Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-09-05| Teledetekcja

Tweet Trumpa ujawnił zdolności amerykańskich satelitów szpiegowskich

Specjaliści od teledetekcji od dawna zastanawiali się, jakie są możliwości nowoczesnych satelitów szpiegowskich. Wiele wskazuje na to, że rąbka tajemnicy uchylił tweet prezydenta USA Donalda Trumpa.


Tweet Trumpa ujawnił zdolności amerykańskich satelitów szpiegowskich

30 sierpnia prezydent opublikował na Twitterze zdjęcie przedstawiające teren irańskiego Narodowego Centrum Kosmicznego po eksplozji rakiety Safir SLV. Obraz od razu zainteresował ekspertów. Jego wysoka rozdzielczość i klarowność zdawały się sugerować, że został wykonany przez drona, to jednak świadczyłoby o naruszeniu irańskiej przestrzeni lotniczej.

Szczegółowa analiza zdjęcia przez amatorów zajmujących się śledzeniem satelitów doprowadziła jednak do innych wniosków. Przyjrzał im się m.in. Holender Marco Langbroek. Wskazał on, że tuż po eksplozji rakiety nad miejscem startu przelatywał amerykański satelita szpiegowski USA 224 będący częścią konstelacji KH-11 Evolved Enhanced Crystal (znanej także pod nazwami Advanced Crystal, Kennen bądź KeyHole). Oczywiście w teorii parametry orbity satelitów szpiegowskich pozostają tajne, ale hobbyści pokroju Langbroeka sami stosują różne metody, by je ustalić.

Jego podejrzenia potwierdziła analiza kształtu elipsy utworzonej na zdjęciu przez wyrzutnię (w rzeczywistości jest ona okręgiem) – na tej podstawie udało się ustalić lokalizację obiektu wykonującego obraz, potwierdzając, że to najprawdopodobniej USA 224.

Zdjęcie z tweetu Trumpa nie pozostawia wątpliwości, że satelity typu USA 224 oferują znacznie wyższą rozdzielczość niż komercyjne aparaty. Eksperci szacują, że może być to nawet około 10 cm, podczas gdy najlepsze komercyjne satelity zapewniają piksel co najwyżej około 30-centymetrowy (rekordzistą jest dziś WorldView-3). – Te satelity przypominają kosmiczny teleskop Hubble’a, tyle że są skierowane do Ziemi, a nie w niebo. Wiadomo, że na ich optykę składają się lustra o średnicy 2,4 metra – pisze na swoim blogu Langbroek.

Eksperci i komentatorzy zachodzą natomiast w głowę, dlaczego prezydent Trump w ogóle zdecydował się opublikować to zdjęcie, ujawniając tym samym możliwości amerykańskich satelitów szpiegowskich, i to przy okazji wydarzenia o raczej niewielkim znaczeniu politycznym.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama