wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-19| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Krok bliżej nowelizacji Pgik

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął wczoraj (18 lipca) projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Krok bliżej nowelizacji Pgik

Na razie nie wiadomo, czy w akcie tym wprowadzono jakieś istotne zmiany – na stronie Rządowego Centrum Legislacji dostępna jest jedynie wersja tego aktu z połowy czerwca. Komunikat prasowy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zdaje się jednak świadczyć o tym, że kluczowe zapisy projektu nie uległy modyfikacji. Przypomnijmy, że nowelizacja Pgik ma m.in.:

 • otworzyć dostęp do wybranych danych z zasobu geodezyjnego (w tym ortofotomapy, danych wysokościowych, BDOT10k, osnowy czy geometrii działek i budynków z baz EGiB);
 • wprowadzić opłaty ryczałtowe za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych;
 • wprowadzić maksymalne terminy weryfikacji prac geodezyjnych;
 • zmniejszyć zakres informacyjny EGiB;
 • umożliwić aktualizację z urzędu informacji zawartych w EGiB na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK;
 • wprowadzić obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu.

Co dalej?

Kolejnym krokiem w procesie legislacyjnym będzie przyjęcie projektu nowelizacji przez rząd. Wówczas trafi on do Sejmu, a następnie Senatu. Z parlamentarnego kalendarza wynika, że posłowie będą mogli zająć się nim najwcześniej pod koniec sierpnia lub w połowie września. Pierwsze posiedzenie ma być jednak poświęcone przede wszystkim rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z kolei drugi termin będzie prawdopodobnie ostatnim posiedzeniem Sejmu przed jesiennymi wyborami. Uchwalenie ustawy jeszcze w tej kadencji parlamentu będzie zatem trudne.

Oczywiście koniec kadencji nie oznacza automatycznego przerwania wszelkich prac legislacyjnych, w praktyce jednak często tak się dzieje – wiele będzie tu zależało od wyników wyborów. Losy tzw. ustawy inwestycyjnej (która również miała wprowadzić doraźne zmiany w Pgik) pokazują jednak, że nawet rekonstrukcja rządu może być powodem, by projekt aktu prawnego trafił do kosza.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
SMUTEK Cóż jeno cierń i nędze

@R8s Z czasem zrozumiesz, że trzeba ponieść opłatę dodatkową i wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki szybko zostaną wydane ci mapy.

cd. A najbardziej nie podoba mi się to w obecnej ustawie, i w tym, że nie dąży się do tego, aby to zmienić, że obecny system promuje wszelkiej maści leserów, pieczątkowców, dorabiających urzędników i wykonawców, którzy robią mapki bez zmian, bo przecież DXF ze starostwa można kupić i dołożyć tabelkę, albo jeszcze lepiej, wykorzystać mapę po innym geodecie, który się przyłożył do tematu. Nie liczy się na rynku ten, kto zainwestował w sprzęt, dzięki któremu można wykonać pomiar szybciej, kóry zainwestował w programy, dzięki którym można narysować wyniki pomiarów szybciej, tylko ten, kto zrobi w terenie jak najmniej, bo wtedy w biurze będzie można zrobić operat w 4 h a nie w dwa dni, a weryfikator nie będzie miał się do czego przyj***. Jednym słowem, chyba nie ma tak na głowie postawionej branży, jak ta, a ludzi, którzy głośno o tym mówią nazywa się oszołomami...

do geodeta ze starostwa O jakich opłatach Ty człowieku mówisz? Skoro Starosta ma za zadanie prowadzić EGiB, to jeśli mam potrzebę, to powinienem iść do urzędu i kupić sobie wykaz współrzędnych działki, na której pracę mam wykonać i nie zastanawiać się nad tym, czy ktoś je wyznaczył z dokładnością do 10 cm, czy do 3 m. One po prostu powinny być prawidłowe i za takie dane mogę zapłacić. Na tym powinien sie skończyć mój kontakt jako geodety z urzędem. Mdcp, inwentaryzację czy inną pracę wykonuję dla klienta. Jeśli klient będzie miał potrzebę z wynikiem mojej pracy pójść do urzędu coś załatwić, jego sprawa, niech idzie. Dopóki tak nie będzie, to żadna kosmetyczna zmiana mnie nie interesuje, bo to pudrowanie trupa. Co mi nie pasuje w tej zmianie: utrzymanie ograniczenia wykonywania działalności gosp. poprzez konieczność zgłaszania prac geodezyjnych, wymuszanie wykonywania niepotrzebnych prac dla urzędu, których klient nie wymaga, tworzenie GMLów, KCDków, GIVów i h... nie wie czego jeszcze.

@ Na co zostaną przeznaczone z podwyżki dla geodetów?

geodeto ze starostwa :):):) nie czy zauwazyłes , ze rozmawiasz sam ze sobą:).ja ponad 35 lat pracuje zawodowo w naszej branzy,cały czas w wykonawstwie.Ponad 20 lat na własnym garnuszku.Z cała zyczliwoscia powiem Ci tak, snujesz argumenty oparte na swoim wyobrażeniu o biznesie.Nie rozumiesz sedna sprawy.To nie Twoja wina ale oddaj szacunek ludziom ,którzy z tej roboty żyją i to nie jest dla nich zabawa w gadkę-szmatkę.

@qwerty jakie wybory? Wybierałeś kogoś? Pomylił ci się sejm z administracją. @geodeta-ze-starostwa: bo wykonawcy geodezyjni to nie przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie wlicza kosztów paliwa w swoje zyski:) Przedsiębiorca wystawia faktury za usługi. Przedsiębiorca nie jedzie na jednym zgłoszeniu cały rok zmieniając zakresy.

@xGeo Miałem okazje brać udział w kilku modernizacjach. Do tego przy pracy w Starostwie miałem okazje analizować operaty tworzone zarówno z zamówienia z GUGiKu i przez Starostę i te pierwsze były o wiele bardziej chaotyczne i o wiele więcej problemów sprawiały później przy zarzutach. Tego nie ma gdy Starostwo zlecało samo takie prace. Powiedz mi więc czy to wina Starosty ze te modernizacje zlecane przez GUGiK są złe? Znam kilka też powiatów, które modernizowały osnowy szczegółowe. Niektóre nawet już zmodernizowały osnowy na całym swoim obszarze. Jeśli w twojej okolicy nic się nie dzieje to po prostu pech lub zwyczajny brak $ z dotacji.

~Geodeta_ze_starostwa jesteśmy zmuszani do oddawania wyników oraz wykonywania dodatkowej pracy i pomiarów niepotrzebnych naszym klientom tylko PZGiK to za co my mamy płacić? To nam powinni płacić za dodatkową pracę. Jestem za tym byśmy starostom zaczęli wystawiać faktury. W ustawie jest napisane, że mamy przekazywać ale nigdzie nie napisano, że za darmo. Może by ktoś zlecił jakiemuś profesorowi prawa opinię z czego wynika, że mamy przekazywać za darmo?

@Geodeta_ze_starostwa ale właśnie o to chodzi by starosta nie robił tych modernizacji, nawet ustawowo żaby miał zakazane i tak nic dobrego z tego nie ma za to mnóstwo pieniędzy jest marnowane. BDSOG na pewno nie zajmują się, znaki wypadają nowych nie robi się, to leży. Jedyna rzecz która dobrze im wychodzi to weryfikacja operatów, pełne 30 dni, a przy minimalnej usterce kolejne 30 dni i tak można się bujać kilka miesięcy.

a miało być pięknie Niepokojący jest brak zdecydowanego sprzeciwu samorządu terytorialnego - chyba, że był tylko nie widać stanowiska podobnie jak nie widać szczegółowego odniesienia do zgłoszonych uwag. Albo ja nie mogę znaleźć.

@ Skończcie te dyskusje.Po prostu nas wykiwał. Naobiecywał zmian na lepsze, skrocenie kolejek, zwalczenie nieprawidłowości, wyciągniecie konsekwencji za "opłaty dodatkowe", uczciwość służby geodezyjej a po wyborach mamy: dłuższe kolejki (choć oficjalnie to średnio 10 dni - 30 dla geodetów i 1 dla fuszek urzędników), lawinowo rosnące nieprawidłowości, zatrudnianie w urzedzie głownym swoich kolegów. Drugi raz nas nie nabierze, nie damy się wykiwać.

@technik praktyk Czy poza tą jedną zmianą coś Cie jeszcze boli, ponieważ co do opłaty liczonej od powierzchni to dobry pomysł by ujednolicić pomiary powierzchniowe, punktowe i liniowe. Jak wycenić pracę polegającą na wznowieniu, wyznaczeniu, ustaleniu ile masz np. punktów granicznych przy obecnym stanie EGiB gdzie w bazie możesz mieć ujawnionych tylko 50-60% punktów ujawnionych w PZGiK? Chyba się nie da... więc kiedy byś chciał płacić w takim razie? przed? Po? a może i przed (za to co EGiB) i po za to co faktycznie wykonałeś w korelacji z tym co wcześniej opłaciłeś? Takie podejście by było nawet logiczne ale ZNACZNIE by skomplikowało sam proces rozliczania, planowanie budżetu a poza tym dodało sytuacje gdzie zawsze mógł zadziałać czynnik ludzki powodujący błędy. Pamiętaj że ustawa ma być przede wszystkim MNIEJ skomplikowana po zmianach, a ty zapewne chcesz ją tylko skomplikować. Czy masz jeszcze jakieś uwagi do tych zmian?

@technik praktyk Przyrównaj opłatę ryczałtową do np. zmiany cen paliwa, bo jak mniemam wliczasz koszt paliwa przy wycenie pracy geodezyjnej u klienta. Wzrasta cena paliwa to i wzrasta cena cena jaką klient musi zapłacić za Twoją pracę. Tak robią WSZYSCY przedsiębiorcy. Przerzucają ten wzrost na klientów. Jak nie rozumiesz przykładu z paliwem to popatrz na związek cen produktów z ceną prądu. Reasumując, jeśli nadal tego nie pojmujesz to fakt, rozmowa z Tobą na ten konkretny temat nie ma sensu bo szkoda naszego czasu. cdn.

geodetko wiesz co wybacz ale albo jesteś totalną abnegatką albo Panią z gugiku.Do tego sugerujesz ze tylko nieuczciwi geodeci maja zastrzezenia do ponoszenia oplaty .Wypraszam sobie i na tym kończę rozmowę z Panią.

AMO i technik Czy AMO i technik to ta sama osoba. Pytałam AMO, bo ty techniku nie masz żadnych problemów, ta opłata dotyczy zleceniodawcy a nie Cibie. Wiem, że wielu nieuczciwych geodetów wykorzystywało manipulowanie opłatami do kształtowania ceny za usługi geodezyjne. Nowa opłata zlikwiduje stosowanie przez niektórych nagminnie zgłoszenia uzupełniającego i stąd cały krzyk. Uczciwi geodeci nie podnoszą tego tematu, bo to nie jest dla nich sposób podwyższania dochodu za prace geodezyjne, a nowelizacja ustawy znaczeni ułatwi im pracę.

@xGeo Gdyby ustawa uszczupliła przychodzy powiatów, to na pewno by skutkowało zmniejszeniem mozliwości działania Starosty w celu jakichkolwiek przeprowadzonych weryfikacji EGiB / modernizacji EGiB a także działań związanych z BDSOG czy pozostałymi bazami. xGeo chciałbyś by Starostowie w twoich stronach nie mieli kasy na jakiekolwiek modernizacje EGiB/BDSOG? Poza tym podniesienie kosztu zakupu np MZ do celów opiniodawczych do 100-200 zł by podniósł taki lament i go...burze wśród niektórych Wykonawców że to dopiero by była afera, że Starosta zarabia takie duże pieniądze na pracy geodetów.

@geodeta Zgadza się, podlegają procedurze konsultacji i uzgodnień ale po tym procesie już jest o wiele krótsza droga do zakończenia prac legislacyjnych, jak to ma w przypadku ustawy. Sam jestem ciekaw jakie zmiany będą chcieli wprowadzić w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy pgik. Nam nadzieje, że nie zapomną o rozporządzeniach do ugn i upb by iść za ciosem ;)

. intencją ustawodawcy czytaj gugik było nieuszczuplanie dochodu powiatów, a to że uszczuplimy dochody przedsiębiorców to pikuś czyli mamy to gdzieś.Tak to można zrozumieć. Szkoda, że Wielmożny Pan nie pomyślał nad podwyżką opłat za mapy, wypisy etc.... Kowalski zamiast płacić 10-20zł za mapę mógłby zapłacić 100-200 zł. Zapewne podniósłby się krzyk i ggk dostałby po łapkach. Zatem łatwiej jechać na wykonawcach...

geodetko nie lezy mi np.tak skonstruowany ryczałt.1)to bardzo duze podwyzszenie oplaty.2)kryterium opłaty-tylko "P".bzdura

@AMO Powiedz co ci nie leży w tej ustawie? Ale tak konkretnie?

Krok bliżej nowelizacji Pgik... Krok dalej dla brażny geodezyjnej

Do Geodeta ze starostwa Rozporządzenia tez podlegają procedurze uzgodnien wiec bez szans.

Projekty Trzeba by zapytać GGK, ale ja słyszałem ze źródeł operacyjnych, że wszystko jest pod kontrolą i będzie na czas.

@geodeta GGK zapewniał, że rozporządzenia będą gotowe na czas wejścia w życie nowelizacji (przynajmniej w sprawie EGiB). Mają one być powiązane z nowelizacją, więc póki nie ma przyjętej nowelizacji to pewnie nie zobaczymy projektów tych rozporządzeń. To w sumie logiczne podejście do tematu.

z kolejnym krokiem radzę uważac stoimy nad przepaścia !

Pytanie A co z pracami zespołów GGK nad zmianami rozporządzeń o pomiarach syt-wys, o egib, o fotogrametrii - gdzie rezultaty, gdzie te zmiany takie podobne ważne i potrzebne ?

@ Hańba

Terminy posiedzeń sejmu to 30 sierpnia i 11, 12, 13 września 2019 r. Ciekawe czy się wyrobią w tej kadencji.

do zagubiony jesteś najlepszym przykładem nabierania się na pijar/trolowanie internetowe. Trzech gostków z pięciu stowarzyszeń wygenerowało kilkadziesiąt alterego, głośno krzyczących że wszystko źle i skasować. Patrz niżej jakoś są i głosy dobre? Więc może nawet jak tych trzech gostków oddało 100 głosów, to pozostałe 600 to jednak normalne osoby, które odpowiedziały na pytania w ankiecie. Nie dziwię się, że odpowiedzi na plus, bo i pytania w ankiecie dotykały tych spraw pozytywnych. To na pewno. A jak nie wierzysz w trolowanie to poczytaj o tym co się wyrabia na FB lub TWITTER, setki, tysiące kont powstają ze zdjęciami ludzi, z nazwiskami, ale oni nigdy nie istnieli. Czyli najmniejsze psy najgłośniej szczekają, a ciemny lud to kupuje.

zmiany Zapewne zmiany prawa nie będzie, choć są tematy które by się przydały, ułatwiły i przyśpieszyły prace czy też załatwienie spraw. Np. niżej opisana sprawa zgłaszania prac które nie powodują zmian w bazach danych- w projekcie zmiana, bo i po co zajmować się zbieractwem; wprowadzanie zmian na podstawie operatu w ramach czynności materialno technicznych- wreszcie ograniczenie decyzji; zmniejszenie informacji w EGiB - właściwy kierunek; wymóg aby projekt zagospodarowania był sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych. Co jest źle w projekcie to będzie zapewne w następnych komentarzach -bo takie sprawy też są. Szkoda,że nie znaleziono kompromisu bo taki jest sens wprowadzania zmian, czasem trzeba coś stracić aby coś zyskać.

Ustawa Ustawą, ale co z nowym rozporządzeniem w sprawie uprawnień? Też ad ACTA, czy zdążą do końca kadencji?

nowelizacja A może by tak zapytał w świetle jakiego prawa składane są do pzgik operaty z projektem służebności gruntowej , albo synchronizacje kw-egib ?. Przecież w egib nie mamy prawa rejestrować zasięgu służebności gruntowej , albo te synchronizacje które zawalają tylko półki i dyski skanowanych operatów.

Blisko Blisko coraz dalej. A tak liczyłem na darmowe dane. A tu zonk.

Szanowna Redakcjo Pisze do Państwa z prośba o wyjaśnienie. Jak wytłumaczyć sytuacje, w której zmiany w PGiK oceniane są jednoznacznie pozytywnie (prawie 100%), a tak wiele jest głosów przeciwko nowelizacji.

Przespali albo olali geodezję Zabrakło ok. 2 lat, które obecne władze niestety przespały. Minister Adamczyk nie miał czasu na geodezję (i jej nie rozumiał) bo zajmował się wirtualnym KUBem (ustawa Kodeks Urbanistyczny Budowlany - nic z niej nie zostało) lub otwierał kolejne drogi nie myśląc co będzie dalej. Geodezja "zemściła się" np. przy programie budowy tanich mieszkań (jest bardzo słabo) i uwłaszczeniu użytkowników wieczystych (tzn. nieuregulowane stany prawne itp.). Geodezję trzeba szanować i dbać o nią!

oby trafił do tego kosza, a w ogóle to kończ waść wstydu oszczędź

Szanowna Redakcjo zgodnie z zasadą dyskontynuacji projekt trafi do kosza

38 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS