wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-23| Geodezja, GIS

Komplet powiatów w integracji uzbrojenia terenu już w 4 województwach

Oprócz podlaskiego już także wszystkie powiaty z województw lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego udostępniają swoje dane o uzbrojeniu terenu w prowadzonej przez GUGiK usłudze KIUT.


Komplet powiatów w integracji uzbrojenia terenu już w 4 województwach
Komplet powiatów w integracji uzbrojenia terenu już w 4 województwach <br />
Aktualny zasięg usługi KIUT
Aktualny zasięg usługi KIUT

Tuż za tymi czterema liderami plasują się województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, gdzie ponad 2/3 samorządów udostępnia swoje dane w KIUT. Z kolei w skali kraju usługa integruje dane już z 251 powiatów.

– Znów muszę zmienić prognozę. Do końca lipca powinno być przynajmniej 300 powiatów. Jest to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie, a dla użytkowników Geoportal.gov.pl niesie przydatne w różnych sytuacjach informacje o uzbrojeniu terenu – komentuje te postępy główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Przypomnijmy, że gdy usługa startowała dwa lata temu, integrowała dane z 41 powiatów, a jeszcze w czerwcu br. liczba ta wynosiła 79.

Dane z KIUT można przeglądać zarówno w aplikacjach obsługujących standard WMS (adres usługi to http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu), jak i w Geoportalu (warstwa „Uzbrojenie terenu”).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a co ma utrzymanie geoportalu do KIUT? Bez KIUT też by geoportal był i nawet by tyle samo kosztował.

Bidecie nie napinaj się, ustawa mówi ze uslugi wystawiaja powiaty i to robią. Dostęp wiec jest. A gugik jak to GUGiK zawsze lasi sie na gotowe i opowiada ile w tym jego zasługi ze zbiera co posiali i pielęgnowali inni. A żeby to robić jest wielka integracja, z wielkimi rachunkami za serwery i utrzymanie geoportalu.

do OK nic z tego mój drogi. O co to to nie. Nie po to się "RIO się kłania" tutaj wypaca, żebyś ty miał coś mieć lepiej. A zgodnie z prawem rzymskim jest? Cofamy wszystko i nikt nic nie będzie miał. Będzie zgodnie z procedurami. No chyba, że GUGIK wypuści ustawę nakazującą tworzenie KIUT to wtedy RIO przytaknie sędziwą głową i powie, że teraz można.

! No super! Już nie trzeba bedzie sie kłaniać urzędasom, którzy z wielką łaską - i za kasę - wydawali mapke formatu A4 - po tygodniu! A bywało i dłużej, bo "sie nam ksero zepsuło.." Ech, ta Polska.....

RIO to typowy przykład polskiego urzędnika - zrobi wiele, aby nic nie robić. Na szczęście to pokolenie już powoli odchodzi.

no ok tylko jedyne RIO w GUGIK to RIO de Janeiro

nowoczesny nie zdziw się jak ktoś np. z KAS każe ci płacić podatki większe bo wprawdzie ustawy nie ma ale jest to społeczne słuszne. A jakby policjant nie chciał przyjąć zgłoszenia bo będzie dotyczyło np. księdza albo znanego działacza też się nie zdziw. Bo przecież ustawę również w takich przypadkach trzeba schować do szuflady. Powodzenia.

RIO A ja bym chętnie Polskę uwolnił od urzędników pokroju "kłaniajacego się RIO". To właśnie dzięki takim osobnikom, mającym wszędzie hamulce ledwie jedziemy do przodu. Może takich hamulcowych skierować gdzieś gdzie będą bardziej przydatni?

Stwierdzam że nie możesz robić nic co łamie prawo, ani tym bardziej nakłaniać innych do tego. Żadne poczucie społecznej słuszności nie powinno stać ponad prawem. Oczywiście że możesz i powinieneś wykonywać przypisane prawem funkcje. Natomiast manipulacje które uskuteczniasz w postaci prób przekonania że coś co nie jest zdefiniowane prawnie można robić albo wkładanie mi w usta wypowiedzi w postaci że coś jest szkodliwe to zabawa dla 15 latka. Podstawą wykonywania zadań urzędu jest prawo. Marzę żeby wysłać niektórych na służbę przygotowawczą ewidentnie by im się przydała. Niestety wyższe stanowiska w SC są z tego obowiązku zwolnione. A szkoda.

do RIO :DD Czyli co, tradycyjnie po polskiemu lepiej nic nie robić? Obiektywnie stwierdzasz, że to działanie jest szkodliwe dla IIP?

bo ... tam jest uzbrojenie z mapy zasadniczej?

mapa zasadnicza Jeśli mówimy o udostępnionej mapie zasadniczej to zapytam 1. dlaczego nie widać m.in. konturów użytków,konturów klasyfikacyjnych (egib) , dlaczego nie widać ogrodzeń , krawędzi jezdni itp. (bdot) , dlaczego nie widać osnowy szczegółowej (bdsog).

Bidecie - zasada celowości i racjonalności wydatków wynikająca z ustawy o finansach publicznych w powiązaniu z art 7 konstytucji. Oznacza to że wykonywane zadania muszą być wskazane w prawie żeby mogły być finansowane. Przepisy powyżej zakazują finansowania działań nie zleconych przepisami prawnymi przez urzędy państwowe.

Wacław nie widzę konkretów w twojej wypowiedzi. jak działa poza przepisami? Administracja działa w granicach prawa. Wskaż więc, który przepis prawa zakazuje tego rodzaju działań w ramach geoportalu? A teoria na temat spadku przychodów wałkowana jest od 2004 roku. Zawsze straszeni jesteśmy spadkiem przychodów i prokuratorem. A dane z mapy zasadniczej uzyskuje się odpłatnie do konkretnych celów i tych celów nie ubyło. Zakładam, że nie siedzisz w ośrodku, tylko tak sobie gdybasz dla zasady, to wtedy oczywiście czekaj aż potwierdzi się twoja teza. Nie zapomnij zgromadzić prowiantu na wiele lat:)

KIUT Próba wrzucenia linka niestety nieudana ;( Zamiat wstaw symbol: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?loca le=plgui=newsessionID=4642606 3) Jeżeli coś dajesz za darmo to automatycznie nie dostaniesz za to kasy. Sieci to łakomy kąsek. Zobaczymy po czasie czy nie miałem racji... Wszystko dajmy za darmo, ale zapewnijmy finansowanie lub automatyzacje w zakresie zasilania przez wykonawców z pominięciem podgik-ów...

KIUT Ad. 1) Od kiedy administracja działa poza przepisami prawa... bo tak chce? Ad. 2) Przykład pierwszy z brzegu: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?loca le=pl

do Wacława, taka zabawa 1) Jaki przepis prawa zakazuje funkcjonowania KIUT? 2) Proszę o przykład powiatu? 3) Proszę o dowód o obniżeniu przychodów w chociaż jednym powiecie od momentu włączenia powiatu do KIUT?

Ciekawe tak przypadkowo popatrzyłem w parę miejsc :) , 21 wiek ludzie żyją bez prądu , wody .

To zmień przepisy nawet ministrowie w Polsce nie mają takiej mocy żeby ustawy zmieniać. Nawet ci przyszywani.

.. "obniżając przychody powiatów" - no bez żartów! Takie dane jużdawno powinny być dostępne za darmo!

KIUT 1) jaki przepis prawa wskazuje na funkcjonowanie KIUT? Kto daje na to pieniądze skoro nie ma przepisu w tym zakresie? 2)KIUT owszem wyświetla teść mapy zasadniczej w zakresie uzbrojenia terenu... z tym, że informacja ta jest niewiarygodna. Jest wiele powiatów, które tylko częściowo mają uzbrojenie terenu zgodne z rozp. z 2015 r., a pozostałą część jeszcze w K-1 ... a ta już się niestety w usłudze nie wyświetla... Czy GGK bierze na siebie odpowiedzialność za "niewiarygodne" dane w Geoportalu? 3) Dlaczego GGK bez wiedzy i zgody organów (starostów) publikuje te usługi obniżając przychody powiatów?

Wielu się to myli i nie dziwne, nazwy podobne. W Polsce jak widać na obrazku jednak mamy sporo uzbrojenia numerycznie, ale w postaci MAPY ZASADNICZEJ. Czyli przebieg sieci, względnie proste opisy. GESUT to niepotrzebnie skomplikowana postać MZ z jakimiś nierealnymi atrybutami, która to postać została wymuszona rozporządzeniem i to niejednym. Niepotrzebnie, bo przez to tego GESUTU idealnego zgodnego z rozporządzeniem mamy jak na lekarstwo, a kosztował fortunę.

Obrazki wszystko łykną. Weźmiesz dane i się okazuje że w atrybutach cuda.

sprostowanie Publikacja dotyczy uzbrojenia terenu, a nie GESUT! Czym to się różni? Uzbrojenie ternu w Polsce jest, a GESUT niekoniecznie.

Te mapki GUGiKu Powinien jakiś, ja wiem, socjolog przeanalizować. Zawsze wschodnia Polska na niebiesko a białe plamy to bardziej na zachodzie...

Podgik-i Podgik-ki kasowały niezłą kase za udostępnianie......

ale jeśli powiat ma 1 gminę z GESUTem to już jest odhaczony? Bo jeśli tak, to bzdura nie informacja.

A jak długo powiaty utrzymaja serwery na ktorych to chodzi i za co utrzymaja je w przyszłości ?

Super Bardzo dobra inicjatywa. Informacje są przydatne do wielu zastosowań. Oby jak najszybciej była cała Polska.

29 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS