wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-04| Mapy

O sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych

Według prognoz Państwowgo Instytutu Geologicznego w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. na przeważającym obszarze kraju nie pojawią się uwarunkowania dla regionalnego rozwoju niżówki hydrogeologicznej. Obecna sytuacja hydrogeologiczna określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych.


O sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych
O sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych

Niskie położenie zwierciadła wód pierwszego, swobodnego poziomu wodonośnego i lokalne występowanie niżówki hydrogeologicznej Instytut prognozuje na obszarach usytuowanych w granicach województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Efektem tego zjawiska mogą być występujące na wskazanych obszarach utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie).

Prognoza zmian zasobów wód podziemnych

W lipcu (mapa 1) – przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych – prognoza poziomu rezerw zasobów zmiennych przewiduje, że w obrębie województw: lubelskiego, śląskiego i małopolskiego lokalnie brak będzie rezerw zasobów zmiennych pierwszego poziomu wodonośnego obliczonych w stosunku do najniższego odnotowanego w obserwowanym wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych (NNG). Ponadto lokalnie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, opolskim i śląskim stan rezerw będzie kształtował się powyżej zera, ale będzie niższy niż 20%. Na pozostałym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych będzie wyższy i wyniesie powyżej 20%.

W sierpniu – przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych – prognoza poziomu rezerw zasobów zmiennych przewiduje, że w obrębie województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego oraz małopolskiego lokalnie brak będzie rezerw zasobów zmiennych pierwszego poziomu wodonośnego obliczonych w stosunku do najniższego odnotowanego w obserwowanym wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych (NNG). Ponadto lokalnie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim, śląskim oraz małopolskim stan rezerw będzie kształtował się powyżej zera, ale będzie niższy niż 20%. Na pozostałym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych będzie wyższy i wyniesie powyżej 20%.

Prognoza zagrożenia wód podziemnych

Zdaniem PIG w prognozowanych miesiącach na przeważającym obszarze kraju nie pojawią się uwarunkowania dla regionalnego rozwoju niżówki hydrogeologicznej. Przewiduje się jednak, że zjawisko to będzie występować lokalnie na obszarze województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Na tym terenie zjawisko to lokalnie może stać się przyczyną utrudnionego zaopatrzenia w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie).

Ponadto – głównie w sierpniu (mapa 2) – na terenie kraju prognozuje się, że stosunkowo często będzie dochodzić do sytuacji, w której stan wody pierwszego poziomu wodonośnego będzie układał się, w strefie SNG-SNO, czyli powyżej wartości ostrzegawczej, a poniżej średniego stanu niskiego z obserwowanego wielolecia. Jednak tego typu położenie zwierciadła płytkich wód podziemnych nie powinno powodować problemów w zaopatrzeniu w wodę.

Choć prognozowana sytuacja hydrogeologiczna na okres od 1 lipca do 31 sierpnia bieżącego roku określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wody podziemnej, to PIG zastrzega, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków meteorologiczno-hydrologicznych w nadchodzących tygodniach aktualizacja prognozy dotyczącej sytuacji hydrogeologicznej nastąpi w ciągu miesiąca.

Źródło: PIG-PIB, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt