wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-06| Teledetekcja

Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1

NASA stworzyła i dostarczyła służbom reagowania kryzysowego szczegółowe opracowanie, na którym pokazano ocenę szkód na Bahamach. Wykonano je na podstawie danych satelitarnych po tym, jak na początku tego tygodnia Dorian uderzył w wyspy jako huragan najwyższej piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona.


Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1
Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1 <br />
Źródło: NASA
Źródło: NASA
Średnia prędkość wiatru wynosiła wówczas 295 km/h, a w porywach nawet ponad 350 km/h. Żywioł spowodował śmierć co najmniej 30 osób, zniszczył kilkanaście tysięcy domów i wywołał zalania przez wysokie fale i ulewne deszcze.

Do przygotowania tego opracowania wykorzystano dane z satelity Sentinel-1 Programu Copernicus Unii Europejskiej. Dzięki nim zidentyfikowano obszary (zaznaczone na zdjęciu satelitarnym na czerwono i żółto), które najprawdopodobniej najbardziej ucierpiały podczas huraganu. Opracowanie zostało wykonane przez zespół Advanced Rapid Imaging and Analysis w Jet Propulsion Laboratory NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Kalifornijskim Instytutem Technologii i Obserwatorium Ziemi w Singapurze. Tego rodzaju opracowanie ma pomóc urzędnikom z Bahamów rozpoznać zniszczenia i dotrzeć z pomocą tam, gdzie jest najpilniej potrzebna.

Region pokazany na ilustracji obok w przybliżeniu (fot. 1) obejmuje Marsh Harbour, miasto położone na wyspie Wielkie Abaco.

Wcześniej (3 września) ten sam zespół w JPL NASA wykorzystał dane z radaru z syntetyczną aperturą z satelity Sentinel-1, aby stworzyć opracowanie dotyczące powodzi na Bahamach. Jasnoniebieskim kolorem wskazano obszary, które prawdopodobnie zostały zalane 2 września (fot. 2).

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS