wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-19| GNSS, Geodezja, GIS

Catalyst on Demand, czyli RTK na godziny

Amerykańska firma Trimble wprowadziła usługę Catalyst on Demand. Pozwala ona w bardziej elastyczny sposób rozliczać się za pomiary GNSS o centymetrowej dokładności wykonywane przy użyciu smartfona czy tabletu.


Catalyst on Demand, czyli RTK na godziny

Catalyst on Demand jest rozwinięciem zaprezentowanego pod koniec 2016 roku serwisu Catalyst promowanego przez Trimble’a pod hasłem „pozycjonowanie jako usługa”. Działa on na zasadzie tzw. odbiornika software’owego, co oznacza, że aby zamienić zwykły smartfon czy tablet z Androidem w precyzyjny odbiornik satelitarny, potrzebujemy jedynie podłączenia niewielkiej anteny GNSS, zainstalowania odpowiedniej aplikacji oraz wykupienia stosownej subskrypcji. W zależności od potrzeb klienta Catalyst oferuje dokładność od metrowej do centymetrowej.

Dotychczas w ramach tej usługi oferowano subskrypcje miesięczne. Dzięki Catalyst on Demand rozliczenia za korzystanie z serwisu mogą być dokonywane również za godziny użytkowania. Nowością jest także możliwość automatycznego uzyskiwania dostępu do usługi z poziomu domeny e-maila, co ułatwia korzystanie z niej przez dużą liczbę użytkowników w obrębie jednej firmy lub organizacji.

Jak w praktyce działa Catalyst on Demand? Wystarczy, że właściciel konta wykupi potrzebną mu liczbę godzin, a usługa staje się dostępna do natychmiastowego wykorzystania przez praktycznie nieograniczoną liczbę użytkowników. Gdy limit godzin będzie bliski wyczerpania, automatycznie wysyłane jest przypomnienie o uzupełnieniu konta.

– Catalyst On Demand jest tym samym popularnym rozwiązaniem typu „pozycjonowania jako usługa” co Trimble Catalyst, choć zostało zmodyfikowane w taki sposób, aby bardziej odpowiadało klientom wymagającym większej elastyczności – powiedział Gareth Gibson, menedżer ds. rozwoju biznesu Catalyst w firmie Trimble. – Naszym celem jest przekazanie tej technologii pozycjonowania w ręce wszystkich pracowników terenowych pracujących z danymi przestrzennymi. Catalyst On Demand powiększy segment użytkowników profesjonalnych rozwiązań GNSS i sprawi, że staną one bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej – dodaje.

Catalyst on Demand ma wejść do sprzedaży jeszcze pod koniec tego miesiąca. Jak wynika z cennika opublikowanego na stronie Trimble’a, godzina korzystania z usługi będzie oferowana w cenie 10 dolarów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Smartfony poprawki na godziny wykończą 50% rynku geodezji w Polscezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS