wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-16| Geodezja, Edukacja

HPK stara się o dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego

Po raz pierwszy w historii Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa został złożony i zaakceptowany projekt geodezyjny: „Krakowski Południk Zerowy – Polskie Greenwich”. Jest to kolejna inicjatywa geodezyjnej akcji „Honorowy Południk Krakowski”.


HPK stara się o dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego
HPK stara się o dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego

Projekt zakłada oznaczenie przebiegu krakowskiego południka zerowego w dobrze wyeksponowanych lokalizacjach na terenie całego Krakowa i wskrzeszenie tego wyjątkowego obiektu geodezyjnego, jako nowej i niezwykłej atrakcji turystycznej oraz edukacyjnej. Markery przebiegu południka mają stanowić: wmurowane w chodniki linie z kamiennych płyt z umieszczonymi w nich medalionami z mosiądzu, a na terenach zielonych – parkach, zieleńcach, trawnikach – kwietne rabaty o geometrycznych kształtach, nawiązujących do astronomii, geografii i geodezji.

Głosowanie na projekty BO odbędzie się w dniach 28 września – 7 października 2019 r.

Inicjatywa ta jest częścią większego projektu „Polskie Greenwich”, w ramach którego prowadzone są też rozmowy z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienia krakowskiego południka zerowego na terenie ogrodu botanicznego UJ przy ulicy Kopernika, a także utworzenie w znajdującym się tam gmachu Collegium Śniadeckiego (siedzibie pierwszego krakowskiego obserwatorium astronomicznego, które wyznaczyło ostateczny przebieg południka krakowskiego) muzeum polskiej astronomii i geografii – Centrum edukacyjnego „Niebo&Ziemia.PL”.

Źródło: HPK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt