Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-07-11| Prawo

Sąd rozsądza, starosta ewidencjonuje

W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA radca prawny Grzegorz Ninard pisze o wypowiedzeniu umowy dzierżawy w postępowaniu aktualizacyjnym. Wprawdzie projekt nowelizacji Pgik przewiduje, że dzierżawy nie będą już wykazywane w EGiB, ale zanim nowela wejdzie w życie, parę kazusów z dzierżawami może się jeszcze w Polsce przydarzyć. A o ewentualnych konsekwencjach zmian w ustawie napiszemy w sierpniowym GEODECIE.


Sąd rozsądza, starosta ewidencjonuje
Właściciel nieruchomości będący jednocześnie wydzierżawiającym złożył wniosek o dokonanie aktualizacji danych ewidencyjnych o umowie dzierżawy poprzez wykreślenie z ewidencji gruntów i budynków (EGiB) ujawnionej umowy dzierżawy wobec jej rozwiązania. Dzierżawa ta nie była ujawniana w księdze wieczystej, nie zastosowano do zawarcia umowy formy aktu notarialnego. Rozwiązanie nastąpiło w wyniku złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Do wniosku nie zostały dołączone żadne dokumenty potwierdzające zasadność żądania.

? Tryb aktualizacji i co z niego wynika

Wydzierżawiającym jest w omawianym przypadku właściciel nieruchomoś­ci, ma więc prawo do składania wnios­ków o dokonanie aktualizacji danych ewidencyjnych na podstawie art. 24 ust. 2a pkt 2 w zw. z art. 20 ust. 2 pkt 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego (Pgik). Skoro zatem wniosek pochodzi od osoby uprawnionej, starosta ma obowiązek zareagować.

Aktualizację EGiB można prowadzić (w ujęciu formalnym) w dwóch trybach: w drodze czynności materialno-technicznej oraz w drodze decyzji administracyjnej. Ponieważ obecnie aktualizacja w drodze decyzji administracyjnej jest regułą, a w drodze czynności materialno-technicznej wyjątkiem, w pierwszej kolejnoś­ci starosta ustala, czy wniosek strony można zrealizować w drodze czynności materialno-technicznej. Innymi słowy, starosta weryfikuje, czy wniosek aktualizacyjny mieści się w którejś z przesłanek wskazanych expressis verbis w art. 24 ust. 2b pkt 1 Pgik.

Jednak żadna z przesłanek zawartych we wskazanym przepisie nie znajdzie w omawianym przypadku zastosowania, ponieważ:
1) rozwiązanie umowy dzierżawy nie wynika z przepisu prawa,
2) nie była ona objęta wpisem w księdze wieczystej,
3) jej rozwiązanie nie jest wynikiem orzeczenia sądowego,
4) w takich sprawach (tj. dotyczących zawiązania lub rozwiązania umowy dzierżawy) nie wydaje się decyzji administracyjnych,
5) nie skorzys­tano z formy aktu notarialnego,
6) sprawa nie dotyczy dziedziczenia,
7) nie dotyczy również spraw objętych prawem budowlanym,
8) ani zawarcie, ani rozwiązanie umowy dzierżawy nie jest objęte wpisem w innym rejestrze publicznym,
9) co prawda został złożony wniosek, ale ani zawarcie, ani rozwiązanie umowy dzierżawy (jakkolwiek nie byłoby to dokumentowane) nie stanowi pracy geodezyjnej i nie tworzy się na te okoliczności dokumentacji geodezyjnej.

Tym samym złożony wniosek (skoro nie może być zrealizowany czynnością materialno-techniczną) wszczyna postępowanie administracyjne, które musi zakończyć się wydaniem decyzji administracyjnej, o czym wprost stanowi art. 24 ust. 2b pkt 2 (przy decyzji pozytywnej) oraz ust. 2c (przy decyzji negatywnej) Pgik.

Tak też starosta uczynił. Postępowanie zostało wszczęte. W jego toku dzierżawca zakwestionował jednak prawidłowość wypowiedzenia umowy. Starosta doszedł do wniosku, że w sprawie powstał spór co do istnienia prawa (wynikającego z umowy dzierżawy) do nieruchomości, w związku z czym nie może on jako organ ewidencyjny tego sporu rozstrzygnąć i...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

? Zamów wersję papierową ? Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama