wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wielodrożność a Galileo
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-11| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską

Z końcem czerwca studenci z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członkowie Koła Naukowego Geodetów, udali się na obóz naukowy na Hel. W jego trakcie przygotowali dokumentację fotogrametryczną helskiej latarni morskiej i zbadali jej przekrój. Pomiary te zrealizowali na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni.


Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską
Krakowscy studenci zeskanowali latarnię morską

Podczas prac terenowych wykonano skanowanie laserowe latarni morskiej (wewnątrz i na zewnątrz) oraz, dodatkowo, pobliskiego masztu sieci energetycznej. Pomiar wnętrza 41,5-metrowej budowli stanowił nie lada wyzwanie. Rozstawienie skanera utrudniały nie tylko wąskie i kręte schody, ale także turyści, których ruch trzeba było co jakiś czas zatrzymywać.

Kolejne zrealizowane zadania to: nalot dronem, mapę sytuacyjno-wysokościową okolic latarni (wcześniej z wykorzystaniem odbiornika GNSS założyli osnowę lokalną) oraz kilka zdjęć sferycznych 360° wnętrza latarni. Posłużą one do przygotowania wirtualnej wycieczki po tym obiekcie.

Nie zabrakło również czasu na odpoczynek. Niestety, tylko pierwszego dnia pogoda dopisała i było słonecznie. Nie przeszkodziło to jednak licznym wędrówkom wzdłuż wybrzeża, zamoczeniu nóg w Bałtyku oraz zwiedzeniu całego Helu.

Opiekę merytoryczną nad obozem (30 czerwca – 6 lipca) sprawowali dr hab. inż. Bartosz Mitka, dr inż. Izabela Piech, mgr inż. Przemysław Klapa oraz mgr inż. Piotr Bożek. Koordynatorami prac byli studenci Andrzej Strychalski oraz Małgorzata Dul.

Małgorzata Dul, KNG UR


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt