Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-11| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską

Z końcem czerwca studenci z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członkowie Koła Naukowego Geodetów, udali się na obóz naukowy na Hel. W jego trakcie przygotowali dokumentację fotogrametryczną helskiej latarni morskiej i zbadali jej przekrój. Pomiary te zrealizowali na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni.


Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską

Podczas prac terenowych wykonano skanowanie laserowe latarni morskiej (wewnątrz i na zewnątrz) oraz, dodatkowo, pobliskiego masztu sieci energetycznej. Pomiar wnętrza 41,5-metrowej budowli stanowił nie lada wyzwanie. Rozstawienie skanera utrudniały nie tylko wąskie i kręte schody, ale także turyści, których ruch trzeba było co jakiś czas zatrzymywać.

Kolejne zrealizowane zadania to: nalot dronem, mapę sytuacyjno-wysokościową okolic latarni (wcześniej z wykorzystaniem odbiornika GNSS założyli osnowę lokalną) oraz kilka zdjęć sferycznych 360° wnętrza latarni. Posłużą one do przygotowania wirtualnej wycieczki po tym obiekcie.

Nie zabrakło również czasu na odpoczynek. Niestety, tylko pierwszego dnia pogoda dopisała i było słonecznie. Nie przeszkodziło to jednak licznym wędrówkom wzdłuż wybrzeża, zamoczeniu nóg w Bałtyku oraz zwiedzeniu całego Helu.

Opiekę merytoryczną nad obozem (30 czerwca – 6 lipca) sprawowali dr hab. inż. Bartosz Mitka, dr inż. Izabela Piech, mgr inż. Przemysław Klapa oraz mgr inż. Piotr Bożek. Koordynatorami prac byli studenci Andrzej Strychalski oraz Małgorzata Dul.

Małgorzata Dul, KNG UR


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS