wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-07| Geodezja, GIS, Software

Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla branży geodezyjnej

Uruchomienie sieci piątej generacji pozwoli nie tylko szybciej ściągać filmiki z YouTube’a. Dla szeroko rozumianej branży geoinformatycznej – piszemy w sierpniowym GEODECIE – oznacza to sprawniejsze wykonywanie prac terenowych, możliwość rozwijania innowacyjnych usług, a także dodatkowe zlecenia na dane przestrzenne.


Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla branży geodezyjnej <br />
Przykład analizy zasięgu pojedynczej stacji bazowej 5G na podstawie szczegółowego modelu 3D dostarczonego przez brytyjską firmę Bluesky
Przykład analizy zasięgu pojedynczej stacji bazowej 5G na podstawie szczegółowego modelu 3D dostarczonego przez brytyjską firmę Bluesky
Przynajmniej w teorii sieci 5G powinny zapewnić transfer danych na poziomie nawet 20 gigabitów na sekundę z opóźnieniem raptem kilku milisekund, a na jednym kilometrze kwadratowym z zalet tej technologii może korzystać nawet milion urządzeń! W porównaniu z obecnie funkcjonującymi sieciami 4G (LTE) oznacza to przełom w telekomunikacji.

Na razie jednak z 5G jest trochę jak z yeti – choć wszyscy o tym mówią, to przeciętny konsument nie ma możliwoś­ci sprawdzenia tych zalet w praktyce. Ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że bardzo szybko się to zmieni. Na rynek trafiają bowiem pierwsze smartfony obsługujące ten standard, kolejne kraje budują testowe sieci 5G, toczą się także prace legislacyjne regulujące wykorzystanie tej technologii. W rezultacie za rok, najdalej dwa stanie się ona „chlebem powszednim”. Już dziś warto więc pomyśleć, w jaki sposób przekuć zalety 5G na lepszą pracę swojej firmy czy urzędu.

• Bez kabli, bez dysków, na żywo

Komfort pracy geodetów zwiększy przede wszystkim znacznie szybsza transmisja danych. Sprawi ona chociażby, że znacznie skróci się „dystans” między biurem a terenem, lub wręcz pozwoli przenieść biuro do smartfona czy tabletu. Możliwie stanie się natychmiastowe przesłanie wyników pomiaru do stacji roboczej w celu ich kontroli i dalszej obróbki. I wcale nie mamy tu na myśli transmisji pojedynczych pikiet, ale przekazywanie zdjęć z dronów czy chmur punktów z LiDAR-ów. Pojawia się zresztą pytanie: skoro taka transmisja będzie możliwa niemal „na żywo”, to czy skanery bądź bezzałogowce w ogóle będą musiały posiadać dyski czy karty pamięci? Z pewnością mniej potrzebne staną się kable do transmisji danych, co otwiera nowe perspektywy miniaturyzacji sprzętu pomiarowego.

Sieci 5G pozwolą także przesyłać duże pliki w odwrotnym kierunku – z biura do ekip terenowych. W ten sposób projektant będzie mógł szybko przekazać geodecie np. kompletny model 3D inwestycji, by ten przeprowadził na jego podstawie tyczenie. Oczywiście pojawi się tu problem efektywnej pracy z takimi danymi na urządzeniach polowych, które z reguły mają słabe moce obliczeniowe. Można go jednak rozwiązać przynajmniej na dwa sposoby – wykorzystując strumieniową transmisję danych bądź coraz powszechniejsze przetwarzanie w chmurze. Z pewnością popularyzacja 5G sprawi, że...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Za 100 lat BTS co kilkaset metrów to kiedy pokryją cały krajzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS