wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-16| GIS, Mapy

Mapa pomoże walczyć z miejską wyspą ciepła

Coraz częstsze upały są szczególnie dokuczliwe w gęstej miejskiej zabudowie. By w obliczu zmian klimatycznych skuteczniej walczyć z tym problemem, władze Wiednia zleciły wykonanie mapy prezentującej, gdzie mieszkańcy są najbardziej narażeni na wysokie temperatury.


Mapa pomoże walczyć z miejską wyspą ciepła
Mapa pomoże walczyć z miejską wyspą ciepła

Upały są w Wiedniu coraz powszechniejszym zjawiskiem. Z danych klimatologicznych wynika, że w ostatnim stuleciu notowano tu średnio 9,6 upalnych dni w roku (tj. z maksymalną temperaturą powyżej 30 stopni C). W okresie 1981-2010 średnia ta wzrosła już do 15,2 dni, a w tym roku wartość ta została przekroczona już w lipcu. Zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła sprawia, że liczby te mogą być lokalnie bardzo zróżnicowane. Winna jest m.in. gęsta zabudowa, spora liczba powierzchni pokrytych betonem i asfaltem oraz mała ilość zieleni.

By rozpocząć skuteczną walkę z tym problemem, władze Wiednia zleciły wykonanie mapy wskazującej części miasta najbardziej narażone na upały. Jej opracowanie powierzono czeskiej firmie ECOTEN. W swoich analizach wykorzystała ona satelitarne dane o zróżnicowaniu temperatury dla powierzchni tego miasta. Na podstawie danych teledetekcyjnych z aparatów Sentinel-2 i Landat-8 wyliczono również wskaźniki zieleni, w tym NDVI. Oba zbiory przyrównano następnie do danych demograficznych – pod lupę wzięto przede wszystkim osoby poniżej 14. i powyżej 65. roku życia, a więc te, które najbardziej odczuwają skutki upałów. Łącząc te dane, wyznaczono wskaźnik Urban Heat Vulnerability Index (UHVI) oraz stworzono ranking dzielnic, gdzie przyjmuje on najwyższe wartości.

Mapa z wartościami UHVI będzie teraz dla władz Wiednia podstawą do podjęcia różnorodnych działań ograniczających skutki upałów – zarówno krótko-, jak i długoterminowych. W miejscach widocznych na czerwono planuje się m.in.: sadzenie drzew, zazielenianie fasad, budowę zbiorników wodnych i fontann, ograniczanie ruchu samochodowego czy nawet takie drobiazgi jak ustawianie ławek w zacienionych miejscach.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS