Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-02| GIS, Teledetekcja

Awaria stołecznego kolektora okiem satelity

Od ubiegłego tygodnia media żyją sprawą awarii kolektora dostarczającego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Jak informuje Instytut Geodezji i Kartografii, skutki wypuszczania zanieczyszczonej wody do Wisły można dostrzec na zdjęciach satelitarnych.


Awaria stołecznego kolektora okiem satelity
Awaria stołecznego kolektora okiem satelity

Przypomnijmy, że 28 sierpnia doszło do awarii kolektorów w oczyszczalni „Czajka”. Uszkodzeniu uległa infrastruktura przesyłowa ścieków, co poskutkowało koniecznością ich kontrolowanego zrzutu wprost do Wisły. Podaje się, że w każdej sekundzie wpływa do niej około trzech metrów sześciennych nieczystości.

W czwartek został powołany w tej sprawie przez rząd sztab kryzysowy. Przyczyna uszkodzenia wciąż nie jest znana. Nie jest także pewne, kiedy uda się powstrzymać spuszczanie ścieków do Wisły – wg ostatniej zapowiedzi powinno to nastąpić w najbliższą sobotę. Miejsce poboru wody dla Warszawy nie jest zagrożone awarią, gdyż znajduje się kilkanaście kilometrów powyżej miejsca jej wystąpienia, pomiędzy mostami Łazienkowskim a Siekierkowskim.

Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii obserwuje widoczne skutki awarii, wykorzystując dane pochodzące z satelity Sentinel-2 umieszczonego na orbicie w ramach europejskiego programu Copernicus. Prezentowane zobrazowanie pochodzi z 28 sierpnia, a więc z pierwszego dnia zrzutu ścieków. Kolejnych danych można się spodziewać w odstępach 2-3 dni (o ile nie wystąpi zachmurzenie), co pozwoli na dalszy monitoring i analizę rozwoju sytuacji na Wiśle.

Źródło: IGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS