Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-18| GNSS

Satelity wysokich rozdzielczości - wsparcie nowoczesnego rolnictwa w Polsce

To hasło konferencji zorganizowanej 14 czerwca w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. W wydarzeniu uczestniczyli minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pięta oraz zastępca dyrektora generalnego Wojciech Kędzia.


Satelity wysokich rozdzielczości - wsparcie nowoczesnego rolnictwa w Polsce

– Kontynuujemy dyskusję dotyczącą tego, jak wykorzystywać w rolnictwie nowe technologie, które oferuje nam współczesny świat – powiedział szef resortu. – Zmiany powinny rozpocząć się od elity polskiego rolnictwa, dlatego państwowe spółki powinny dawać przykład, jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku – dodał.

Minister zaznaczył, że Polska jest w tej chwili na 4. miejscu najszybciej rozwijających się państw na świecie. Na tle około 200 innych krajów świata nasza gospodarka rozwija się na tyle szybko, że również rolnictwo nie może od tego odstawać. – Z moich doświadczeń, również z kontaktów z ministrami rolnictwa z innych krajów, dochodzę do wniosku, że jeżeli nie będziemy umieli skorzystać z tego, co rozwój cywilizacyjny i nowe technologie oferują, to przegramy z konkurencją i w sposób trwały będziemy odtwarzali to, co robią inni – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Celem konferencji było przedstawienie praktycznego wykorzystania zobrazowań satelitarnych w rolnictwie, w szczególności do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne, projektowania nawodnień terenów uprawnych oraz badań kwasowości gleby.

Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją. Dzięki wykorzystaniu zdjęć pochodzących z satelitów wysokiej rozdzielczości można mieć wpływ na zwiększenie produkcji roślinnej oraz skuteczne rozplanowanie nawożenia. Ponadto, techniki satelitarne mogą być wykorzystywane do oceny strat w plonach powstałych na skutek warunków pogodowych (przymrozki, podtopienia, susza) lub szkodami spowodowanymi przez dziką zwierzynę oraz szkodniki.

Podczas konferencji zaprezentowano nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii cyfrowych. Wydarzenie zostało objęte patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele MRiRW, ośrodków doradztwa rolniczego, spółek nadzorowanych przez KOWR, inspekcji weterynaryjnej, instytutów naukowych, organizacji branżowych itp.

Źródło: KOWR


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS