Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-06-14| GIS, Teledetekcja

Urbanizacja na mapie świata

Staraniem Europejskiej Agencji Kosmicznej powstała baza World Settlement Footprint 2015 (WSF-2015) – pierwsza mapa bazująca na masowym przetworzeniu optycznych i radarowych zobrazowań satelitarnych pokazująca światową sieć osadniczą.


Urbanizacja na mapie świata

Produkt udało się opracować z wykorzystaniem platformy Urban Thematic Exploitation Platform (U-TEP) oraz metodologii przygotowanej w ramach projektu SAR4URBAN, którego liderem jest niemiecka agencja DLR. Mapa powstała dzięki przetworzeniu ponad 700 tys. zobrazowań pozyskanych w latach 2014-2015 przez satelity Sentinel-1 oraz Landsat-8. Wynikowe opracowanie zostało zintegrowane z serwisem mapowym U-TEP, gdzie publikowane są również inne dane geograficzne czy społeczno-ekonomiczne.

W ocenie autorów bazy WSF-2015 będzie ona nieocenionym źródłem informacji dla naukowców czy planistów, ułatwiając efektywne planowanie rozwoju miast, szczególnie tych w słabiej rozwiniętych częściach świata. Pomoże walczyć z takimi problemami, jak: zanieczyszczenie powietrza, niewystraczająca infrastruktura czy podatność na klęski żywiołowe.

Ewolucja miast wkrótce na mapie

WSF-2015 to jedynie przedsmak tego, co szykują naukowcy z ESA. Bazując na archiwum 6 mln zobrazowań z konstelacji Landsat z lat 1985-2015, chcą oni przygotować bazę WSF-Evolution. Będzie ona pokazywała rozwój światowej sieci osadniczej rok po roku, na przestrzeni 30 lat. Rejestr ten ma być gotowy jeszcze w tym roku. Przykład danych, jakie może zaoferować, prezentuje mapa poniżej.

Rozrastanie się aglomeracji Szanghaju w latach 1985-2015 wg bazy WSF-Evolution (fot. DLR, GEE)

Rozrastanie się aglomeracji Szanghaju w latach 1985-2015 wg bazy WSF-Evolution (fot. DLR, GEE)

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS