wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-13| GNSS

USA ostrzegają przed zakłócaniem GPS w strategicznej cieśninie

Po Rosji czy Korei Północnej już także Iran zaczął stosować zakłócanie sygnału GPS jako broń elektroniczną.


USA ostrzegają przed zakłócaniem GPS w strategicznej cieśninie <br />
fot. Jacques Descloitres/NASA
fot. Jacques Descloitres/NASA

W ubiegłym tygodniu amerykański Departament Transportu wydał komunikat dla statków płynących przez cieśninę Ormuz łączącą Zatokę Perską i Zatokę Omańską. Ostrzega w nim przed zakłócaniem sygnałów radiowych w tym regionie, które dotyczy również systemu GPS – dotychczas zanotowano dwa takie przypadki.

W rozmowie z CNN jeden z amerykańskich dowódców twierdzi, że urządzenia do zakłócania GPS Iran ulokował na kontrolowanej przez siebie wyspie Abu Musa, która leży blisko wejście do cieśniny. W jego ocenie działania te mają doprowadzać do zejścia z kursu cywilnych statków, tak aby wpłynęły one na irańskie wody terytorialne i mogły zostać zajęte przez tamtejsze wojsko. Rozmówca CNN zapewnił jednocześnie, że amerykańskie okręty wojenne i samoloty są odporne na tego typu zakłócanie.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach znacznie wzrosło napięcie w tej ważnej dla transportu ropy naftowej cieśninie. Stało się to po zajęciu przez irańską gwardię brytyjskiego tankowca Stena Impero. Była to odpowiedź tego kraju na wcześniejsze zajęcie irańskiego tankowca w Gibraltarze, który wg brytyjskich władz szmuglował ropę do Syrii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt