wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-22| GIS, Przetargi

Górnośląskie samorządy chcą uwolnić dane przestrzenne

28 miast i gmin zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chce udostępnić swoje zasoby na własnej platformie otwartych danych publicznych. Właśnie ogłoszono związany z tym przetarg.


Górnośląskie samorządy chcą uwolnić dane przestrzenne <br />
fot. Google Earth
fot. Google Earth

Jego przedmiotem jest inwentaryzacja zbiorów danych w poszczególnych gminach, opracowanie analizy dotyczącej ich udostępnienia (obejmującej zarówno aspekty prawne, jak i techniczne) oraz przygotowanie rekomendacji baz, które powinny być upublicznione w pierwszej kolejności. Na podstawie tej inwentaryzacji wybranych ma zostać do publikacji maksymalnie 150 zbiorów, w tym po minimum 2 z każdej gminy. Następnie wykonawca wspólnie z poszczególnymi samorządami przygotuje te bazy do publikacji. Prace obejmą w szczególności: przekształcenie, anonimizację, przygotowanie opisu i dobór formatu danych. Opracowana procedura udostępniania powinna przynajmniej dla połowy zbiorów umożliwić okresową automatyczną aktualizację danych publikowanych w systemie.

Jakie dane trafią na platformę GMZ? Zamawiający wymienia m.in. geodane takie jak: miejscowe plany zagospodarowania, mapy akustyczne czy mapy GIS. Do publikacji przewidziano również wiele innych zbiorów o charakterze przestrzennym, chociażby pozycje GPS pojazdów komunikacji publicznej czy lokalizacje obiektów sportowych bądź edukacyjnych.

Spośród 41 samorządów zrzeszonych w GMZ prace obejmą 28 jednostek: Będzin, Bieruń, Bojszowy, Chorzów, Imielin, Katowice, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Gierałtowice, Świętochłowice, Bytom, Kobiór, Czeladź i Piekary Śląskie.

Zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy. Jest ono częścią projektu „GZM Data Store”, którego głównym celem jest stworzenie wspólnej platformy Otwartych Danych Publicznych.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 25 tys. zł można składać do 24 września.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
roznica a ktoś mi powie czy są owe mapy GIS? i dlaczego mapy akustyczne nimi nie są? (no chyba, że mają papierowe skany, to wtedy ok :P)

Kolejny? Przecież portal z takimi danymi (i nie tylko) już istnieje i to dla całego województwa a nie tylko dla metropolii - to ORSIP

? Mapy GIS?

3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS