wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-04| Teledetekcja

Sentinel-6 gotowy

W zakładach Airbusa zakończono budowę satelity teledetekcyjnego Sentinel-6A, którego zadaniem będzie monitoring oceanów.


Sentinel-6 gotowy <br />
fot. Airbus Defence and Space/L. Engelhardt
fot. Airbus Defence and Space/L. Engelhardt
Sentinel-6 gotowy <br />
fot. ESA
fot. ESA

Nim aparat zostanie wyniesiony w kosmos, najpierw trafi do bawarskiej miejscowości Ottobrunn, gdzie w zakładach firmy IABG przez najbliższe trzy miesiące będzie poddawany różnorodnym testom. Start satelity wyznaczono na listopad 2020 roku. Z kolei jego brat bliźniak (oznaczony jako Sentinel-6B) powinien dołączyć do niego w roku 2025.

Głównym zadaniem tego aparatu będzie pomiar powierzchni oceanu z dokładnością kilku centymetrów, za co odpowiadać będzie radarowy altimetr Poseidon-4. Pełen cykl pomiarowy ma zająć 10 dni. Pozyskane dane zostaną wykorzystane m.in. w monitorowaniu zmian poziomu oceanów czy śledzeniu prądów oceanicznych, co pozwoli z kolei lepiej modelować środowisko oceaniczne. Obserwacje z tego aparatu będą przydane w różnych działaniach obejmujących strefę przybrzeżną – w planowaniu przestrzennym, zarządzaniu kryzysowym czy budownictwie.

Sentinel-6 będzie częścią europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus, przy czym misja ta rozwijana jest również z partnerami spoza Europy, w tym amerykańskimi agencjami NASA i NOAA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS