Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-09-06| Teledetekcja

Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1

NASA stworzyła i dostarczyła służbom reagowania kryzysowego szczegółowe opracowanie, na którym pokazano ocenę szkód na Bahamach. Wykonano je na podstawie danych satelitarnych po tym, jak na początku tego tygodnia Dorian uderzył w wyspy jako huragan najwyższej piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona.


Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1
Skutki huraganu Dorian okiem satelity Sentinel-1 <br />
Źródło: NASA
Źródło: NASA
Średnia prędkość wiatru wynosiła wówczas 295 km/h, a w porywach nawet ponad 350 km/h. Żywioł spowodował śmierć co najmniej 30 osób, zniszczył kilkanaście tysięcy domów i wywołał zalania przez wysokie fale i ulewne deszcze.

Do przygotowania tego opracowania wykorzystano dane z satelity Sentinel-1 Programu Copernicus Unii Europejskiej. Dzięki nim zidentyfikowano obszary (zaznaczone na zdjęciu satelitarnym na czerwono i żółto), które najprawdopodobniej najbardziej ucierpiały podczas huraganu. Opracowanie zostało wykonane przez zespół Advanced Rapid Imaging and Analysis w Jet Propulsion Laboratory NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Kalifornijskim Instytutem Technologii i Obserwatorium Ziemi w Singapurze. Tego rodzaju opracowanie ma pomóc urzędnikom z Bahamów rozpoznać zniszczenia i dotrzeć z pomocą tam, gdzie jest najpilniej potrzebna.

Region pokazany na ilustracji obok w przybliżeniu (fot. 1) obejmuje Marsh Harbour, miasto położone na wyspie Wielkie Abaco.

Wcześniej (3 września) ten sam zespół w JPL NASA wykorzystał dane z radaru z syntetyczną aperturą z satelity Sentinel-1, aby stworzyć opracowanie dotyczące powodzi na Bahamach. Jasnoniebieskim kolorem wskazano obszary, które prawdopodobnie zostały zalane 2 września (fot. 2).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama