wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-09| GIS, Mapy

Geoportal Dolny Śląsk z modułem "Kataster ciepła odpadowego"

Nowy moduł prezentuje informacje o przedsiębiorstwach przemysłowych i usługowych zlokalizowanych na Dolnym Śląsku, które są emitorami ciepła odpadowego.


Geoportal Dolny Śląsk z modułem "Kataster ciepła odpadowego"

Informacje zawarte w bazie określają moc i temperaturę źródeł ciepła odpadowego. Przestrzenne umiejscowienie danych (geolokalizacja) jest kluczową cechą katastru.

Dane powstały w ramach międzynarodowego projektu CE-HEAT „Kompleksowy model wykorzystania ciepła odpadowego w regionach Europy Środkowej" („Comprehensive model of waste heat utilization in CE regions"). Liderem projektu jest E-Institute ze Słowenii, a jego dolnośląskim partnerem „Poltegor – Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego.

Co to jest ciepło odpadowe? To energia w postaci ciepła, powstająca przy okazji innych procesów, która nie jest odbierana i wykorzystywana, a najczęściej rozpraszana. Ciepłem odpadowym jest na przykład ciepło spalin, pary wylotowej czy powstające w efekcie pracy procesorów. Jest nim też energia towarzysząca przemysłowym procesom chemicznym.

Ciepło odpadowe w procesie produkcyjnym związanym z przetwarzaniem energii jest marnowane poprzez wypromieniowywanie czy celowe rozproszenie. Odzyskiwanie tej energii, choć w wielu przypadkach trudne, jest korzystne zarówno z punktu widzenia efektywności, jak i ograniczenia wpływu na środowisko. Wychwyt i wykorzystanie energii z ciepła odpadowego oznacza, że nie trzeba jej dodatkowo wytwarzać. Wykorzystanie ciepła odpadowego może przyczyniać się do obniżenia kosztów produkcji energii, a co za tym idzie – jednym ze sposobów na mniejszą eksploatację nieodnawialnych źródeł energii oraz ochronę środowiska.

Źródło: WGiK UMWD


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kogo to interesuje Co nowy moduł, to coraz większe zdziwienie i pojawiające się wątpliwości. Dla kogo to jest robione? Kto na tym zarabia?

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt