Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-07-29| Teledetekcja

Masowe kwitnienie Bałtyku na zobrazowaniach satelitarnych

Jak co roku w sezonie letnim turyści borykają się z problemem kwitnienia Bałtyku i występowania w tym czasie sinic. W ubiegłym roku w lipcu z powodu sinic w najgorszym momencie zamkniętych było aż 50 nadbałtyckich plaż. Ten rok także odznacza się powszechnym występowaniem tych bakterii. Przez nie już 21 kąpielisk – od Półwyspu Helskiego po Mierzeję Wiślaną – zostało zamkniętych.


Masowe kwitnienie Bałtyku na zobrazowaniach satelitarnych
Sytuacja jest, niestety, charakterystyczna dla naszego akwenu, a fitoplankton i sinice są obecne w wodach Zatoki Gdańskiej niemal przez cały rok, szczególnie w okresach występowanie wysokich temperatur.

Do rozwoju takiej sytuacji w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom sprzyjają m.in. zawierające fosforany i azotany nawozy dostające się do wód z obszarów rolniczych, a także ocieplający się klimat oraz słabe falowanie i powolna wymiana wód Bałtyku z Morzem Północnym. Dodatkowo niskie zasolenie wody powoduje, że jedynie tu w sezonie letnim masowo występuje toksyczny gatunek Nodularia spumignea.

Sinice należą do królestwa bakterii, są samożywne – zdolne do tlenowej fotosyntezy i zawierają chlorofil. Ponieważ krzywa spektralna chlorofilu ma charakterystyczny przebieg, zestawienie odpowiednich zakresów widma elektromagnetycznego pozwala zidentyfikować jego skupiska nawet z pułapu satelitarnego.

Zjawisko kwitnienia Morza Bałtyckiego szczegółowo obrazują dane z satelity Sentinel-2 o rozdzielczości przestrzennej 10 m. Zdjęcia satelitarne wyraźnie ukazują skalę występowania tego problemu, dając możliwość porównania sytuacji przed zakwitem oraz w jego trakcie.



Prezentowane zobrazowania wykonane zostały 30 czerwca oraz 20 lipca i takie ich zestawienie pozwala uchwycić zachodzące zmiany oraz w dość intuicyjny sposób ocenić bieżącą sytuację. Dzięki europejskiemu programowi monitoringu Ziemi Copernicus zapewnione zostają dokładne oraz aktualne informacje umożliwiające skuteczniejsze zarządzanie środowiskiem.

Instytut Geodezji i Kartografii zbiera i przetwarza wspomniane dane, a z ich wykorzystaniem monitoruje widoczne skutki różnych zjawisk środowiskowych.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama