wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-14| GIS, Teledetekcja

Drony pomagają w szacowaniu szkód łowieckich

Do bogatej listy zastosowań bezzałogowych maszyn latających można dopisać szacowanie szkód łowieckich. Prace w tym zakresie zrealizowała niedawno firma SKB GIS s.c.


Drony pomagają w szacowaniu szkód łowieckich
Drony pomagają w szacowaniu szkód łowieckich

Spółka dokonała szacowania szkód łowieckich powstałych na skutek żerowania zwierzyny łownej na uprawach kukurydzy. W ramach wykonanych prac przeanalizowano teren obejmujący ponad 25 działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni upraw około 200 ha.

Do pozyskania danych na obszarach objętych żerowaniem zwierzyny wykorzystano BSP, które w znacznym stopniu uprościły etap prac terenowych. Przy pomocy drona DJI Phantom 4 Pro, wykonując nalot z niskiego pułapu, pozyskano zdjęcia oraz filmy, które w niepodważalny sposób obrazowały skalę zniszczeń i pozwoliły na precyzyjne określenie miejsc przejścia lub bytowania zwierzyny oraz istniejących ubytków w uprawach.

Następnie na etapie prac kameralnych utworzono ortofotomapę o wysokiej rozdzielczości, która pozwoliła na precyzyjną identyfikację szkód w oprogramowaniu GIS. Dalej w wyniku analizy pozyskanych danych określono powierzchnie szkód, co pozwoliło na ustalenie ostatecznej wartości szkody łowieckiej.

Warto dodać, że z ustaloną wysokością odszkodowania nie zgodził się jeden z poszkodowanych właścicieli nieruchomości i wystąpił do sądu z powództwem o przyznanie wyższej kwoty. Ostatecznie w toku postępowania sądowego stwierdzono, że wykorzystana przez firmę metoda szacowania została uznana za wyjątkowo dokładną i rzetelną w stosunku do tradycyjnego sposobu określania strat.

Źródło: SKB GIS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt