wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-09-06| Ludzie

Geodeta w rogatywce

Wrzesień to gorący okres dla grup rekonstrukcji historycznej z okresu II wojny światowej. W przeddzień obchodów 80. rocznicy jej wybuchu rozmawialiśmy z aktywnym uczestnikiem wielu tego typu wydarzeń Kamilem Kaczorowskim. Jak się okazuje, prezes fotogrametrycznej firmy Colidrone jest równocześnie wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. W najnowszym wydaniu GEODETY dzieli się z nami swoją pasją.


Geodeta w rogatywce <br />
Kamil Kaczorowski przy instrumencie podczas kursu artyleryjskiego (fot. Muzeum Uzbrojenia)
Kamil Kaczorowski przy instrumencie podczas kursu artyleryjskiego (fot. Muzeum Uzbrojenia)
Geodeta w rogatywce <br />
Kamil Kaczorowski przed rekonstrukcją bitwy pod Łomiankami (fot. Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich)
Kamil Kaczorowski przed rekonstrukcją bitwy pod Łomiankami (fot. Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich)
DAMIAN CZEKAJ: Wrzesień to gorący okres dla grup rekonstrukcji historycznej z okresu II wojny światowej.

KAMIL KACZOROWSKI: Rzeczywiś­cie, od połowy sierpnia do połowy października jest bardzo dużo wydarzeń związanych z kampanią wrześniową 1939 r. Niemal co weekend odbywają się jakieś uroczystości. My staramy się brać udział w wydarzeniach upamiętniających bitwy, w których brała udział kawaleria. Najbardziej znana spośród nich jest bitwa pod Mokrą, która rozegrała się 1 wrześ­nia. Właśnie tam będziemy obchodzili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym roku, oprócz rekonstrukcji bitwy, w której weźmiemy udział, realizowane będą zdjęcia do filmu dokumentalnego. Tydzień później Ułani Grochowscy stawią się w Sochaczewie na rekonstrukcji bitwy nad Bzurą. Co roku pojawiamy się też na uroczys­tościach pod Kockiem, gdzie odbyła się ostatnia bitwa kampanii wrześniowej, w której udział brał 2 Pułk (2-6 października 1939 r.). Wcześniej, bo w końcu sierpnia, w Suwałkach, gdzie przed wojną stacjonował 2 Pułk, organizujemy jeszcze święto pułkowe.

Skupiacie się tylko na rekonstrukcjach wydarzeń z września 1939 r.?

Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich – powstając w 2003 r. – postawiło sobie za cel odtworzenie kawalerii polskiej z 1939 r. Wpływ na tę decyzję miało m.in. poznanie dwóch przedwojennych oficerów 2 Pułku, uczestników kampanii wrześniowej – pułkownika Aleksandra Chajęckiego i rotmistrza Włodzimierza Suchodolskiego. Ale 2 Pułk Ułanów Grochowskich wsławił się także podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z tego okresu również posiadamy umundurowanie i bierzemy udział w rekonstrukcjach bitew z lat 1919-1921.

Nasze stowarzyszenie, podobnie jak przedwojenny 2 Pułk Ułanów Grochowskich, kultywuje ponadto tradycję 2 Pułku Ułanów powstałego w czasach Księs­twa Warszawskiego. Mamy na stanie mundury z czasów napoleońskich i m.in. odtwarzamy późniejszą bitwę powstania listopadowego o Olszynkę Grochowską z 1831 r., w której walczyli ułani.
Poza tym bierzemy udział w różnego rodzaju uroczystościach, w tym centralnych, związanych ze świętami 3 Maja, 15 Sierpnia czy 11 Listopada.

Jak pan w ogóle trafił do grupy rekonstrukcyjnej?

Zacząłem dość wcześnie, bo to była 5 lub 6 klasa szkoły podstawowej. Moja mama próbowała wówczas dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach, w tym o swoim dziadku, który był ułanem. Miała jego fotografie w mundurze, z odznakami. W trakcie tych poszukiwań trafiła na grupę rekonstrukcyjną, której członkowie...

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt