wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-09| GNSS

Już miliard smartfonów śledzi Galileo

Jak wynika z danych Europejskiej Agencji ds. GNSS (GSA), już przynajmniej 1 miliard urządzeń mobilnych na całym świecie korzysta ze wspólnotowego systemu nawigacji satelitarnej.


Już miliard smartfonów śledzi Galileo

Co ciekawe, pierwszy model smartfona kompatybilny z Galileo pojawił się na rynku raptem 3 lata temu – był to hiszpański BQ Aquaris X5 Plus. Od tego czasu liczba urządzeń mobilnych śledzących ten system wzrosła do 156 – ich pełną listę można znaleźć na stronie UseGalileo.eu.

Z pewnością spis tego sprzętu będzie się rozrastać jeszcze szybciej. Jak bowiem podaje GSA, obecnie 95% czipów wytwarzanych na potrzeby smartfonów jest gotowych do odbioru Galileo. W efekcie tylko w tym roku na rynek ma trafić aż 1,8 mld odbiorników śledzących ten system, a w 2029 będzie to już 2,7 mld sztuk. Zdecydowana większość z nich to właśnie smartfony oraz tzw. elektronika ubieralna (wearables).

– Galileo zapewnia wysokiej jakości usługi pomiaru czasu i pozycji dla 1 miliarda użytkowników smartfonów na całym świecie. Jest to możliwe dzięki europejskim wysiłkom na rzecz zbudowania najdokładniejszego systemu nawigacyjnego na świecie, realizowanemu przy wsparciu i zaangażowaniu GSA. Jestem przekonana, że nasz przemysł kosmiczny będzie się nadal rozwijał dzięki większej ilości pracy, pomysłów i inwestycji szykowanych w ramach nowego programu kosmicznego UE – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
aha Dobra wchodzę na ich listę i co widzę - Mediatek MT6572, Mediatek MT6582. Stare do tego nie obsługiwały Galileo. Snapdragon 430 - według specyfikacji i tego co można w apkach zobaczyć Satellite Systems Support: GPS, GLONASS, Beidou. Więc nie wiem czym się chwalą liczbami z "kosmosu" chyba .... bo sprawdzając inne chipsety zaraz wyjdzie że ten miliard się rozsypie.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS