|2019-09-02|
GIS, Teledetekcja
Awaria stołecznego kolektora okiem satelity
Od ubiegłego tygodnia media żyją sprawą awarii kolektora dostarczającego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Jak informuje Instytut Geodezji i Kartografii, skutki wypuszczania zanieczyszczonej wody do Wisły można dostrzec na zdjęciach satelitarnych.
Przypomnijmy, że 28 sierpnia doszło do awarii kolektorów w oczyszczalni „Czajka”. Uszkodzeniu uległa infrastruktura przesyłowa ścieków, co poskutkowało koniecznością ich kontrolowanego zrzutu wprost do Wisły. Podaje się, że w każdej sekundzie wpływa do niej około trzech metrów sześciennych nieczystości.
W czwartek został powołany w tej sprawie przez rząd sztab kryzysowy. Przyczyna uszkodzenia wciąż nie jest znana. Nie jest także pewne, kiedy uda się powstrzymać spuszczanie ścieków do Wisły – wg ostatniej zapowiedzi powinno to nastąpić w najbliższą sobotę. Miejsce poboru wody dla Warszawy nie jest zagrożone awarią, gdyż znajduje się kilkanaście kilometrów powyżej miejsca jej wystąpienia, pomiędzy mostami Łazienkowskim a Siekierkowskim.
Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii obserwuje widoczne skutki awarii, wykorzystując dane pochodzące z satelity Sentinel-2 umieszczonego na orbicie w ramach europejskiego programu Copernicus. Prezentowane zobrazowanie pochodzi z 28 sierpnia, a więc z pierwszego dnia zrzutu ścieków. Kolejnych danych można się spodziewać w odstępach 2-3 dni (o ile nie wystąpi zachmurzenie), co pozwoli na dalszy monitoring i analizę rozwoju sytuacji na Wiśle.
Źródło: IGiK, JK
|