|2019-08-07|
Teledetekcja, Instytucje
Minister Ardanowski w IGiK o teledetekcji w rolnictwie
W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyło się wczoraj (6 sierpnia) spotkanie poświęcone możliwościom monitorowania suszy rolniczej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych.
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
|
|
fot. MRiRW
|
|
|
|
|
Uczestniczył w nim minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a także: zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia, dyrektor instytutu dr inż. Robert Władysław Bauer, sekretarz naukowy prof. Jan Kryński, kierownik Centrum Teledetekcji IGiK prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska.
W trakcie spotkania rozmawiano o zastosowaniu danych teledetekcyjnych w rolnictwie. Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska przedstawiła możliwości operowania najnowszymi danymi satelitarnymi przy określaniu rozmiarów suszy rolniczej. Mówiła o potencjale wykorzystywania tych materiałów przez instytucje wspierające rolnictwo oraz rolników indywidualnych.
– Innowacyjność i postęp techniczny oraz technologiczny nabrały w świecie ogromnego tempa. Wbrew pozorom wiele dobrego dzieje się również w Polsce – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski. Zwrócił też uwagę, że jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy takich narzędzi jak obecnie.
Wykonywane przez satelity zdjęcia są coraz bardziej precyzyjne, a rozdzielczość najlepszych z nich sięga już 30 cm. W opinii ministra nowe technologie oparte na zdjęciach satelitarnych i tych z dronów mogą nam dostarczyć wiele cennych dla rolnictwa informacji. Już obecnie są one wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym. – To nie tylko oszczędność zużytego do prac polowych paliwa, ale także znaczne zmniejszenie zużycia nawozów, które są dostarczane bezpośredni do roślin i gleby w bardzo precyzyjnych dawkach. Konsekwencją mniejszego zużycie paliwa i nawozów są niższe koszty prowadzenia gospodarstwa i jednocześnie zmniejszenie negatywnych skutków w oddziaływaniu na środowisko naturalne – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– Choć nigdzie na świcie nie stosuje się jeszcze powszechnie tych nowych technik i technologii w odniesieniu do kwestii związanych z suszą, to jestem przekonany, że już wkrótce będzie można dzięki nim analizować stan upraw, jak również szacować straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – powiedział minister Ardanowski. Zwrócił także uwagę na to, że coraz mniej osób zatrudnionych jest w rolnictwie, a potrzeby żywieniowe stale rosną. – Stąd też rosnąca jest rola innowacji, nowych technik i technologii oraz szerokiego wykorzystania możliwości jakie dają satelity i drony – podkreślił minister.
Źródło: MRiRW
|