|2019-07-04|
Geodezja
Rzecznik MŚP: przekazywanie wyników prac do zasobu powinno być odpłatne
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców odniosło się do listu otwartego do ministra inwestycji i rozwoju, w którym organizacje geodezyjne sprzeciwiają się dalszemu procedowaniu nowelizacji Pgik.
Przypomnijmy, że wystosowany 14 czerwca list podpisało 6 organizacji: Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza, Polska Geodezja Komercyjna, Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne, Polskie Towarzystwo Geodezyjne i Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów. Wśród pomiotów, którym przesłano to pismo do wiadomości znalazł się m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
W adresowanej do wiceprezesa GIG Krzysztofa Rogali odpowiedzi czytamy, że rzecznik przedstawił już swoją opinię na temat nowelizacji Pgik. „We wskazanej opinii podniesiono konieczność zmiany art. 1 pkt 10 odnoszącego się do projektowanego art. 12a ust. 1 poprzez wprowadzenie obowiązku zapłaty wykonawcom prac geodezyjnych za przekazane do zasobu geodezyjnego i kartograficznego materiały, będące wynikiem ich prac. Ponadto podkreślono, że opiniowany Projekt nie rozwiązuje kompleksowo problemów przedsiębiorstw z branży geodezyjnej, ponieważ nie modyfikuje znacząco procedur i funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej” – wyjaśnia Biuro Rzecznika.
Więcej o propozycjach rzecznika możemy przeczytać we wspomnianej opinii z 7 czerwca: „Wsłuchując się w głosy organizacji skupiających przedsiębiorców z branży geodezyjnej, a należących do Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, należy podkreślić, że jedną z najczęściej podnoszonych kwestii jest odpłatność za uzyskiwanie materiałów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku bezpłatnego przekazywania wyników prac i pomiarów do tego zasobu. W sytuacji tej przedsiębiorca geodezyjny ponosi dodatkowe koszty, a państwo za darmo uzyskuje na bieżąco aktualizację danych z zakresu geodezji i kartografii. W celu dokonania zmian na tym polu oraz zachowania zasad równości i sprawiedliwości społecznej, można wybrać jedno z dwóch rozwiązań: 1) nieodpłatne udostępnienie zasobu geodezyjnego i kartograficznego uprawnionym osobom; 2) zachowanie odpłatności przy pobieraniu materiałów z zasobu, przy jednoczesnym wprowadzeniu płatności za nowe lub zmodyfikowane materiały, przekazywane do zasobu jako wynik prac geodezyjnych. Wydaje się, że propozycja z punktu drugiego będzie korzystniejsza zarówno dla organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, które nie zostaną pozbawione środków finansowych przeznaczonych na bieżące funkcjonowanie, jak i dla przedsiębiorców z branży geodezyjnej, którzy za udostępnienie wyników swoich prac otrzymają stosowną zapłatę”.
Stanowisko Rzecznika MŚP w sprawie nowelizacji Pgik
DC
|