wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-08| GIS

Poznań uwalnia dane o lokalizacji autobusów i tramwajów

Od początku sierpnia poznański Zarząd Transportu Miejskiego udostępnia dane o lokalizacji pojazdów komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym. Jak wyjaśnia tamtejszy magistrat, to element realizacji idei smart city.


Poznań uwalnia dane o lokalizacji autobusów i tramwajów <br />
fot. Wikipedia/Dawid Skonieczka
fot. Wikipedia/Dawid Skonieczka

– Inteligentne miasto z myślą o mieszkańcach zbiera, zarządza i udostępnia dane po to, aby każdy mógł z nich swobodnie korzystać. Odbiorcami są między innymi deweloperzy, którzy wykorzystując te dane, tworzą serwisy i aplikacje ułatwiające mieszkańcom codzienne wybory, chociażby dotyczące środka transportu – mówi Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. smart city. – W ten sposób deweloperzy aplikacji stają się pośrednikami informacji między miastem a mieszkańcami, tworząc alternatywne źródła wiedzy. Tak się dzieje na całym świecie: dzięki otwartym danym powstaje coraz więcej nowoczesnych usług.

Zasada jest prosta – do otwartych danych dostęp ma każdy i może z nich korzystać bezpłatnie, nawet wówczas, gdy tworzy komercyjne przedsięwzięcia. – Wszystkie pomysły, które owocują stworzeniem przydatnych dla mieszkańców narzędzi, są niezwykle cenne – dodaje Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu. – Po naszej stronie jest udostępnienie otwartych danych, a poprzez to inspirowanie deweloperów aplikacji i umożliwienie im dalszego wykorzystania pozyskanych informacji.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego przypomina, że od początku ubiegłego roku na stronie internetowej www.ztm.poznan.pl istnieje zakładka "Dla deweloperów", na której zamieszczane są pliki zawierające rozkłady jazdy oraz dane dotyczące zajętości parkingów buforowych. Od dzisiaj udostępnione są tam także materiały z lokalizacjami pojazdów realizujących usługi na rzecz ZTM. Dzięki najnowszym danym deweloperzy aplikacji będą mogli np. stworzyć narzędzie pozwalające na podgląd aktualnej pozycji tramwajów i autobusów.

– Dzięki współpracy z partnerem technologicznym, Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, dane z wielu systemów zostały zebrane i opracowane według międzynarodowego standardu zapisu o rozkładach jazdy i przystankach, dzięki czemu można je pobrać w postaci plików GTFS-RT (Realtime) – podkreśla Daniel Wawrzyniak z ZTM, lider Grupy Mobilność funkcjonującej w miejskim zespole Smart City.

Również dzisiaj zostały udostępnione dane opisujące dodatkowe cechy poszczególnych pojazdów kursujących na liniach ZTM. W pliku, oprócz numeru bocznego pojazdu, wyszczególniono, czy jest on niskopodłogowy, częściowo niskopodłogowy, czy jest wyposażony w rampę, klimatyzację, system zapowiedzi głosowych, biletomat lub bileterkę, ładowarkę USB oraz czy znajduje się w nim miejsce do przewożenia rowerów. To informacje, które również mogą być przydatne dla twórców aplikacji, a w rezultacie także dla mieszkańców.

– Otwieramy dane, aby ułatwić funkcjonowanie w mieście i dać możliwość współdecydowania o sposobie wykorzystania materiałów będących w posiadaniu miasta. Cieszę się, że samorząd wspólnie z partnerami biznesowymi tworzy nowoczesne miasto – dopowiada Daniel Wawrzyniak.

Źródło: UM Poznania


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Uwalnia dane? Pewnie były uwiezione i stały na kolanach.
 3 
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS