Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-07-17| Geodezja, Prawo

Czy izolację termiczną należy wliczać do powierzchni zabudowy?

Na tytułowe pytanie odpowiedział niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.


Czy izolację termiczną należy wliczać do powierzchni zabudowy?

Istotą sporu, jaki rozstrzygnął WSA, było to, czy pewna altana przekroczyła dopuszczalną ustawową powierzchnię 35 km kw. Zdaniem miejscowego PINB-u po przebudowie obiekt zmieścił się w tym limicie. Polski Związek Działkowców był jednak przeciwnego zdania, odwołał się zatem do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Ten zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia, uznając, że decyzja PINB-u została wydana bez dostatecznego wyjaśnienia wszystkich okoliczności faktycznych.

WINB wskazał, że pojęcie "powierzchnia zabudowy" nie zostało zdefiniowane ani w Prawie budowlanym ani w rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowane jest jednak stanowisko, że w braku ustawowej regulacji należy mieć w tym zakresie na uwadze zapisy zawarte w Polskiej Normie PN-ISO 9836 oraz potoczne techniczno-budowlane rozumienie pojęcia "powierzchnia zabudowy". W związku z tym do powierzchni zabudowy budynku zalicza się również powierzchnię "wnęki" (występującej w ścianie szczytowej przedmiotowej altany na odcinku 2,18 m), która była wykonana – jak wskazał PINB – w celu "dostosowania do wymagań określonych w przepisach".

Decyzja WINB stała się przedmiotem sprzeciwu właściciela altany złożonego do WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Ten, wyrokiem z 6 czerwca br. (sygn. akt II SA/Go 246/19), uchylił zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu sąd podzielił stanowisko wojewódzkiego inspektora, że wobec braku ustawowej definicji należało sięgnąć do definicji pozaustawowej, a więc tej zawartej we wspomnianej Polskiej Normie. "Zatem, co do zasady, podzielić należało stanowisko WINB, że do powierzchni zabudowy przedmiotowej altany należało wliczyć także powierzchnię wnęki" – stwierdza WSA.

Jednak w ocenie sądu w analizowanej sprawie należało sięgnąć również do § 9 ust. 3 i 4 rozporządzenia ws. warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określone w tym akcie odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia (ust. 3). Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki (ust. 4).

"Wprawdzie przepis powyższy reguluje kwestie związane z mierzeniem odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, jednak przez analogię wydaje się zasadnym także niewliczanie grubości warstwy izolacyjnej do powierzchni zabudowy każdego obiektu budowlanego, w tym altany wybudowanej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, niezależnie od określonych w ww. przepisie odległości" – uważa gorzowski WSA. "Roboty budowlane związane wykonaniem docieplenia budynku nie są bowiem robotami, które można by zakwalifikować jako budowę czy też przebudowę obiektu budowlanego. Roboty budowlane związane z ociepleniem budynku polegające na wykonaniu dodatkowej okładziny zewnętrznej wykonanej np. ze styropianu, stanowią modernizację budynku, które swym charakterem są zbliżone do remontu" – czytamy w uzasadnieniu.

Kwestia ta jest o tyle istotna, że przed ociepleniem altana miała powierzchnię zabudowy 34,71 m kw., a po ociepleniu (wykonanym pół roku po budowie) – 38,47 m kw. W ocenie WSA oznacza to zatem, że dopuszczalna powierzchnia nie została przekroczona.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama