wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-27| GIS

Ceny mieszkań a przeciętne zarobki w Polsce

Firma GIS-Expert przeanalizowała rynek nieruchomości w największych miastach naszego kraju (stolicach województw) pod kątem cen mieszkań w stosunku do przeciętnych zarobków.


Ceny mieszkań a przeciętne zarobki w Polsce
Ceny mieszkań a przeciętne zarobki w Polsce

Źródłem informacji o średnich cenach mieszkań były dane transakcyjne za 2018 rok publikowane przez Narodowy Bank Polski. Zestawiono je z przeciętnymi pensjami. Źródłem tych danych były mediany wynagrodzeń za 2018 r. publikowane w serwisach wynagrodzenia.pl oraz pracuj.pl.

Z analizy wynika, że na rynku pierwotnym największą powierzchnię mieszkania za przeciętną pensję można kupić w Zielonej Górze (1,11 m kw.), a najmniejszą w Gdańsku (0,67 m kw.).
Z kolei na rynku wtórnym za przeciętną pensję największą powierzchnię mieszkania można nabyć w Katowicach (1,22 m kw.) oraz Zielonej Górze (1,21 m kw.), natomiast najmniejszą w Gdańsku (0,73 m kw.), Warszawie (0,74 m kw.) oraz Krakowie (0,77 m kw.).

Dodatkowe analizy pokazały, że – jak można było się spodziewać – Warszawa na tle pozostałych miast wyróżnia się wyższą przeciętną pensją (6050 zł), jak i ceną za metr kwadratowy nieruchomości (8321 zł na rynku pierwotnym i 8220 zł na rynku wtórnym).

Źródło: GIS-Expert


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dlaczego pensje są podane brutto? Pensje podano brutto, czyli jest to trochę bez sensu, bo trzeba pomniejszyć te wskaźniki o około 25%. Zatem nigdzie w Polsce nie da się średnio kupić 1 m2 za miesięczne wynagrodzenie.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
dane się mocno zdewaluowały...Obecnie średnia cena metra w Warszawie przekroczyła 10,5tyś a wynagrodzenia tylko lekko wzrosły.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czyli w Warszawie najlepiej zarabiają ale mogą najmniej M2 mieszkania kupić?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Od 2018 roku ceny się nieco zmieniły.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ok A teraz podajcie jak ceny mieszkań mają się do przeciętnej pensji w geodezji.
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS