wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-10| Prawo, Kataster

GGK przypomina zasady aktualizacji EGiB na podstawie rejestrów publicznych

Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski wystosował pismo do starostów i prezydentów miast przypominające o zasadach aktualizacji ewidencji gruntów i budynków na podstawie informacji z dostępnych elektronicznie rejestrów publicznych, w tym Elektronicznej Księgi Wieczystej.


GGK przypomina zasady aktualizacji EGiB na podstawie rejestrów publicznych

Jak się okazuje, w niektórych jednostkach samorządowych nie są respektowane odpisy ksiąg wieczystych wydawane na wniosek przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych w celu wprowadzenia zmian w bazach danych EGiB. GGK zwraca zatem uwagę, że zgodnie z art. 364 ust. 3 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece „odpisy ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu ksiąg wieczystych wydawane na wniosek przez Centralną Informację mają moc dokumentów wydawanych przez sąd”. Podkreśla przy tym, że każda odmowa wprowadzenia zmiany na podstawie takiego dokumentu jest działaniem niezgodnym z prawem.

Dodatkowo Waldemar Izdebski zwraca uwagę, że w wielu sytuacjach związanych z aktualizacją EGiB nie jest konieczne przedkładanie żadnych dokumentów, bo mogą i powinny być wykorzystywane do tego celu dostępne rejestry publiczne, co wynika z art. 220 § 1 pkt 2 lit. b ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 2b pkt 1 lit b i g ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, aktualizacja informacji zawartych w EGiB następuje w drodze czynności materialno-technicznej m.in. na podstawie wpisów w księgach wieczystych lub wpisów w innych rejestrach publicznych. Niewątpliwie Elektroniczna Księga Wieczysta, jest rejestrem publicznym i dostępnym elektronicznie. A zatem pracownicy JST mogą weryfikacji treści księgi wieczystej dokonywać oraz na podstawie wspomnianych zapisów Kpa i aktualizować bazę danych EGiB.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jasno i konkretnie omijamy niewygodne paragrafy żeby te wygodne wyciągnąć z kontekstu prawnego zeby wyszlo na to co ma wyjść. Szkoda ze ja tak nie mogę podatków rozliczać wyszłoby ze skarb państwa wisi mi kupe kasy.

Jasno i konkretnie w mojej ocenie to nie jest żadna interpretacj a jedynie przypomnienie o konkretnych przepisach prawa, o których chyba zapomniałeś w swoim zapatrzeniu na orzecznictwo.m

Nie sądzę żeby ta interpretacja była dla dobra obywatela. Z całym szacunkiem interpretacje GGK są pisane na efekt a nie na podstawie analizy orzecznictwa. Tak wiec te kilka interpretacji GGK które do mnie trafiły wątpliwe sa bardzo i pisze to tak łagodnie tylko z kurtuazji.

@TGU Przeceniasz "niemylność" WINGiK-ów... Ile spraw przed WSA/NSA skonczyło się uchyleniem ich decyzji? Dlaczego GGK może "interpretować" prawo dla dobra obywatela, a w powiatach mogą tylko wykonać "interpretację" na niekorzyść tegoż? W czym jest problem? W pokazaniu "władzy"?

Wnioskujesz rozumiem po sobie ?

@prawdziwy powiatowy nie leniwy tylko pracowity inaczej - zrobi wiele aby niewiele zrobić

prawdziwy powiatowy to działaj bez podstaw prawnych bo dostałeś jakiś papierek z GUGIKu. Za chwilę jak historia pokazuje GGK się z tego papierka rakiem wycofa i zostaniesz na lodzie. A WINGiK podległy GGK ci za te działanie przy kontroli przyładuje. I będzie smutno.

@qwerty jak się jest leniwym urzędnikiem, szukającym tylko #$%!!okrytek, to żadna podstawa prawna nie poradzi.

@~extra zagadka Specjalnie powołany zespół ekspercki zaleca wpisanie podstawę zmiany: Niewiążąca ineterpretacja prawna urzędu głównego.

dobrze powiatowy prawdziwy, a jak się ma interpretacja GGK do podstawy zmiany w rejestrze ? Co nalezy wpisać jako podstawę zmiany w EGiB w przypadku tej interpretacji ? I co z art 24 ustęp 2a ?

@powiatowy prawdziwy Szanowny Panie, GGK nie ma kompetencji do interpretacji przepisów prawa. W chwili obecnej nawet nie posiada uprawnień zawodowych.

takta dawajcie mi minusy boicie się głosu wykonawcy, który nie jest w sitwie urzędniczej to minusujecie a sobie pijecie z dziubków. A niech was starosta dojeżdża za to lenistwo.

pismo Ja nie odbieram tego pisma jako połakjanki, a jako zwrócenie uwagi i jasną interpretację przepsiów prawa, co stosowane może usprawnić prowadzenie egib.

Panie powiatowy żal mi Pana

To może GGK przeczyta też artykuł 24B, skoro tak bawimy się w połajanki to jak tam miewa się ZSIN i jak aktualne dane się w nim znajdują ? Przekonania GGK odnośnie zasadności tego systemu nie są tutaj ważne ponieważ zdefiniowany prawnie na poziomie ustawy jest OBOWIĄZEK po stronie GUGiK w zakresie utrzymania systemu oferującego funkcjonalności określone w art 24B. Czy ten obowiązek jest wypełniony ?

:) oj chyba żyłka pękła bo się starosta zapytał czego nic nie robicie:)

Waldemarze starostów i prezydentom miast to Ty możesz co najwyżej kartkę wysłać na święta. A poza tym jak będziesz niegrzeczny to nie kupią Twojego programu do ośrodków.

. Takie pouczanie Starostów jest co najmniej niestosowne. Oświadczamy, że znane są nam przepisy prawa w tym zakresie. Wydaje sie, że interpretacje przepisów prawnych nie zostały przemyślane.Najprawdopodobniej osoba reagująca list nie posiadała odpowiednich uprawnień zawodowych. Wydaje się że łatwiej krytykować niż konstruować. Jednak to nie czas na listy otwarte. Wykonawcy prac geodezyjnych już czekają na zmiany w urzędzie głównym teraz razem z krytykowanymi organami geodezyjnymi może wreszcie wspólnie podziękujemy obecnej ekipie.

KW Dla niezorientowanego - informacje w dziale I księgi wieczystej ujawniane są na podstawie danych EGiB.

Gwoli ścisłości Wskazany przez GGK art220 dotyczy jedynie żądań składania zaświadczeń i oświadczeń. Jeśli przepis prawa wymaga np. złożenia do wniosku określonego załącznika , np. tytułu własności, to na podstawie ww. art. kpa wątpliwa jest samodzielna możliwość potwierdzenia własności poprzez wgląd w EKW.

Nikt poza pewną nieudolną firmą informatyczną nie ma probleów z licencjami.Drukują się w tle i nikt na nie nie zwraca uwagi.

Rozumiem, że jeśli w I dziale kw Oznaczenie nieruchomości wpisane jest , że działka nr jakiś tam ma dajmy na to powierzchnię inną niż w egib, to na podstawie takich danych również mamy obowiązek "uaktualnienia" ewidencji? W jakim zakresie zatem dopuszczalna jest aktualizacja na podstawie wpisu w innym rejestrze?

egib Najwięcej roboty jest ze zbieraniem wniosków od właścicieli do wprowadzenia operatów geodezyjnych w egib, bądź wydawanie decyzji. Nic bardziej bezsensownego do tej pory nie było.

PGIK Jakoś cicho zrobiło się w sprawie nowelizacji.

Oczywiście można Ale jest mało etatów a dużo pracy np. z licencjami

25 komentarzy

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt