wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Galileo w 3D
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-20| GIS, Mapy, Imprezy

Zaproszenie na konferencję o kartografii przestępczości

14 października w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa pod hasłem „Technologia w służbie bezpieczeństwu – naukowo i praktycznie o cyfrowej mapie przestępczości”.


Zaproszenie na konferencję o kartografii przestępczości <br />
fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Badacze tzw. geografii przestępczości od lat dowodzą, że przestępczość – podobnie jak strach przed przestępczością – jest zjawiskiem niejednolitym przestrzennie. Choć policja już w XVIII i XIX w. stosowała mapy w codziennej pracy, ich kreślenie było zajęciem czasochłonnym. Technologia cyfrowa ułatwiła ten proces. Obecnie na mapę elektroniczną nanieść można nieskończenie wiele danych dotyczących przestępczości i innych niepożądanych zjawisk. Kolejne warstwy mapy umożliwiają gromadzenie informacji, które pomagają te zjawiska lepiej opisać, zrozumieć ich przyczyny, a nawet do pewnego stopnia prognozować ich występowanie w przyszłości.

Miasto Kraków we współpracy z policją, strażą miejską i środowiskiem akademickim rozwija cyfrową mapę, na którą sukcesywnie nanoszone są dane dotyczące przestępczości i wykroczeń. Dodatkowo od właściwych jednostek miejskich pozyskiwane są również inne informacje, które mogą być pomocne w wyjaśnianiu przyczyn koncentracji przestępczości. Działania te są częścią uchwalonego w 2018 r. miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2018-2020 pn. „Bezpieczny Kraków”.

Co nowego oferują mapy cyfrowe jako narzędzia profesjonalnej diagnozy stanu bezpieczeństwa? Do jakich celów można je wykorzystywać? Jakie są ograniczenia i problemy związane z ich wykorzystaniem? Czy są dobrym narzędziem informowania mieszkańców o zagrożeniach? Czy można za ich pomocą przewidzieć, gdzie przestępczość pojawi się w przyszłości? Odpowiedzi na te i inne pytania mamy poznać podczas konferencji naukowej „Technologia w służbie bezpieczeństwu – naukowo i praktycznie o cyfrowej mapie przestępczości”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Michael Leitner z Louisiana State University (USA) – światowej rangi ekspert w zakresie crime mapping.

Badacze krakowskich uczelni współpracujący z Urzędem Miasta zaprezentują ponadto efekty przeprowadzonych dotychczas badań m.in. nad przestrzennym rozkładem przestępczości przeciwko mieniu czy wpływem dystrybucji alkoholu na lokalizację przestępczości i wykroczeń. Co więcej, dzięki prowadzonym w mieście od 2014 roku cyklicznym badaniom poczucia bezpieczeństwa możliwe jest zaprezentowanie relacji pomiędzy rzeczywistym stanem przestępczości na danym terenie a obawami mieszkańców go zamieszkujących.

Uczestnicy konferencji mogą ponadto wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu crime mapping prowadzonych przez profesjonalnych trenerów z firmy Esri Polska (ok. 30 miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń).

Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników oraz dalsze informacje już wkrótce na stronie internetowej: www.bezpieczny.krakow.pl.

Informacje o innych nadchodzących konferencjach z zakresu GIS, geodezji i kartografii publikujemy w dziale Geokonferencje

Źródło: organizatorzy


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt