100 tys.

ttt Jest jakiś docent na sali?

I dla pana o którym mowa: art 61 kodeksu wykroczeń: § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

To czekaj na wezwanie ministra :):)

i znowu o piątej rano przekrwione oczka nie wytrzymały, a jeszcze kilkanaście godzin wcześniej znak pokoju w kościółku był. Naprawdę ciężki jest żywot niektórych prezesów stowarzyszeń. A ja już kawka wypita i gotowa do działania :)

Niestety Tyle listów otwartych w przeszłości z gotowymi receptami na powszechna szczęśliwość i co ? Co się udało NIC ZERO NULL !!!

Tusk jest winien, plany były wielkie, nie wyszło z tych planów nic, a nie przepraszam wozidła za 200000 sztuka kupiono

z dwojga złego lepszy dozorca geoportalu niż brak dozorcy. Wcześniej byli obszarnicy, którzy ws. geoportalu wierzyli tylko sprytnemu przedstawicielowi informatyków, który przypominał Cegiełkę ze Stawiam na Tolka Banana.

Nici z planów "unowocześnienia i zracjonalizowania" geodezji. Mamy już funkcję "długopisa", w przeszłości był "strażnik żyrandola" a teraz mamy swojskieskiego "dozorcę geoportalu"

Hm Reprodukcja poniekąd zastępuje oryginał.Czy można jeszcze rozmawiać o czymś takim jak patryiotyzm gedezyjny.Czy gadanie odbywać się będzie na zasadzie róznicy pomiędzy słowem jeśli i jeżeli w imię partykularnych interesów.

@Bona powiedz to inwestorom którzy budują domy - niech sobie dom "bazą" wytyczą. Jade tyczyć pozdrawiam.

Oleg w wikiedpii nic nie piszo że to WI wymyślił standard WMS ...

To dlaczego nasz GGK nie używa standardów informatycznych tylko jakis swoich wynalazków.

GGK Bo dzisiejsza geodezja to geoinformatyka. Gdybyśmy cały czas ulepszali świeczkę, nie wynaleźlibusmy swiatla. Geodezja to nie tylko mapy i tyczenia.

~Bona Sforza - obecny GG żadnej mapy nigdy nie zrobił chyba że na praktykach studenckich ze 30 lat temu...owszem jest gospodarzem tylko "ani personelu ani inwentarza z imienia" nie zna...jego horyzont kończy się na ekranie komputera i bazie danych. A komputer jak papier wszystko przyjmie.

Oho wybory idą. Autopromocja w rozkwicie.

Do Bona Sforza Widać po efektach :)

Ggk Tylko osoba, która prowadziła własną działalność - skutecznie, przez co najmniej dajmy na to - 6 lat, powinna zajmować stanowisko zarówno przesa głównego urzędu jak i dyrektora generalnego. Taka osoba ręczy za to, ze potrafi byc gospodarzem. I taką osobą jest GGK. Do tego jest wykladowacą, nie w Wyzszej Szkole Byle Czego ale na PW. Psioczcie Drodzy Geodeci ale lepszego GGK nie będziecie mieli. Strach się bać jakiego partyjnego Zdzicha wyciągną po nim z kapelusza. Więc szanujcie, póki macie kogo.

Chyba nie przeczytałeś rozporządzenia o zsin. Analizy przestrzenne na całą Polskę tez tak zrobisz ?

c. Już tylko ostatnia 10-tka i systemy EGiB wszystkich powiatów będą wyposażone w automatyczną komunikację z EKW przez mechanizmy ZSIN. Jeśli powiat korzysta z tej komunikacji, to w ZSIN widać działki z podstawowymi atrybutami pozwalającymi m.in . na dostęp do KW.

bo z organizacjami nalezy rozmawiac jak z partnerami a nie ze studentami.I tyle jako komentarz!

do klakiera Niby za co podziękowania dla przedstawicieli stowarzyszeń? Cóż takiego zrobili? Przed jaką czerwoną zarazą? Preferowali ryczałt i to miało być dobre? Co takiego zaproponowali co znalazło się choćby w projekcie nowelizaji Pgik?

... Wejść pewnie wejdzie, ale pewność ggk że będzie to w 1 połowie roku pokazuję jego działanie

To że w tej kadencji Sejm nie uchwali ustawy, to nie znaczy, że na pierwszym albo drugim posiedzeniu nowego Sejmu nie może tego zrobić. Nie ma obowiązku zaczynania wszystkiego od początku. Ustawa pójdzie po prostu dalej i tak wejdzie, tyle, że trochę później. Pewnie jeszcze w tym roku. Zobaczycie.

Fakt z pracownikami coraz słabiej Wy też tak macie?; W Poznaniu na ogłoszenia mało kto odpowiada

Problem to jest z pracownikami Bo nikt z doświadczeniem poniżej 3 netto nie chce pracować a cen nie można podnieść bo Geo Ziutki robią mdcp poniżej 1tys. I podziały poniżej 3tys.

Nie ma co się cieszyć WI i tak przepchnie to g...o. To dla niego i jego firmy być albo nie być. Nie widzicie że wszystkie zmiany to po to aby jego program lepiej działał? Likwiduje dokument licencji,możliwość zgłoszenia kilku obszarów, kilku celów, ogranicza czas wykonania pracy, bo na tym jego program się zawiesza. Wszystkie prace od obszaru. Ciekawe za czyje pieniądze zostanie zrobiona aktualizacja innych działających w ośrodkach programów? Za czyje pieniądze będą szkolić pracowników ośrodków? Jak długo ośrodki będą nieczynne tak jak to było w 2014 roku?

Nie umniejszam roli pana Szczepanika ani pana Waldemara. Pan Szczepanik nic nie musiał blokować bo pan Izdebski i bez tego blokowania się nie wyrobił. Obaj reprezentują typ człowieka walczącego. Tylko wszyscy się juz pogubili o co i po co.

ogórek jak śmiesz uniżać tak wiodącą rolę stowarzyszeń i pana prezesa Szczepanika w całym przedsięwzięciu. Gdyby nie oni to już jutro, w rocznicę zamachów, mielibyśmy komunistyczne prawo uchwalone. A tak mamy dalej komunistyczne prawo, tylko trochę gorsze.

Pis tyle zasad zmienił ze i zasadę dyskontynuacji która nie jest prawem może zmienić. Nie wiem skąd ta radość, nikt nie odrzucił projektu tylko przesunął się on w czasie. To przesunięcie moim zdaniem nie jest związane z jakimiś szczególnymi działaniami stowarzyszeń bo one akurat nie sa partnerem w tej rozmowie.

hm Szlachetna rozgrywka pomiędzy dobrem a złem... Nic z tego, problem pozostał.

zablokowana Pierwszy raz organizacje geodezyjne niedopuściły do uchwalenia noweli PG która szkodziła geodezji. Przypominam że tyko Stowarzyszenie Geodetów Polskich było za tą nowelizacją. Czyli teraz jest wiadomo kto jest w SGP urzędnicy.

"nie ma powodów do zmartwień" Czy aby na pewno? A zasada dyskontynuacji? Może coś się zmieniło, ale do tej pory chyba takie rzeczy trafiały do sejmowej niszczarki...

Smutny dzień w historii geodezji polskiej. Czy na wszystkich budynkach służby geodezyjnej wywieszono czarne flagi?

Podziekowania należy złożyć na ręce przedstawicieli stowarzyszeń, którzy pod zjednoczonym sztandarem uratowali nas od tej czerwonej zarazy. Hip hip ...

:> Jakoś mocno mnie to nie dziwi. Państwo z kartonu. A ludzie i tak na nich zagłosują... Sprzedać się za 500zł miesięcznie...

a potem płaca minimalne wzrośnie do 3-4 tyś zł! Praca według uznania, dobra według potrzeb. Skąd ja to znam?

git malina Ciasto zrobione, piana ubita - a tu taki zakalec...

45 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS