wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-13| GNSS

USA ostrzegają przed zakłócaniem GPS w strategicznej cieśninie

Po Rosji czy Korei Północnej już także Iran zaczął stosować zakłócanie sygnału GPS jako broń elektroniczną.


USA ostrzegają przed zakłócaniem GPS w strategicznej cieśninie <br />
fot. Jacques Descloitres/NASA
fot. Jacques Descloitres/NASA

W ubiegłym tygodniu amerykański Departament Transportu wydał komunikat dla statków płynących przez cieśninę Ormuz łączącą Zatokę Perską i Zatokę Omańską. Ostrzega w nim przed zakłócaniem sygnałów radiowych w tym regionie, które dotyczy również systemu GPS – dotychczas zanotowano dwa takie przypadki.

W rozmowie z CNN jeden z amerykańskich dowódców twierdzi, że urządzenia do zakłócania GPS Iran ulokował na kontrolowanej przez siebie wyspie Abu Musa, która leży blisko wejście do cieśniny. W jego ocenie działania te mają doprowadzać do zejścia z kursu cywilnych statków, tak aby wpłynęły one na irańskie wody terytorialne i mogły zostać zajęte przez tamtejsze wojsko. Rozmówca CNN zapewnił jednocześnie, że amerykańskie okręty wojenne i samoloty są odporne na tego typu zakłócanie.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach znacznie wzrosło napięcie w tej ważnej dla transportu ropy naftowej cieśninie. Stało się to po zajęciu przez irańską gwardię brytyjskiego tankowca Stena Impero. Była to odpowiedź tego kraju na wcześniejsze zajęcie irańskiego tankowca w Gibraltarze, który wg brytyjskich władz szmuglował ropę do Syrii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt