wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-14| GIS, Teledetekcja

Urbanizacja na mapie świata

Staraniem Europejskiej Agencji Kosmicznej powstała baza World Settlement Footprint 2015 (WSF-2015) – pierwsza mapa bazująca na masowym przetworzeniu optycznych i radarowych zobrazowań satelitarnych pokazująca światową sieć osadniczą.


Urbanizacja na mapie świata

Produkt udało się opracować z wykorzystaniem platformy Urban Thematic Exploitation Platform (U-TEP) oraz metodologii przygotowanej w ramach projektu SAR4URBAN, którego liderem jest niemiecka agencja DLR. Mapa powstała dzięki przetworzeniu ponad 700 tys. zobrazowań pozyskanych w latach 2014-2015 przez satelity Sentinel-1 oraz Landsat-8. Wynikowe opracowanie zostało zintegrowane z serwisem mapowym U-TEP, gdzie publikowane są również inne dane geograficzne czy społeczno-ekonomiczne.

W ocenie autorów bazy WSF-2015 będzie ona nieocenionym źródłem informacji dla naukowców czy planistów, ułatwiając efektywne planowanie rozwoju miast, szczególnie tych w słabiej rozwiniętych częściach świata. Pomoże walczyć z takimi problemami, jak: zanieczyszczenie powietrza, niewystraczająca infrastruktura czy podatność na klęski żywiołowe.

Ewolucja miast wkrótce na mapie

WSF-2015 to jedynie przedsmak tego, co szykują naukowcy z ESA. Bazując na archiwum 6 mln zobrazowań z konstelacji Landsat z lat 1985-2015, chcą oni przygotować bazę WSF-Evolution. Będzie ona pokazywała rozwój światowej sieci osadniczej rok po roku, na przestrzeni 30 lat. Rejestr ten ma być gotowy jeszcze w tym roku. Przykład danych, jakie może zaoferować, prezentuje mapa poniżej.

Rozrastanie się aglomeracji Szanghaju w latach 1985-2015 wg bazy WSF-Evolution (fot. DLR, GEE)

Rozrastanie się aglomeracji Szanghaju w latach 1985-2015 wg bazy WSF-Evolution (fot. DLR, GEE)

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS