wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-14| GIS, Teledetekcja

Drony pomagają w szacowaniu szkód łowieckich

Do bogatej listy zastosowań bezzałogowych maszyn latających można dopisać szacowanie szkód łowieckich. Prace w tym zakresie zrealizowała niedawno firma SKB GIS s.c.


Drony pomagają w szacowaniu szkód łowieckich
Drony pomagają w szacowaniu szkód łowieckich

Spółka dokonała szacowania szkód łowieckich powstałych na skutek żerowania zwierzyny łownej na uprawach kukurydzy. W ramach wykonanych prac przeanalizowano teren obejmujący ponad 25 działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni upraw około 200 ha.

Do pozyskania danych na obszarach objętych żerowaniem zwierzyny wykorzystano BSP, które w znacznym stopniu uprościły etap prac terenowych. Przy pomocy drona DJI Phantom 4 Pro, wykonując nalot z niskiego pułapu, pozyskano zdjęcia oraz filmy, które w niepodważalny sposób obrazowały skalę zniszczeń i pozwoliły na precyzyjne określenie miejsc przejścia lub bytowania zwierzyny oraz istniejących ubytków w uprawach.

Następnie na etapie prac kameralnych utworzono ortofotomapę o wysokiej rozdzielczości, która pozwoliła na precyzyjną identyfikację szkód w oprogramowaniu GIS. Dalej w wyniku analizy pozyskanych danych określono powierzchnie szkód, co pozwoliło na ustalenie ostatecznej wartości szkody łowieckiej.

Warto dodać, że z ustaloną wysokością odszkodowania nie zgodził się jeden z poszkodowanych właścicieli nieruchomości i wystąpił do sądu z powództwem o przyznanie wyższej kwoty. Ostatecznie w toku postępowania sądowego stwierdzono, że wykorzystana przez firmę metoda szacowania została uznana za wyjątkowo dokładną i rzetelną w stosunku do tradycyjnego sposobu określania strat.

Źródło: SKB GIS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS