wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-14| Mapy

Małoskalowe nabytki w internetowym Archiwum WIG

Najnowsza aktualizacja internetowego Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego z pewnością zadowoli tych, którzy poszukują do powieszenia na ścianie atrakcyjnych map ziem polskich.


Małoskalowe nabytki w internetowym Archiwum WIG <br />
Fragment mapy "A. Newe. Mape of Poland done into english by J. Speed" z 1626 roku
Fragment mapy "A. Newe. Mape of Poland done into english by J. Speed" z 1626 roku

O ile zdecydowana większość kartografików publikowana w tym serwisie to mapy topograficzne, o tyle w najnowszej aktualizacji znajdziemy przede wszystkim mapy w mniejszych skalach. Pochodzą one z wieków od XVI do XIX i pozyskano je ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu (skorowidz). „Umieszczenie ich wśród map »polskich« jest nieco kontrowersyjne, bo przynajmniej od XIX wieku można już jednoznacznie zakwalifikować mapy jako niemieckie, rosyjskie czy francuskie. Jednak rozrzucenie map ziem polskich w kilku zbiorach znacznie utrudniłoby ich znalezienie i porównanie” – piszą o nowych nabytkach administratorzy serwisu.

Oprócz pojedynczych map małoskalowych w Archiwum WIG pojawiło się (również ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu) kilka serii starszych map:

  • „Regni Poloniae Magni Ducatus Lituaniae Nova Mappa Geographica” w skali około 1:675 000 z 1770 r. (25 arkuszy plus 6 dodatkowych określanych jako „uzupełnienie”/„Supplement”);
  • „Karte von Polen und den angränzenden Provinzen in XVI Blättern” z 1793 r., skala około 1:1 200 000;
  • trzeci komplet mapy „Topographisch-Militärische Karte von vormaligen Neu Ostpreussen” z 1808 r. w skali około 1:150 000.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt