|2019-07-04|
Mapy
O sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych
Według prognoz Państwowgo Instytutu Geologicznego w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. na przeważającym obszarze kraju nie pojawią się uwarunkowania dla regionalnego rozwoju niżówki hydrogeologicznej. Obecna sytuacja hydrogeologiczna określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych.
Niskie położenie zwierciadła wód pierwszego, swobodnego poziomu wodonośnego i lokalne występowanie niżówki hydrogeologicznej Instytut prognozuje na obszarach usytuowanych w granicach województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Efektem tego zjawiska mogą być występujące na wskazanych obszarach utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie).
Prognoza zmian zasobów wód podziemnych
W lipcu (mapa 1) – przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych – prognoza poziomu rezerw zasobów zmiennych przewiduje, że w obrębie województw: lubelskiego, śląskiego i małopolskiego lokalnie brak będzie rezerw zasobów zmiennych pierwszego poziomu wodonośnego obliczonych w stosunku do najniższego odnotowanego w obserwowanym wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych (NNG). Ponadto lokalnie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, opolskim i śląskim stan rezerw będzie kształtował się powyżej zera, ale będzie niższy niż 20%. Na pozostałym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych będzie wyższy i wyniesie powyżej 20%.
W sierpniu – przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych – prognoza poziomu rezerw zasobów zmiennych przewiduje, że w obrębie województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego oraz małopolskiego lokalnie brak będzie rezerw zasobów zmiennych pierwszego poziomu wodonośnego obliczonych w stosunku do najniższego odnotowanego w obserwowanym wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych (NNG). Ponadto lokalnie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim, śląskim oraz małopolskim stan rezerw będzie kształtował się powyżej zera, ale będzie niższy niż 20%. Na pozostałym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych będzie wyższy i wyniesie powyżej 20%.
Prognoza zagrożenia wód podziemnych
Zdaniem PIG w prognozowanych miesiącach na przeważającym obszarze kraju nie pojawią się uwarunkowania dla regionalnego rozwoju niżówki hydrogeologicznej. Przewiduje się jednak, że zjawisko to będzie występować lokalnie na obszarze województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Na tym terenie zjawisko to lokalnie może stać się przyczyną utrudnionego zaopatrzenia w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie).
Ponadto – głównie w sierpniu (mapa 2) – na terenie kraju prognozuje się, że stosunkowo często będzie dochodzić do sytuacji, w której stan wody pierwszego poziomu wodonośnego będzie układał się, w strefie SNG-SNO, czyli powyżej wartości ostrzegawczej, a poniżej średniego stanu niskiego z obserwowanego wielolecia. Jednak tego typu położenie zwierciadła płytkich wód podziemnych nie powinno powodować problemów w zaopatrzeniu w wodę.
Choć prognozowana sytuacja hydrogeologiczna na okres od 1 lipca do 31 sierpnia bieżącego roku określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wody podziemnej, to PIG zastrzega, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków meteorologiczno-hydrologicznych w nadchodzących tygodniach aktualizacja prognozy dotyczącej sytuacji hydrogeologicznej nastąpi w ciągu miesiąca.
Źródło: PIG-PIB, AW
|