wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-16| Mapy

Spora aktualizacja Archiwum Map WIG

Po ponad pół roku doczekaliśmy się kolejnej aktualizacji internetowego Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego. Warto było uzbroić się w cierpliwość, bo stronę wzbogacono o blisko tysiąc arkuszy map topograficznych.


Spora aktualizacja Archiwum Map WIG

Nowe nabytki to przede wszystkim arkusze niemieckiej mapy Rosji Zachodniej w skali 1:25 000 z okresu I wojny światowej (fot. obok). W ramach lipcowej aktualizacji załadowano aż około 800 arkuszy tej serii. Pochodzą one ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA i w większości prezentują obszar środkowej Polski.

Jak wyjaśniają administratorzy serwisu, niestety, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się uzupełnienia luk w pokryciu naszego kraju tymi mapami. „Biblioteki w Niemczech, jak Staatsbibliothek zu Berlin czy Herder-Institut, nie udostępniają swoich zbiorów do skanowania i umieszczania w internecie. Będziemy starać się o dostęp w innych źródłach” – zapewniają twórcy Archiwum.

W ramach najnowszej aktualizacji zasoby witryny udało się wzbogacić także o około 50 arkuszy Topograficznej Karty Królestwa Polskiego w skali 1:126 000 (tzw. Mapa Kwatermistrzostwa). Nabytki te pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu i zostały wydane najprawdopodobniej w połowie lat 60. XIX wieku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS