wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-02| GIS, Teledetekcja

Awaria stołecznego kolektora okiem satelity

Od ubiegłego tygodnia media żyją sprawą awarii kolektora dostarczającego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Jak informuje Instytut Geodezji i Kartografii, skutki wypuszczania zanieczyszczonej wody do Wisły można dostrzec na zdjęciach satelitarnych.


Awaria stołecznego kolektora okiem satelity
Awaria stołecznego kolektora okiem satelity

Przypomnijmy, że 28 sierpnia doszło do awarii kolektorów w oczyszczalni „Czajka”. Uszkodzeniu uległa infrastruktura przesyłowa ścieków, co poskutkowało koniecznością ich kontrolowanego zrzutu wprost do Wisły. Podaje się, że w każdej sekundzie wpływa do niej około trzech metrów sześciennych nieczystości.

W czwartek został powołany w tej sprawie przez rząd sztab kryzysowy. Przyczyna uszkodzenia wciąż nie jest znana. Nie jest także pewne, kiedy uda się powstrzymać spuszczanie ścieków do Wisły – wg ostatniej zapowiedzi powinno to nastąpić w najbliższą sobotę. Miejsce poboru wody dla Warszawy nie jest zagrożone awarią, gdyż znajduje się kilkanaście kilometrów powyżej miejsca jej wystąpienia, pomiędzy mostami Łazienkowskim a Siekierkowskim.

Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii obserwuje widoczne skutki awarii, wykorzystując dane pochodzące z satelity Sentinel-2 umieszczonego na orbicie w ramach europejskiego programu Copernicus. Prezentowane zobrazowanie pochodzi z 28 sierpnia, a więc z pierwszego dnia zrzutu ścieków. Kolejnych danych można się spodziewać w odstępach 2-3 dni (o ile nie wystąpi zachmurzenie), co pozwoli na dalszy monitoring i analizę rozwoju sytuacji na Wiśle.

Źródło: IGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
stało się choć podobno nic samo się nie dzieje. Ale dzieje się też gdzie indziej, tylko mało kogo ze stolycy to obchodzi, jak sobie mają radzić samorządy, także w dziedzinie geodezji, z pomysłami "warszawiaków". Wystarczy poszukać, ile jest rocznie ogłoszeń o wykryciu bakterii coli w gminnych ujęciach wody i zastanowić się, skąd się to bierze i czy to też nie jest katastrofą. W Warszawie mieszka mniej, niż 5% mieszkańców tego kraju, z czego z mniej więcej połowy miasta wylało się szambo. A na wsiach mieszka ponad 35% ludności. Ilu z tego jest w ogóle podłączone do kanalizacji, ile było awarii ciśnieniówek w ostatnich latach, szczególnie przy wiosennych podtopieniach i co się dzieje z wodą w lokalnych studniach w czasie suszy, tego chyba nikt nie wie. Ale w stolicy się dzieje!

Rozmarzony Trzaskowski czy co? ludzie odpuście fakty TVN na rzeczy wieczorynki albo dobranocki, będziecie zdrowsi i rozsądniejsi. Dla tych co twierdzą że sie nic nie stało proponuję spacer w okolice ścieków.

kontrolowany bo monitorowany. W odróżnieniu od tysięcy przydomowych "oczyszczalni" poza stolicą, które w praktyce są zwykle system wprowadzania ścieków bezpośrednio do gruntu, często wprost do warstwy wodonośnej, bez żadnej kontroli i przestrzegania instrukcji obsługi. Oraz szamb wylewanych normalnie do rowów, bo gminy sprawdzają tylko umowy, ale nie interesują się rzeczywistymi fakturami za wywóz nieczystości. Nie tylko Warszawa jest w tym kraju i wcale nie większość populacji kraju tam mieszka, choć na pewno większość dziennikarzy, polityków i urzędników.

taaa "kontrolowany" zrzut, raczej wymuszony jak już....

4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS