wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-09-06| Teledetekcja

Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1

NASA stworzyła i dostarczyła służbom reagowania kryzysowego szczegółowe opracowanie, na którym pokazano ocenę szkód na Bahamach. Wykonano je na podstawie danych satelitarnych po tym, jak na początku tego tygodnia Dorian uderzył w wyspy jako huragan najwyższej piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona.


Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1
Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1 <br />
Źródło: NASA
Źródło: NASA
Średnia prędkość wiatru wynosiła wówczas 295 km/h, a w porywach nawet ponad 350 km/h. Żywioł spowodował śmierć co najmniej 30 osób, zniszczył kilkanaście tysięcy domów i wywołał zalania przez wysokie fale i ulewne deszcze.

Do przygotowania tego opracowania wykorzystano dane z satelity Sentinel-1 Programu Copernicus Unii Europejskiej. Dzięki nim zidentyfikowano obszary (zaznaczone na zdjęciu satelitarnym na czerwono i żółto), które najprawdopodobniej najbardziej ucierpiały podczas huraganu. Opracowanie zostało wykonane przez zespół Advanced Rapid Imaging and Analysis w Jet Propulsion Laboratory NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Kalifornijskim Instytutem Technologii i Obserwatorium Ziemi w Singapurze. Tego rodzaju opracowanie ma pomóc urzędnikom z Bahamów rozpoznać zniszczenia i dotrzeć z pomocą tam, gdzie jest najpilniej potrzebna.

Region pokazany na ilustracji obok w przybliżeniu (fot. 1) obejmuje Marsh Harbour, miasto położone na wyspie Wielkie Abaco.

Wcześniej (3 września) ten sam zespół w JPL NASA wykorzystał dane z radaru z syntetyczną aperturą z satelity Sentinel-1, aby stworzyć opracowanie dotyczące powodzi na Bahamach. Jasnoniebieskim kolorem wskazano obszary, które prawdopodobnie zostały zalane 2 września (fot. 2).

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt