wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Galileo w 3D
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-12| Geodezja, Teledetekcja, Firma

Prawdziwa ortofotomapa

Zdjęcia lotnicze nie generalizują treści, są też łatwe w inter­pre­tacji, bo nie wymagają opisu ani legendy. Produktem fotogrametrycznym, który zyskał w ostatnich latach największą popularność, jest ortofotomapa. Czym jest jednak śmiało wkraczająca na polski rynek „prawdziwa ortofotomapa”? Odpowiedzi w lipcowym GEODECIE udziela Witold Kuźnicki z MGGP Aero.


Prawdziwa ortofotomapa <br />
True orto gęstej zabudowy rynku Żor z włączoną ewidencją (tj. działki i obrysy budynków) wykonana w 2019 r. przez MGGP Aero
True orto gęstej zabudowy rynku Żor z włączoną ewidencją (tj. działki i obrysy budynków) wykonana w 2019 r. przez MGGP Aero
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakikolwiek geoportal bez aktualnych zdjęć lotniczych. Rozwój technologiczny kamer fotogrametrycznych oraz automatyzacja procesu produkcji ortofotomap znacząco poszerzyły rynek zastosowań i liczbę użytkowników tego typu danych. Mimo że zdjęciom lotniczym wyrósł ciekawy rywal w postaci skanowania laserowego, to obie technologie wydają się bardziej uzupełniać niż konkurować.

• Ortofotomapa w geodezji, ale jaka?

Praktycznie w każdym miejscu Polski znajdziemy starszą, a często nawet zabytkową zabudowę. Bywa, że jest ona sukcesywnie uzupełniana nowszymi budynkami. Proces modernizacji obiektów bądź budowy nowych przybiera ciekawe i niestandardowe formy architektoniczne. Stanowi to nie lada wyzwanie dla geodetów, jeśli chodzi o prezentację i utrzymanie w aktualności map ewidencyjnych. Warstwa budynków jest równie ważnym elementem EGiB jak granice działek. Ścis­ła zabudowa w centrach miast charakteryzuje się często zbieżnością położenia granic działek z obrysami budynków. Dlatego to właśnie geodetom najczęściej przeszkadzają na ortofotomapie tzw. kładące się budynki. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest „prawdziwa ortofotomapa” (true ortho), która charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci pochylonych budynków czy „martwych pól” rozumianych jako obszary przysłonięte przez pochylające się budynki.

Dotychczas zamawiano w Polsce ortofotomapy poprawnie prezentujące obiekty tylko na poziomie gruntu. Wyższe budynki wyraźnie pochylały się, zasłaniając część interesujących treści. Praktycznie w większości przypadków dachy widoczne na ortofotomapie nie były zgodne z rzutem ortogonalnym, tylko przesunięte względem przyziemia. Taki efekt rzuca się w oczy szczególnie na ortofotomapach o lepszych rozdzielczoś­ciach, jak np. 3-5 cm. Z punktu widzenia geodety uznaje się to za wadę ortofotomap. Im wyższa zabudowa, im dalsze jej położenie względem środka zdjęcia, tym większe przesunięcie radialne. Negatywny wpływ ma także zastosowanie szerokokątnego obiektywu...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ortolatemzart Z tego co napisałeś wnioskuję, że potrzebujesz czystego orto bo mierzysz coś na tym materiale. Gratuluję odwagi. Jak chcesz mieć pomiar bez przeniesionych błędów, na które nie masz wpływu to proponuję pomiary na zdjęciach. To tak jakbyś był w chwili zrobienia zdjęcia w terenie. Obecne orta są dobre tylko do internetów.

hmm ORTO, ORTOFOTO i ORTOFOTOMAPA to grupa pikseli zobrazowana w rzucie środkowym i przesunięta w odpowiednie miejsce, przy wykorzystaniu wysokości dla tych pikseli w terenie, w procesie przez niektórych zwanym ortorektyfikacją. Grupa tych pikseli powinna charakteryzować się określoną i spełniona dokładnością położenia elementu scharakteryzowanego przez obraz pikselowy do tożsamego elementu w terenie. Dajcie już spokój z tymi opisami pozaramkowymi, wydrukami arkuszy ortofotomapy itd?PS. Naukowcy, Praktycy i Urzędnicy dają doskonale radę, proponuję więcej wiary?

To żart a nie ma ortofotomapa Sorry ktoś jest chyba niespełna rozumu Ortofotomapy które ostatnio są wykonywane robione są w szczycie lata (czyli kiedy liście zasłaniają wszystko) to zabawka dla dzieci a nie materiał do wykorzystania W 80% przypadkach nic nie widać i nie da się tego wykorzystać... Np. W Katowicach korzystam z orto sprzed 10 lat, bo na nowych mimo że piksel zaraz osiągnie nanometry nic nie widać bo zakrywają wszystko liście.... Myślcie jak coś robicie... MGGP też prezentowało dumnie na konferencji piękne zielone orto Bytomia... No comment

Wracajcie ;)

ORTO, ORTOFOTO i ORTOFOTOMAPA Bardzo prosimy REDAKCJĘ o zwrócenie szczególnej uwagi na terminologie stosowaną w GEOFORUM. ORTO, ORTOFOTO i ORTOFOTOMAPA. Na całym Świecie orto to zdjęcie odpowiednio przetworzone,zrektyfikowane geometrycznie zdjęcie pomiarowe,cechy kartometryczne właściwe mapie, treść przedstawiona w modelu poglądowym (fotograficznie), a ortofotomapa to orto uzupełnione o wektorową treść topograficzną i tematyczną (https://www.ecured.cu/Ortofotomapa )często obraz hybrydowy. Nasza niefrasobliwość w zakresie tego nazewnictwa powoduje nieporozumienia w komunikacji naukowców, praktyków i urzędników(patrz komentarze do nowelizacji Upgik). Wróćmy do szkoły!

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt