wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-11| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską

Z końcem czerwca studenci z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członkowie Koła Naukowego Geodetów, udali się na obóz naukowy na Hel. W jego trakcie przygotowali dokumentację fotogrametryczną helskiej latarni morskiej i zbadali jej przekrój. Pomiary te zrealizowali na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni.


Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską

Podczas prac terenowych wykonano skanowanie laserowe latarni morskiej (wewnątrz i na zewnątrz) oraz, dodatkowo, pobliskiego masztu sieci energetycznej. Pomiar wnętrza 41,5-metrowej budowli stanowił nie lada wyzwanie. Rozstawienie skanera utrudniały nie tylko wąskie i kręte schody, ale także turyści, których ruch trzeba było co jakiś czas zatrzymywać.

Kolejne zrealizowane zadania to: nalot dronem, mapę sytuacyjno-wysokościową okolic latarni (wcześniej z wykorzystaniem odbiornika GNSS założyli osnowę lokalną) oraz kilka zdjęć sferycznych 360° wnętrza latarni. Posłużą one do przygotowania wirtualnej wycieczki po tym obiekcie.

Nie zabrakło również czasu na odpoczynek. Niestety, tylko pierwszego dnia pogoda dopisała i było słonecznie. Nie przeszkodziło to jednak licznym wędrówkom wzdłuż wybrzeża, zamoczeniu nóg w Bałtyku oraz zwiedzeniu całego Helu.

Opiekę merytoryczną nad obozem (30 czerwca – 6 lipca) sprawowali dr hab. inż. Bartosz Mitka, dr inż. Izabela Piech, mgr inż. Przemysław Klapa oraz mgr inż. Piotr Bożek. Koordynatorami prac byli studenci Andrzej Strychalski oraz Małgorzata Dul.

Małgorzata Dul, KNG UR


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS