wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-20| Geodezja, Prawo, Kataster

Podział nieruchomości z urzędu a prawa gminy

Realizacja celu publicznego w postaci drogi gminnej wymaga wywłaszczenia podmiotu prywatnego, a wcześniej wydzielenia z urzędu działki na ten cel. Gmina nie ma jednak prawa strony, gdy decyzję w I instancji wydaje jej organ wykonawczy – kolejny przypadek z praktyki analizuje w sierpniowym GEODECIE sędzia Magdalena Durzyńska.


Podział nieruchomości z urzędu a prawa gminy

Decyzja wójta ws. podziału

W połowie 2017 r. wójt gminy J. zawiadomił właściciela nieruchomości stanowiącej działkę nr 175 o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie zatwierdzenia jej podziału. Następnie pozytywnie zaopiniował wstępny projekt podziału jako zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) gminy J. Postanowienie to nie było kwestionowane. W dalszej kolejnoś­ci decyzją I instancji ten sam wójt zatwierdził z urzędu podział tej nieruchomości, którego celem było wydzielenie działek pod drogi gminne. Wskutek decyzji powstały następujące działki:

  • nr 175/1 o pow. 0,2241 ha, która w części położona jest w obszarze 2.KDZ, oraz w części w obszarze 5.U, dla którego plan ustala minimalną powierzchnię nowo wydzielanej działki budowlanej – 1500 m kw.;
  • nr 175/2 o pow. 0,0389 ha z przeznaczeniem pod drogę gminną o symbolu 3.KDL;
  • nr 175/3 o pow. 0,0334 ha z przeznaczeniem pod drogę gminną o symbolu 4.KDD;
  • nr 175/4 o pow. 0,1458 ha położoną w obszarze 6.U, dla którego plan ustala minimalną powierzchnię nowo wydzielanej działki budowlanej – 1500 m kw.

Odwołanie właściciela

Do SKO odwołał się właściciel nieruchomości. Zarzucił wójtowi naruszenie art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (dalej: uogn) poprzez brak wykazania niezbędności podziału na cele publiczne, art. 93 ust. 1 poprzez dokonanie podziału sprzecznego z ustaleniami MPZP i wydzielenie działek, które nie będą mogły być wykorzystane na cele przeznaczone w planie. Wskazał przy tym, że minimalna powierzchnia działki budowlanej według przepisu planu winna mieć powierzchnię 1500 m kw. i zarzucił, że działka 175/4 parametrów tych nie spełnia, a w konsekwencji – że podział nie jest zgodny z przepisami planu.

SKO: podział sprzeczny z MPZP

W wyniku rozpatrzenia odwołania, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa, SKO uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i odmówiło zatwierdzenia podziału tej nieruchomości. Powołując się na piśmiennictwo, SKO wskazało w uzasadnieniu, że ocena zgodności z planem powinna dotyczyć całości nieruchomości, tj. każdej z działek, która miałaby powstać na skutek podziału, a nie tylko jej części. SKO wyjaśniło, że zgodnie z art. 97 ust. 3 uogn podziału nieruchomości można dokonać z urzędu, jeżeli…

Pełna treść wywiadu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt