wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
KNG Dahlta w Tatrach
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-16| GNSS

Poważna awaria Galileo

Od ostatniego czwartku (11 lipca) europejski system nawigacji Galileo jest niedostępny dla użytkowników. To pierwsza tak poważna awaria tego systemu.


Poważna awaria Galileo

Krótko po wystąpieniu problemu wydano komunikat NAGU (Notices to Galileo Users), z którego wynika, że do odwołania użytkownicy mogą doświadczać spadku jakości usług Galileo w przypadku wszystkich satelitów tego systemu. Oznacza to, że sygnały te mogą nie spełniać minimalnych wymagań postawionych przed Galileo – użytkownicy wykorzystują je zatem na własne ryzyko.

Kolejny komunikat NAGU wydano w sobotę wieczorem. Administratorzy wprost zalecili w nim, by w ogóle nie wykorzystywać sygnałów Galileo. Z kolei na stronie prezentującej aktualny status satelitów Galileo wszystkie aparaty włączone do tej konstelacji oznaczono jako „NOT USABLE”.

Po czterech dniach milczenia oficjalny komunikat ws. awarii wydała Europejska Agencja ds. GNSS (GSA). Poinformowano w nim, że przyczyna problemu tkwi w segmencie naziemnym Galileo, a usterka objęła wszystkie usługi Galileo za wyjątkiem poszukiwawczo-ratunkowej (SAR). Zapewniono także, że specjalnie powołana grupa ekspertów stara się usunąć awarię tak szybko, jak to tylko możliwe. Przypomniano jedocześnie, że od grudnia 2016 usługi Galileo dostępne są w trybie inicjalnej operacyjności, a to oznacza, że powinny być wykorzystywane wspólnie z innymi systemami GNSS – to pozwala zaś skutecznie wykrywać wszelkiego rodzaju usterki techniczne.

Do awarii odnieśli się już także administratorzy ASG-EUPOS. Jak poinformowali na stronie, do momentu usunięcia awarii serwisy czasu rzeczywistego (RTN/RTK) w tym systemie generowane są bez wykorzystania obserwacji satelitarnych Galileo.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt