Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-22| GIS, Przetargi

Górnośląskie samorządy chcą uwolnić dane przestrzenne

28 miast i gmin zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chce udostępnić swoje zasoby na własnej platformie otwartych danych publicznych. Właśnie ogłoszono związany z tym przetarg.


Górnośląskie samorządy chcą uwolnić dane przestrzenne <br />
fot. Google Earth
fot. Google Earth

Jego przedmiotem jest inwentaryzacja zbiorów danych w poszczególnych gminach, opracowanie analizy dotyczącej ich udostępnienia (obejmującej zarówno aspekty prawne, jak i techniczne) oraz przygotowanie rekomendacji baz, które powinny być upublicznione w pierwszej kolejności. Na podstawie tej inwentaryzacji wybranych ma zostać do publikacji maksymalnie 150 zbiorów, w tym po minimum 2 z każdej gminy. Następnie wykonawca wspólnie z poszczególnymi samorządami przygotuje te bazy do publikacji. Prace obejmą w szczególności: przekształcenie, anonimizację, przygotowanie opisu i dobór formatu danych. Opracowana procedura udostępniania powinna przynajmniej dla połowy zbiorów umożliwić okresową automatyczną aktualizację danych publikowanych w systemie.

Jakie dane trafią na platformę GMZ? Zamawiający wymienia m.in. geodane takie jak: miejscowe plany zagospodarowania, mapy akustyczne czy mapy GIS. Do publikacji przewidziano również wiele innych zbiorów o charakterze przestrzennym, chociażby pozycje GPS pojazdów komunikacji publicznej czy lokalizacje obiektów sportowych bądź edukacyjnych.

Spośród 41 samorządów zrzeszonych w GMZ prace obejmą 28 jednostek: Będzin, Bieruń, Bojszowy, Chorzów, Imielin, Katowice, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Gierałtowice, Świętochłowice, Bytom, Kobiór, Czeladź i Piekary Śląskie.

Zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy. Jest ono częścią projektu „GZM Data Store”, którego głównym celem jest stworzenie wspólnej platformy Otwartych Danych Publicznych.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 25 tys. zł można składać do 24 września.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS