Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-26| Geodezja, Ludzie

Zmarł prof. Edward Kujawski

W wieku 81 lat 15 sierpnia odszedł prof. Edward Kujawski, organizator wyższego szkolnictwa geodezyjnego w regionie bydgoskim, nauczyciel akademicki, wychowawca licznych pokoleń inżynierów, aktywny członek Stowarzyszenia Geodetów Polskich.


Zmarł prof. Edward Kujawski <br />
fot. SGP
fot. SGP
Edward Wacław Kujawski urodził się 20 września 1937 r. w Bydgoszczy. Studia magisterskie na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w 1961 r. Od stycznia tego roku rozpoczął pracę na Wydziale Komunikacji PW na stanowisku asystenta. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia uzyskał w 1969 roku na WGiK PW na podstawie pracy „Łańcuchy trapezowe jako specjalna osnowa pomiaru inwentaryzacyjnego inżynierskich konstrukcji prostoliniowych”. W roku 1972 na podstawie oceny dorobku naukowego został powołany na stanowisko docenta w Wyższej Szkole Inżynierskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji inżynieryjno-przemysłowej nadała mu Rada Wydziału Geodezji i Kartografii PW w 1985 r. na podstawie rozprawy „Modyfikacja metody precyzyjnej niwelacji geometrycznej z punktu widzenia potrzeb badania obiektów mostowych”. W roku 2004 prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk technicznych.

Po przejściu na emeryturę w 2007 r., profesor podjął pracę w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy na stanowisku profesora zwyczajnego. Pod jego opieką merytoryczną uczelnia ta w tym samym roku uruchomiła Wydział Techniczny z kierunkiem nauczania geodezja i kartografia na poziomie inżynierskim. Prof. Edward Kujawski był jego pierwszym dziekanem (do roku 2009). W 2011 r. powrócił na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, gdzie pracował na stanowisku profesora zwyczajnego, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Katedry Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Prof. Edward Kujawski był członkiem Sekcji Geodezji Inżynieryjnej Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Był też wieloletnim członkiem jury konkursu Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Wypromował czterech doktorów nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia, opublikował kilkadziesiąt prac naukowych, w tym cztery publikacje książkowe z zakresu geodezji oraz wyceny nieruchomości. Przez kilka lat współpracował w Wydziałem Budownictwa Uniwersytetu Tongji w Szanghaju w zakresie inwentaryzacji zabytkowych obiektów architektonicznych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczysta msza św. żałobna odbędzie się 31 sierpnia (sobota) w kościele Św. Trójcy przy ul. Świętej Trójcy 26 w Bydgoszczy o godz. 12.00. Bezpośrednio po mszy urna z prochami zostanie złożona na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej 15.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS