wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-07| GIS, Mapy, Teledetekcja

Nowa jakość modelu ASTER GDEM

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję ASTER GDEM – bezpłatnego numerycznego modelu pokrycia terenu dla większości obszarów lądowych Ziemi.


Nowa jakość modelu ASTER GDEM <br />
Model ASTER GDEM 3.0
Model ASTER GDEM 3.0
Nowa jakość modelu ASTER GDEM <br />
Model ASTER GDEM 3.0 dla Kotliny Kłodzkiej
Model ASTER GDEM 3.0 dla Kotliny Kłodzkiej
Nowa jakość modelu ASTER GDEM <br />
Różnica między modelami w wersji 2.0 i 3.0 (źródło: NASA)
Różnica między modelami w wersji 2.0 i 3.0 (źródło: NASA)

Opracowanie ASTER GDEM jest wspólną inicjatywą amerykańskiej agencji NASA oraz japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI). Pierwszą wersję tego modelu opublikowano w czerwcu 2009 r. – był to wówczas najdokładniejszy i najbardziej szczegółowy globalny NMT. Opracowano go automatycznie na podstawie setek tysięcy stereopar pozyskiwanych z sensora ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) zainstalowanego na satelicie Terra.

Model ten ma rozdzielczość przestrzenną 1˝ (około 30 metrów) i pokrywa lądy położone między równoleżnikami 83°. Deklarowana dokładność wysokościowa danych wynosi 20 metrów na poziomie prawdopodobieństwa 95%.

Drugą wersję tego opracowania udostępniono po dwóch latach, a teraz mamy do dyspozycji już trzecią. Wyróżnia ją przede wszystkim dodatkowy produkt ASTER Water Bodies Database – raster identyfikujący różne kategorie obiektów hydrograficznych, w tym morza, jeziora czy rzeki. Uwzględnia on obiekty o powierzchni przynajmniej 0,2 km kw. Bazę te wykorzystano do wyrównania powierzchni zbiorników wodnych w modelach ASTER GDEM 3.0.

Nowe wydanie tego opracowanie wyróżnia ponadto mniejsza liczba obszarów, dla których nie udało się pozyskać danych wysokościowych. Wypełnienie tych luk było możliwie dzięki wykorzystaniu dodatkowych scen satelitarnych z sensora ASTER.

Modele ASTER GDEM 3.0 można bezpłatnie pobrać ze strony Japan Space Systems, NASA Earthdata Search lub NASA LP DAAC Data Pool. Są one dostępne w plikach GeoTIFF, z których każdy pokrywa obszar o wymiarach 1° x 1°.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS