Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-09| Geodezja, Teledetekcja, Ludzie

Las strażnikiem pamięci

W sierpniowym GEODECIE rozmawiamy z dr. Sebastianem Różyckim, pracownikiem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, badającym różnymi technikami obozy pracy i zagłady w Treblince.


Las strażnikiem pamięci <br />
Las wsi Maliszewa - pole badawcze w latach 2016-2018 (fot. Natalia Zalewska)
Las wsi Maliszewa - pole badawcze w latach 2016-2018 (fot. Natalia Zalewska)
DAMIAN CZEKAJ: Jak to się stało, że postanowił pan badać obozy w Treb­lince?

SEBASTIAN RÓŻYCKI: Zaczęło się od zainteresowania historią II wojny światowej i archiwalnymi zdjęciami lotniczymi, dla których szukałem praktycznego zastosowania. Na początku myślałem o wykrywaniu z ich wykorzystaniem niewybuchów. W Niemczech przed rozpoczęciem budowy w każdym dużym mieście, które mocno ucierpiało podczas bombardowań, należy obowiązkowo zapoznać się z bogatą biblioteką zdjęć lotniczych zgromadzonych w urzędach. Przez pewien czas współpracowałem nawet z firmą saperską z Pomorza, jednak w końcu zarzuciłem ten pomysł.

W 2010 r., będąc w USA, natrafiłem w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych (NARA) na zdjęcie Treblinki z 1944 r. Zamówiłem je, choć wtedy jeszcze nie myślałem, że zdołam je wykorzys­tać w jakimś projekcie. Niedługo potem nawiązałem współpracę z Markiem Michalskim, który badał obóz pracy w Zabrzu. Wspólnie m.in. opracowaliśmy plan tego obozu. Następnie na łamach miesięcznika „Odkrywca” opublikowaliśmy artykuł, w którym interpretowaliś­my zdobyte przeze mnie zdjęcie Treb­linki. Był to tak naprawdę pierwszy opis Obozu Pracy Treblinka I. Kopię artykułu przesłaliśmy do dr. Edwarda Kopówki, wówczas kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, a obecnie dyrektora Muzeum Treblinka. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowę, podczas której okazało się, że muzeum jest otwarte na tego typu inicjatywy. Do zrobienia było dużo, bo wiele podstawowych – przynajmniej z mojego punktu widzenia – informacji o obozach nie było wówczas znanych, np. ich dokładna powierzchnia.

I po tej rozmowie mogliście już ruszyć z pierwszym z trzech projektów?

Nie było tak łatwo. Upłynęły trzy lata, zanim w 2016 r. udało nam się zrealizować pierwszy projekt na obszarze obozów w Treblince. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne projekty, będące kontynuacją pierwszego, również otrzymały dofinansowanie z MKiDN i były realizowane w 2017 i 2018 r.

Na czym polegały te badania?

W pierwszej kolejności staraliśmy się zebrać i usystematyzować dostępne dane przestrzenne dla obozów, zarówno archiwalne, jak i współczesne – różnego rodzaju plany, mapy, zdjęcia lotnicze czy dane z lotniczego skanowania laserowego. Ponadto, chyba jako pierwsi w Polsce, jeśli nie na świecie, poddaliśmy analizie relacje świadków, którzy przeżyli obóz, pod kątem aspektów przestrzennych. Staraliśmy się dotrzeć do oryginalnych materiałów, nieprzetworzonych w różnego rodzaju publikacjach, i wyszukać w nich informacje na temat topografii Treblinki. Wszystkie te dane posłużyły nam do wytypowania obszarów badawczych, gdzie spodziewaliśmy się znaleźć nieznane dotąd obiekty: budynki, drogi czy miejsca egzekucji i pochówku. Ostatnim etapem była weryfikacja tych obszarów z wykorzystaniem najpierw metod bezinwazyjnych, a następnie...

Pełna treść wywiadu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS