Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-29| Mapy

Bezcenne mapy wróciły do Biblioteki Raczyńskich

Część zabytkowych atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich odzyskała dawny blask. Wśród bezcennych dzieł, które właśnie wróciły z konserwacji, jest m.in. pierwszy nowożytny atlas świata, który zawiera dokładną mapę Polski.


Bezcenne mapy wróciły do Biblioteki Raczyńskich
Bezcenne mapy wróciły do Biblioteki Raczyńskich
Bezcenne mapy wróciły do Biblioteki Raczyńskich

Ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich jej pracownicy wybrali najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone zniszczeniem atlasy pochodzące z XVI-XIX w. Zabytki zostały oddane do konserwacji i digitalizacji – to efekt projektu, na który Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Dzięki niemu nowe życie dostaną nie tylko cenne dzieła, ale także sam budynek biblioteki, który przejdzie gruntowną modernizację.

Prace prowadzone są na bieżąco, pięć zbiorów map właśnie wróciło z konserwacji. Jest wśród nich m.in. pierwszy nowożytny atlas świata wydawany od 1570 roku, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego. Wszystkie dzieła są bardzo atrakcyjne wizualnie i bogato ilustrowane, jak np. atlas pochodzący z początku XVIII wieku, w którym można znaleźć ręcznie kolorowane mapy i dekoracyjne plany miast, twierdz oraz bitew.

Podziwiając kunsztownie zdobione i ręcznie kolorowane mapy świata i nieba, można także prześledzić losy ksiąg. W XVII-wiecznym atlasie świata znajdują się wpisy jego kolejnych właścicieli: od jezuitów, których własnością był w 1718 roku, przez wpisy z XIX wieku, aż po ostatni, uczyniony ręką generała Adama Kicińskiego zapis z roku 1939.

Źródło: UM Poznań, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS