wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-10| Geodezja, GIS

Kielce 4D: miasto w wielu wymiarach

W poniedziałek 8 lipca został zaprezentowany serwis internetowy 4d.kielce.eu z najnowszymi mapami Kielc. Rozwiązanie publikuje aktualny zestaw danych Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w nowej przystępnej aplikacji bazującej na technologii OBLIVIEW firmy MGGP Aero.


Kielce 4D: miasto w wielu wymiarach <br />
Serwis 4d.kielce.eu
Serwis 4d.kielce.eu
Kielce 4D: miasto w wielu wymiarach <br />
Konferencja prasowa, na której zaprezentowano nowy serwis
Konferencja prasowa, na której zaprezentowano nowy serwis

– Jest to najnowsza wersja rozwijanego przez nas oprogramowania, która integruje i publikuje kilka typów danych w jednym miejscu. Chodzi o ortofotomapy, zdjęcia ukośne oraz modele 3D typu mesh – wyjaśnia Witold Kuźnicki z MGGP Aero i dodaje, że rozwiązanie umożliwia ponadto porównywania danych aktualnych z archiwalnymi.
Nowością jest również wykorzystanie usługi lokalizacji działek ewidencyjnych (ULDK), która pozwala na umiejscowienie wskazanej działki ewidencyjnej (i wyświetlenie jej granic m.in. na zdjęciach ukośnych) na podstawie identyfikatora działki z wykorzystaniem informacji zawartych w bazach EGiB.

Najnowsze dane pochodzą z kwietnia br. Pozyskano wtedy synchronicznie: zdjęcia pionowe o pikselu terenowych 5 cm (ortofotomapa), zdjęcia ukośne o pikselu 4.5 cm (4 kierunki, ukośne ortofotomapy) oraz dane z lotniczego skaningu laserowego.

Kielce 4D to mapa w trzech wymiarach z funkcją pozwalającą na analizowanie zmian zachodzących w przestrzeni miasta – mówi Anna Dwurnik, pełniąca obowiązki kierownika Biura do spraw Inteligentnego Zarządzania Rozwojem – Smart City. Internauci mogą porównywać modele 3D z 2016 i 2019 r., zdjęcia ukośne z lat 2011, 2016 i 2019, oraz 11 ortofotomap, z których najstarsza pochodzi z 1977 r. Nowe rozwiązanie zastępuje dotychczasowe trzy oddzielne serwisy funkcjonujące na portalu Idea Kielce (tj. retromapy, fotoplany ukośne i Kielce 3D). Zaprezentowany serwis pozwala także na analizę potencjału solarnego dachów czy zacienienia i nasłonecznienia budynków.

Kielce należą do czołówki polskich miast wykorzystujących interdyscyplinarnie narzędzia klasy GIS wraz z aktualnymi danymi przestrzennymi. Od wielu lat Urząd Miasta pracuje na aktualnych ortofotomapach, zdjęciach ukośnych czy danych wysokościowych. Znajdują one zastosowanie głównie w postępowaniach planistycznych, budowlanych czy środowiskowych związanych z procesem inwestycyjnym, choć nie tylko. Pozyskiwanie tego samego typu danych co kilka lat daje możliwość analizowania zachodzących zmian, monitorowania kierunków rozwoju przestrzennego czy aktywnego wpływu na wygląd miasta i zrównoważoną politykę zagospodarowania terenu.

Źródło: UM Kielce


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tylko dlaczego mimo tych wodotrysków 4D i szerokich możliwości w kwestii wydawania danych ewidencyjnych i postanowień opiniujących podziały jest to raczej wciąż 14D, a decyzje czekają do samego końca, czyli błądzą w wymiarach 30D? Chyba, ze już coś się zmieniło w tym temacie i jest tak tylko w zlokalizowanym w tym samym mieście starostwie powiatowym? A może tez już niezwłocznie jest, lub online?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
szybciej działa dużo płynniej niż serwis capap i zawiera więcej danych. Na plus
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
... Brawo :) prezentuje się ten serwis bardzo dobrze. Gratulacje!
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS