Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-06| Ludzie

Geodeta w rogatywce

Wrzesień to gorący okres dla grup rekonstrukcji historycznej z okresu II wojny światowej. W przeddzień obchodów 80. rocznicy jej wybuchu rozmawialiśmy z aktywnym uczestnikiem wielu tego typu wydarzeń Kamilem Kaczorowskim. Jak się okazuje, prezes fotogrametrycznej firmy Colidrone jest równocześnie wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. W najnowszym wydaniu GEODETY dzieli się z nami swoją pasją.


Geodeta w rogatywce <br />
Kamil Kaczorowski przy instrumencie podczas kursu artyleryjskiego (fot. Muzeum Uzbrojenia)
Kamil Kaczorowski przy instrumencie podczas kursu artyleryjskiego (fot. Muzeum Uzbrojenia)
Geodeta w rogatywce <br />
Kamil Kaczorowski przed rekonstrukcją bitwy pod Łomiankami (fot. Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich)
Kamil Kaczorowski przed rekonstrukcją bitwy pod Łomiankami (fot. Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich)
DAMIAN CZEKAJ: Wrzesień to gorący okres dla grup rekonstrukcji historycznej z okresu II wojny światowej.

KAMIL KACZOROWSKI: Rzeczywiś­cie, od połowy sierpnia do połowy października jest bardzo dużo wydarzeń związanych z kampanią wrześniową 1939 r. Niemal co weekend odbywają się jakieś uroczystości. My staramy się brać udział w wydarzeniach upamiętniających bitwy, w których brała udział kawaleria. Najbardziej znana spośród nich jest bitwa pod Mokrą, która rozegrała się 1 wrześ­nia. Właśnie tam będziemy obchodzili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym roku, oprócz rekonstrukcji bitwy, w której weźmiemy udział, realizowane będą zdjęcia do filmu dokumentalnego. Tydzień później Ułani Grochowscy stawią się w Sochaczewie na rekonstrukcji bitwy nad Bzurą. Co roku pojawiamy się też na uroczys­tościach pod Kockiem, gdzie odbyła się ostatnia bitwa kampanii wrześniowej, w której udział brał 2 Pułk (2-6 października 1939 r.). Wcześniej, bo w końcu sierpnia, w Suwałkach, gdzie przed wojną stacjonował 2 Pułk, organizujemy jeszcze święto pułkowe.

Skupiacie się tylko na rekonstrukcjach wydarzeń z września 1939 r.?

Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich – powstając w 2003 r. – postawiło sobie za cel odtworzenie kawalerii polskiej z 1939 r. Wpływ na tę decyzję miało m.in. poznanie dwóch przedwojennych oficerów 2 Pułku, uczestników kampanii wrześniowej – pułkownika Aleksandra Chajęckiego i rotmistrza Włodzimierza Suchodolskiego. Ale 2 Pułk Ułanów Grochowskich wsławił się także podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z tego okresu również posiadamy umundurowanie i bierzemy udział w rekonstrukcjach bitew z lat 1919-1921.

Nasze stowarzyszenie, podobnie jak przedwojenny 2 Pułk Ułanów Grochowskich, kultywuje ponadto tradycję 2 Pułku Ułanów powstałego w czasach Księs­twa Warszawskiego. Mamy na stanie mundury z czasów napoleońskich i m.in. odtwarzamy późniejszą bitwę powstania listopadowego o Olszynkę Grochowską z 1831 r., w której walczyli ułani.
Poza tym bierzemy udział w różnego rodzaju uroczystościach, w tym centralnych, związanych ze świętami 3 Maja, 15 Sierpnia czy 11 Listopada.

Jak pan w ogóle trafił do grupy rekonstrukcyjnej?

Zacząłem dość wcześnie, bo to była 5 lub 6 klasa szkoły podstawowej. Moja mama próbowała wówczas dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach, w tym o swoim dziadku, który był ułanem. Miała jego fotografie w mundurze, z odznakami. W trakcie tych poszukiwań trafiła na grupę rekonstrukcyjną, której członkowie...

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS