wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-16| GNSS

Poważna awaria Galileo

Od ostatniego czwartku (11 lipca) europejski system nawigacji Galileo jest niedostępny dla użytkowników. To pierwsza tak poważna awaria tego systemu.


Poważna awaria Galileo

Krótko po wystąpieniu problemu wydano komunikat NAGU (Notices to Galileo Users), z którego wynika, że do odwołania użytkownicy mogą doświadczać spadku jakości usług Galileo w przypadku wszystkich satelitów tego systemu. Oznacza to, że sygnały te mogą nie spełniać minimalnych wymagań postawionych przed Galileo – użytkownicy wykorzystują je zatem na własne ryzyko.

Kolejny komunikat NAGU wydano w sobotę wieczorem. Administratorzy wprost zalecili w nim, by w ogóle nie wykorzystywać sygnałów Galileo. Z kolei na stronie prezentującej aktualny status satelitów Galileo wszystkie aparaty włączone do tej konstelacji oznaczono jako „NOT USABLE”.

Po czterech dniach milczenia oficjalny komunikat ws. awarii wydała Europejska Agencja ds. GNSS (GSA). Poinformowano w nim, że przyczyna problemu tkwi w segmencie naziemnym Galileo, a usterka objęła wszystkie usługi Galileo za wyjątkiem poszukiwawczo-ratunkowej (SAR). Zapewniono także, że specjalnie powołana grupa ekspertów stara się usunąć awarię tak szybko, jak to tylko możliwe. Przypomniano jedocześnie, że od grudnia 2016 usługi Galileo dostępne są w trybie inicjalnej operacyjności, a to oznacza, że powinny być wykorzystywane wspólnie z innymi systemami GNSS – to pozwala zaś skutecznie wykrywać wszelkiego rodzaju usterki techniczne.

Do awarii odnieśli się już także administratorzy ASG-EUPOS. Jak poinformowali na stronie, do momentu usunięcia awarii serwisy czasu rzeczywistego (RTN/RTK) w tym systemie generowane są bez wykorzystania obserwacji satelitarnych Galileo.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS