Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-08-07| GIS, Mapy, Teledetekcja

Nowa jakość modelu ASTER GDEM

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję ASTER GDEM – bezpłatnego numerycznego modelu pokrycia terenu dla większości obszarów lądowych Ziemi.


Nowa jakość modelu ASTER GDEM <br />
Model ASTER GDEM 3.0
Model ASTER GDEM 3.0
Nowa jakość modelu ASTER GDEM <br />
Model ASTER GDEM 3.0 dla Kotliny Kłodzkiej
Model ASTER GDEM 3.0 dla Kotliny Kłodzkiej
Nowa jakość modelu ASTER GDEM <br />
Różnica między modelami w wersji 2.0 i 3.0 (źródło: NASA)
Różnica między modelami w wersji 2.0 i 3.0 (źródło: NASA)

Opracowanie ASTER GDEM jest wspólną inicjatywą amerykańskiej agencji NASA oraz japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI). Pierwszą wersję tego modelu opublikowano w czerwcu 2009 r. – był to wówczas najdokładniejszy i najbardziej szczegółowy globalny NMT. Opracowano go automatycznie na podstawie setek tysięcy stereopar pozyskiwanych z sensora ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) zainstalowanego na satelicie Terra.

Model ten ma rozdzielczość przestrzenną 1˝ (około 30 metrów) i pokrywa lądy położone między równoleżnikami 83°. Deklarowana dokładność wysokościowa danych wynosi 20 metrów na poziomie prawdopodobieństwa 95%.

Drugą wersję tego opracowania udostępniono po dwóch latach, a teraz mamy do dyspozycji już trzecią. Wyróżnia ją przede wszystkim dodatkowy produkt ASTER Water Bodies Database – raster identyfikujący różne kategorie obiektów hydrograficznych, w tym morza, jeziora czy rzeki. Uwzględnia on obiekty o powierzchni przynajmniej 0,2 km kw. Bazę te wykorzystano do wyrównania powierzchni zbiorników wodnych w modelach ASTER GDEM 3.0.

Nowe wydanie tego opracowanie wyróżnia ponadto mniejsza liczba obszarów, dla których nie udało się pozyskać danych wysokościowych. Wypełnienie tych luk było możliwie dzięki wykorzystaniu dodatkowych scen satelitarnych z sensora ASTER.

Modele ASTER GDEM 3.0 można bezpłatnie pobrać ze strony Japan Space Systems, NASA Earthdata Search lub NASA LP DAAC Data Pool. Są one dostępne w plikach GeoTIFF, z których każdy pokrywa obszar o wymiarach 1° x 1°.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama