wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-09-04| Teledetekcja

Sentinel-6 gotowy

W zakładach Airbusa zakończono budowę satelity teledetekcyjnego Sentinel-6A, którego zadaniem będzie monitoring oceanów.


Sentinel-6 gotowy <br />
fot. Airbus Defence and Space/L. Engelhardt
fot. Airbus Defence and Space/L. Engelhardt
Sentinel-6 gotowy <br />
fot. ESA
fot. ESA

Nim aparat zostanie wyniesiony w kosmos, najpierw trafi do bawarskiej miejscowości Ottobrunn, gdzie w zakładach firmy IABG przez najbliższe trzy miesiące będzie poddawany różnorodnym testom. Start satelity wyznaczono na listopad 2020 roku. Z kolei jego brat bliźniak (oznaczony jako Sentinel-6B) powinien dołączyć do niego w roku 2025.

Głównym zadaniem tego aparatu będzie pomiar powierzchni oceanu z dokładnością kilku centymetrów, za co odpowiadać będzie radarowy altimetr Poseidon-4. Pełen cykl pomiarowy ma zająć 10 dni. Pozyskane dane zostaną wykorzystane m.in. w monitorowaniu zmian poziomu oceanów czy śledzeniu prądów oceanicznych, co pozwoli z kolei lepiej modelować środowisko oceaniczne. Obserwacje z tego aparatu będą przydane w różnych działaniach obejmujących strefę przybrzeżną – w planowaniu przestrzennym, zarządzaniu kryzysowym czy budownictwie.

Sentinel-6 będzie częścią europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus, przy czym misja ta rozwijana jest również z partnerami spoza Europy, w tym amerykańskimi agencjami NASA i NOAA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt