Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-29| GIS, Teledetekcja

Drony popularne również w ubezpieczeniach

Kartowanie przy użyciu bezzałogowych maszyn latających szybko zyskuje na popularności również wśród ubezpieczycieli. O zastosowaniach UAV w tej branży pisze firma ERGO Hestia.


Drony popularne również w ubezpieczeniach <br />
fot. JK
fot. JK

W przypadku wielu szkód nie ma możliwości szybkiego zebrania wiarygodnych danych potrzebnych do udokumentowania zdarzenia. Drony pozwalają likwidatorom szkód ERGO Hestii nie czekać, aż woda powodziowa opadnie albo np. straż pożarna umożliwi wstęp do obiektu po pożarze. W przypadku szkód „dachowych” zgłaszanych najczęściej po anomaliach pogodowych dron może przeprowadzić pełną inspekcję budynku, robiąc zdjęcia i ujęcia filmowe pod wieloma kątami, a nawet wykonując analizę 3D.

– Drona posłać można wszędzie tam, gdzie możliwa jest obserwacja z powietrza. Wykorzystujemy je w sytuacjach, w których bezpośredni dostęp do miejsca wystąpienia szkody jest utrudniony, niemożliwy lub byłby zwyczajnie zbyt drogi – mówi Sławomir Heksel, kierownik Działu Likwidacji Szkód Majątkowych ERGO Hestii.

Obrazy zarejestrowane przez kamery drona umożliwiają m.in. precyzyjne oszacowanie rozmiaru obszarów objętych powodzią, ocenę szkód w przypadku hal przemysłowych i innych obiektów wielkopowierzchniowych oraz zakresu zniszczeń spowodowanych np. gradobiciem. Zarejestrowany przez nie materiał filmowy ułatwia usuwanie szkód i pozwala w pełni udokumentować rozmiar strat.

– Zdjęcia lub filmy zarejestrowane podczas lotu drona pozwalają na szybkie oszacowanie zakresu szkód, a to przyspiesza wypłatę bezspornej kwoty odszkodowania. Niezwykle ważne jest też to, że drony pomagają zachować bezpieczeństwo specjalistów w czasie oceny zdarzeń – tłumaczy Sławomir Heksel.

Jak zapewnia spółka, dzięki użyciu tej technologii w procesie likwidacji szkód klienci ERGO Hestii zdecydowanie krócej czekają na wypłatę odszkodowania. Co ważne, wszystkie procedury wpisane w proces likwidacji szkody są zachowane, a dokumentacja tworzona przy użyciu drona jest powszechnie honorowana przez rzeczoznawców i biegłych sądowych.

Lista przykładów wykorzystania tych latających urządzeń jest długa. Przy całej różnorodności tych zastosowań ostateczny cel ich użycia jest zawsze ten sam: skrócenie czasu między powstaniem szkody i wypłatą odszkodowania klientowi – podkreśla ubezpieczyciel.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS