wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-26| Geodezja, Ludzie

Zmarł prof. Edward Kujawski

W wieku 81 lat 15 sierpnia odszedł prof. Edward Kujawski, organizator wyższego szkolnictwa geodezyjnego w regionie bydgoskim, nauczyciel akademicki, wychowawca licznych pokoleń inżynierów, aktywny członek Stowarzyszenia Geodetów Polskich.


Zmarł prof. Edward Kujawski <br />
fot. SGP
fot. SGP
Edward Wacław Kujawski urodził się 20 września 1937 r. w Bydgoszczy. Studia magisterskie na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w 1961 r. Od stycznia tego roku rozpoczął pracę na Wydziale Komunikacji PW na stanowisku asystenta. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia uzyskał w 1969 roku na WGiK PW na podstawie pracy „Łańcuchy trapezowe jako specjalna osnowa pomiaru inwentaryzacyjnego inżynierskich konstrukcji prostoliniowych”. W roku 1972 na podstawie oceny dorobku naukowego został powołany na stanowisko docenta w Wyższej Szkole Inżynierskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji inżynieryjno-przemysłowej nadała mu Rada Wydziału Geodezji i Kartografii PW w 1985 r. na podstawie rozprawy „Modyfikacja metody precyzyjnej niwelacji geometrycznej z punktu widzenia potrzeb badania obiektów mostowych”. W roku 2004 prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk technicznych.

Po przejściu na emeryturę w 2007 r., profesor podjął pracę w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy na stanowisku profesora zwyczajnego. Pod jego opieką merytoryczną uczelnia ta w tym samym roku uruchomiła Wydział Techniczny z kierunkiem nauczania geodezja i kartografia na poziomie inżynierskim. Prof. Edward Kujawski był jego pierwszym dziekanem (do roku 2009). W 2011 r. powrócił na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, gdzie pracował na stanowisku profesora zwyczajnego, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Katedry Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Prof. Edward Kujawski był członkiem Sekcji Geodezji Inżynieryjnej Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Był też wieloletnim członkiem jury konkursu Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Wypromował czterech doktorów nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia, opublikował kilkadziesiąt prac naukowych, w tym cztery publikacje książkowe z zakresu geodezji oraz wyceny nieruchomości. Przez kilka lat współpracował w Wydziałem Budownictwa Uniwersytetu Tongji w Szanghaju w zakresie inwentaryzacji zabytkowych obiektów architektonicznych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczysta msza św. żałobna odbędzie się 31 sierpnia (sobota) w kościele Św. Trójcy przy ul. Świętej Trójcy 26 w Bydgoszczy o godz. 12.00. Bezpośrednio po mszy urna z prochami zostanie złożona na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej 15.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt