wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-19| Geodezja, Edukacja

Będzie więcej przyjętych?

W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy ofertę studiów na kierunku geodezja i kartografia 2019/2020. Na nowych studentów geodezji i kartografii czeka w tym roku blisko 2,9 tys. miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich) oraz ponad 1,6 tys. na studiach II stopnia (magisterskich). Oferta dla przyszłych inżynierów nieco się zatem powiększyła w stosunku do ubiegłorocznej (o 100 miejsc), choć jeszcze dwa lata temu odnotowaliśmy znaczący spadek (o 800 miejsc).


Będzie więcej przyjętych?
W samych tylko uczelniach publicznych na studiach inżynierskich przygotowano w roku akademickim 2019/2020 2,2 tys. miejsc, a na magisterskich 1,4 tys. Z tego wynika, że zgodnie z przewidywaniami udział uczelni niepublicznych w ofercie kształcenia nowych geodetów znacznie się ostatnio skurczył.

Obecnie nabór na kierunek geodezja i kartografia przeprowadzają 22 uczelnie, w tym 7 niepub­licznych. Z dalszego prowadzenia kierunku zrezygnował Wydział Studiów Technicznych i Społecznych UWM w Ełku z uwagi na małe zainteresowanie w minionych dwóch latach (ostatni studenci uzyskali tam tytuł inżyniera w lutym br.). Natomiast do połowy czerwca decyzji resortu nauki o możliwości uruchomienia kierunku nie uzyskał Międzyuczelniany Instytut Geodezji i Kartografii oraz Ekonomiki Budownictwa Szkoły Głównej Politechnicznej z siedzibą w Nowym Sączu i Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera z siedzibą w Wołominie. W związku z tym nie uwzględniamy go w zestawieniu.

• Przyjęcia 2018/2019

Przypomnijmy, że łączna liczba nowo przyjętych na studia inżynierskie w mijającym roku akademickim wyniosła 1,7 tys. (jeszcze 7 lat temu była wyższa o 1,2 tys.). Największe problemy z rekrutacją mają uczelnie niepub­liczne. Ich udział w nowych przyjęciach ogółem w 2018 r. stanowił zaledwie 10% (170 osób). A jeszcze 7 lat temu szkoły te przyjęły na geodezję i kartografię ponad 900 osób! Są natomiast uczelnie pub­liczne, w których o indeks na studiach inżynierskich w ub.r. walczyło 7-8 kandydatów.

• Uczelnie pub­liczne

Gdy weźmiemy pod uwagę pełny wachlarz studiów inżynierskich (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym), to oferta uczelni pub­licznych obejmuje 75% miejsc. Spośród 15 szkół pub­licznych najwięcej nowych żaków jest gotowy przyjąć...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to bardzo dobrze. mięso armatnie w tym zawodzie to podstawa aby obslugiwac klientów po dumpingowych cenach. gdyby firmy geodezyjne musiały przystosować się do średniej krajowej połowa okazałoby się nie rentowne. a tak jest dalej zapewnione mięso armatnie które po studiach przyjdzie za najniższą i na wszystko się zgodzi w zamian za "doswiadczenie" i praktykę do uprawnień w tym "wspanialym" zawodzie

proponuję by uczelnie przyjęły nadwyżkę uczniów, dla których zabrakło miejsc w szkołach

Geodezja jest hamulcowym inwestycji, co oznacza, że pomimo patologicznej nadprodukcji geodetów jest wciąż ZA MAŁO! Oczywiście PODGiKi nie mają z tym nic wspólnego...

Ale problemem sa tutaj podgiki czy uczelnie przyjmujące bez refleksji o rynku pracy tylko zeby zarobić ?

WINCYJ !!! dawać ich wincyj... w dobie automatyzacji, tachimetrów zmotoryzowanych, dronów kiedy cena obsługi geodezyjnej maleje i zamienia się człowieka na maszynę wypuśćmy więcej geodetów. Chyba tylko do obsługi durnowatych wymogów PODGiKów i innych GiKów

Zastanawiam się jak to interpretować: Czy dlatego jest prawie dwa razy mniej miejsc na magisterce ponieważ ludzie rezygnują ze zdobycia magistra, bo inżynier im wystarczy czy w ogóle rezygnują z geodezji przez pierwsze 3,5 roku studiów.

6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS