|2019-07-08|
Geodezja, Edukacja, Imprezy
IGSM 2019 za nami
„Wspaniała organizacja, niezapomniane doświadczenie i wielka polska gościnność” – to najczęściej padające słowa z ust ponad 150 uczestników 32. Międzynarodowej Konferencji Studentów Geodezji (IGSM) w Warszawie.
|
|
|
fot. Stowarzyszenie Studentów "Geoida"
|
|
|
W tym roku to największe branżowo-studenckie wydarzenie miało miejsce w stolicy Polski w dniach 23-29 czerwca po ponad 24 latach przerwy. Poprzednią konferencję IGSM w Warszawie zorganizowano bowiem w 1995 roku. Gospodarzem tego przedsięwzięcia również tym razem była Politechnika Warszawska na czele ze Stowarzyszeniem Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW Geoida, której członkowie, przez ostatnie dwa lata przygotowywali się na przyjęcie kolegów z całego świata.
Łącznie wydarzenie zgromadziło studentów z ponad 30 uczelni, 16 krajów i 4 kontynentów. Uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych branżowych, a także kulturalno-regionalnych wydarzeniach. Nie zabrakło licznych wystąpień sponsorów, partnerów oraz samych uczestników, którzy walczyli o tytuł najlepszej prezentacji i najlepszego posteru IGSM 2019.
Swoją obecnością konferencję zaszczycili m.in. prorektor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Janusz Walo, zastępca dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Ewa Janczar, dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej GUGiK Ewa Surma, pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz przedstawiciele firm HERE Technologies, nFrames, Esri Polska, PWC oraz Trimble.
Obok wystąpień sponsorów oraz partnerów konferencji odbywały się zajęcia praktyczne organizowane w formie czterech paneli warsztatowych. Dodatkową okazją do wspólnej konwersacji, poznania działalności oraz zdobycia informacji na temat możliwości zatrudnienia i rozwoju były cieszące się sporym zainteresowaniem stoiska wystawowe przedstawicieli firm branżowych.
Tym, co najbardziej zachwyciło zagranicznych kolegów była przygotowana przez gospodarzy część kulturalno-regionalna. Tradycją IGSM jest wieczorek regionalny pod nazwą International Evening, podczas którego każde państwo ma okazję zaprezentować swoje lokalne przysmaki. Jak co roku, polska kuchnia zdobyła serca większości uczestników imprezy. Inną okazją do spróbowania lokalnych potraw, a także poznania życia dawnej polskiej wsi, była całodniowa wycieczka do Kawęczyna. Jej uczestnicy zwiedzili skansen oraz wzięli udział w wielu sportowych atrakcjach.
Również stolica Polski dała się poznać z jak najlepszej strony. W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, wycieczka do Centrum Nauki Kopernik czy udział w wyjątkowej grze miejskiej, na potrzeby której powstała specjalna aplikacja mobilna (napisana przez jedną z głównych koordynatorek IGSM). W grze uczestniczyło ponad 130 uczestników, a jej reguła opierała się na zasadach geocatchingu, czyli popularnej ostatnio zabawie w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS.
Z kolei na potrzeby lepszej organizacji oraz bieżącego informowania uczestników o ewentualnych zmianach w harmonogramie organizatorzy zaprojektowali i wdrożyli na czas trwania IGSM 2019 dedykowaną aplikację HIIGSM. Aplikacja udostępniona w sklepach Google Play oraz AppStore służyła uczestnikom jako podstawowe źródło informacji na temat planowanych aktywności oraz prezentowanych w trakcie konferencji prezentacjach i posterach. Obie aplikacje spotkały się z ogromnym uznaniem, czego dowodem jest planowane ich wdrożenia w kolejnych edycjach IGSM.
Na zakończenie uczestnicy konferencji zebrali się na Zgromadzeniu Generalnym IGSO, podczas którego dyskutowano o bieżących sprawach organizacji, w tym o organizacji IGSM w kolejnych latach. Wieczorem w Auli Fizyki PW grupa ponad 180 osób zatańczyła wspólnie poloneza na uroczystym balu pożegnalnym. Na imprezie nie zabrakło dodatkowych atrakcji, takich jak pokaz magika, wybory Miss&Mister IGSM oraz uwielbianego przez wszystkich uczestników tańca – belgijki.
Podczas balu wręczono również nagrody za najlepszy poster i najlepszą prezentację IGSM. Na uwagę zasługuje 1. miejsce Jakuba Łobodeckiego prezentującego ostatnie naukowe dokonania KNGiK PW pod hasłem „Use of photogrammetric technologies for interactive visualization of cultural heritage in virtual reality”. Autorem najlepszego posteru (pt. „Validation of adjusted optical parameter as an a priory Box-Wing-model for GLONASS satellites”) okazał się z kolei reprezentant Uniwersytetu Technicznego w Monachium Max Hofacker.
Organizacja IGSM 2019 nie odniosłaby sukcesu, gdyby nie szerokie wsparcie licznych partnerów i sponsorów. Organizatorzy dziękują Politechnice Warszawskiej, Wydziałowi Geodezji i Kartografii PW oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW za pomoc w organizacji, pozyskanie partnerów oraz udostępnienie infrastruktury na czas trwania wydarzenia. Dziękują też: partnerom honorowym – Głównemu Geodecie Kraju, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Instytutowi Geodezji i Kartografii, Polskiemu Towarzystwu Fotogrametrycznego oraz Polskiemu Towarzystwu Informacji Przestrzennej za objęcie wydarzenia patronatem honorowym oraz wsparcie podczas trwania konferencji. Dziękują platynowemu sponsorowi (firmie Here Technologies), złotym sponsorom (firmom Esri Polska, PWC, Trimble, nFrames), srebrnym sponsorom (firmom PKiG, Hexagon), a także brązowym sponsorom (firmom: Opegieka, Geodetic.co) oraz EnviroSolutions za wsparcie finansowe oraz merytoryczne.
Organizatorzy podziękowania kierują też do partnerów – Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Foundation), Międzynarodowej Federacji Młodych Geodetów (FIG Young Surveyors), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej. Dziękują także wszystkim patronom medialnym: miesięcznikom GEODETA oraz „Przegląd Geodezyjny”, portalom Geoforum.pl, gisplay.pl oraz Informator Stolicy, Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW, Klubowi Filmowo-Fotograficznemu Focus oraz Studenckiemu Radiu Internetowemu PW Radio Aktywne. To dzięki Wam to wydarzenie, kiedyś będące jedynie intencją, teraz stało się rzeczywistością.
Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów, partnerów oraz sponsorów do udziału w kolejnych edycjach IGSM. W przyszłym roku spotykamy się w greckich Salonikach, a za dwa lata w niemieckim Hanowerze. Do zobaczenia!
Karolina Kamińska, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW "Geoida"
|