Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-07| Teledetekcja, Instytucje

Minister Ardanowski w IGiK o teledetekcji w rolnictwie

W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyło się wczoraj (6 sierpnia) spotkanie poświęcone możliwościom monitorowania suszy rolniczej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych.


Minister Ardanowski w IGiK o teledetekcji w rolnictwie <br />
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
Minister Ardanowski w IGiK o teledetekcji w rolnictwie <br />
fot. MRiRW
fot. MRiRW

Uczestniczył w nim minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a także: zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia, dyrektor instytutu dr inż. Robert Władysław Bauer, sekretarz naukowy prof. Jan Kryński, kierownik Centrum Teledetekcji IGiK prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska.

W trakcie spotkania rozmawiano o zastosowaniu danych teledetekcyjnych w rolnictwie. Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska przedstawiła możliwości operowania najnowszymi danymi satelitarnymi przy określaniu rozmiarów suszy rolniczej. Mówiła o potencjale wykorzystywania tych materiałów przez instytucje wspierające rolnictwo oraz rolników indywidualnych.

– Innowacyjność i postęp techniczny oraz technologiczny nabrały w świecie ogromnego tempa. Wbrew pozorom wiele dobrego dzieje się również w Polsce – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski. Zwrócił też uwagę, że jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy takich narzędzi jak obecnie.

Wykonywane przez satelity zdjęcia są coraz bardziej precyzyjne, a rozdzielczość najlepszych z nich sięga już 30 cm. W opinii ministra nowe technologie oparte na zdjęciach satelitarnych i tych z dronów mogą nam dostarczyć wiele cennych dla rolnictwa informacji. Już obecnie są one wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym. – To nie tylko oszczędność zużytego do prac polowych paliwa, ale także znaczne zmniejszenie zużycia nawozów, które są dostarczane bezpośredni do roślin i gleby w bardzo precyzyjnych dawkach. Konsekwencją mniejszego zużycie paliwa i nawozów są niższe koszty prowadzenia gospodarstwa i jednocześnie zmniejszenie negatywnych skutków w oddziaływaniu na środowisko naturalne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Choć nigdzie na świcie nie stosuje się jeszcze powszechnie tych nowych technik i technologii w odniesieniu do kwestii związanych z suszą, to jestem przekonany, że już wkrótce będzie można dzięki nim analizować stan upraw, jak również szacować straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – powiedział minister Ardanowski. Zwrócił także uwagę na to, że coraz mniej osób zatrudnionych jest w rolnictwie, a potrzeby żywieniowe stale rosną. – Stąd też rosnąca jest rola innowacji, nowych technik i technologii oraz szerokiego wykorzystania możliwości jakie dają satelity i drony – podkreślił minister.

Źródło: MRiRW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS