Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-07-19| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Krok bliżej nowelizacji Pgik

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął wczoraj (18 lipca) projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Krok bliżej nowelizacji Pgik

Na razie nie wiadomo, czy w akcie tym wprowadzono jakieś istotne zmiany – na stronie Rządowego Centrum Legislacji dostępna jest jedynie wersja tego aktu z połowy czerwca. Komunikat prasowy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zdaje się jednak świadczyć o tym, że kluczowe zapisy projektu nie uległy modyfikacji. Przypomnijmy, że nowelizacja Pgik ma m.in.:

  • otworzyć dostęp do wybranych danych z zasobu geodezyjnego (w tym ortofotomapy, danych wysokościowych, BDOT10k, osnowy czy geometrii działek i budynków z baz EGiB);
  • wprowadzić opłaty ryczałtowe za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych;
  • wprowadzić maksymalne terminy weryfikacji prac geodezyjnych;
  • zmniejszyć zakres informacyjny EGiB;
  • umożliwić aktualizację z urzędu informacji zawartych w EGiB na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK;
  • wprowadzić obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu.

Co dalej?

Kolejnym krokiem w procesie legislacyjnym będzie przyjęcie projektu nowelizacji przez rząd. Wówczas trafi on do Sejmu, a następnie Senatu. Z parlamentarnego kalendarza wynika, że posłowie będą mogli zająć się nim najwcześniej pod koniec sierpnia lub w połowie września. Pierwsze posiedzenie ma być jednak poświęcone przede wszystkim rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z kolei drugi termin będzie prawdopodobnie ostatnim posiedzeniem Sejmu przed jesiennymi wyborami. Uchwalenie ustawy jeszcze w tej kadencji parlamentu będzie zatem trudne.

Oczywiście koniec kadencji nie oznacza automatycznego przerwania wszelkich prac legislacyjnych, w praktyce jednak często tak się dzieje – wiele będzie tu zależało od wyników wyborów. Losy tzw. ustawy inwestycyjnej (która również miała wprowadzić doraźne zmiany w Pgik) pokazują jednak, że nawet rekonstrukcja rządu może być powodem, by projekt aktu prawnego trafił do kosza.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama