wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-14| Mapy

Małoskalowe nabytki w internetowym Archiwum WIG

Najnowsza aktualizacja internetowego Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego z pewnością zadowoli tych, którzy poszukują do powieszenia na ścianie atrakcyjnych map ziem polskich.


Małoskalowe nabytki w internetowym Archiwum WIG <br />
Fragment mapy "A. Newe. Mape of Poland done into english by J. Speed" z 1626 roku
Fragment mapy "A. Newe. Mape of Poland done into english by J. Speed" z 1626 roku

O ile zdecydowana większość kartografików publikowana w tym serwisie to mapy topograficzne, o tyle w najnowszej aktualizacji znajdziemy przede wszystkim mapy w mniejszych skalach. Pochodzą one z wieków od XVI do XIX i pozyskano je ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu (skorowidz). „Umieszczenie ich wśród map »polskich« jest nieco kontrowersyjne, bo przynajmniej od XIX wieku można już jednoznacznie zakwalifikować mapy jako niemieckie, rosyjskie czy francuskie. Jednak rozrzucenie map ziem polskich w kilku zbiorach znacznie utrudniłoby ich znalezienie i porównanie” – piszą o nowych nabytkach administratorzy serwisu.

Oprócz pojedynczych map małoskalowych w Archiwum WIG pojawiło się (również ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu) kilka serii starszych map:

 • „Regni Poloniae Magni Ducatus Lituaniae Nova Mappa Geographica” w skali około 1:675 000 z 1770 r. (25 arkuszy plus 6 dodatkowych określanych jako „uzupełnienie”/„Supplement”);
 • „Karte von Polen und den angränzenden Provinzen in XVI Blättern” z 1793 r., skala około 1:1 200 000;
 • trzeci komplet mapy „Topographisch-Militärische Karte von vormaligen Neu Ostpreussen” z 1808 r. w skali około 1:150 000.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS