Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-06-13| Teledetekcja, Firma

Nowe stowarzyszenie będzie promować pomiary lotnicze w Europie

Kilka wiodących firm na europejskim rynku fotolotniczym zjednoczyło się, aby 6 czerwca utworzyć Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego (EAASI) promujące korzyści z wykonywania pomiarów lotniczych dla szerszego sektora – komercyjnego i rządowego.


Nowe stowarzyszenie będzie promować pomiary lotnicze w Europie
Wkrótce potem odbyło się pierwsze spotkanie Zarządu Stowarzyszenia, podczas którego na prezesa EAASI został wybrany Simon Musäus (senior vice president COWI), na wiceprezesa Andre Jadot (prezes Eurosense), a na stanowisko skarbnika stowarzyszenia została wyznaczona Rachel Tidmarsh (prezes Bluesky International). Obecni byli także członkowie-założyciele: Giovanni Banchini (prezes CGR SPA), Aicke Damrau (prezes GeoFly), Klaus Legat (kierownik regionalny firmy Vermessung AVT) oraz Florian Romanowski (prezes OPEGIEKA).

– Jestem bardzo dumny, że mogę być częścią tego ważnego rozdziału w historii pomiarów lotniczych w Europie – skomentował Simon Musäus, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego. – Pracując razem, nie bacząc na granice geograficzne, podziały polityczne i możliwości biznesowe, możemy stworzyć platformę, dzięki której nasza branża może rozwinąć się w przyszłości – dodał.

– Branża fotolotnicza w Europie postanowiła zrzeszyć się i wyjść „z ukrycia” – komentuje Florian Romanowski, prezes OPEGIEKA w Elblągu, członek Zarządu EAASI. – Magazyny zawodowe, media branżowe w ogólności, poświęcają wiele uwagi pozyskaniu danych z powietrza, w szczególności przez drony, jak również satelity. Branża fotolotnicza, która de facto wykonuje lwią część pozyskania danych z powietrza, które znajdują rozległe zastosowanie w wielu miejscach gospodarki: geodezji, topografii, systemach informacji przestrzennej, ochronie środowiska etc., jest traktowana po macoszemu. Czas to zmienić. Mamy taką wolę poprzez pracę z naszymi przyszłymi członkami i nie tylko dla ich korzyści, ale w konsekwencji dla całego sektora publicznego i komercyjnego – przekonuje prezes Romanowski.

Po spotkaniu inauguracyjnym EAASI opublikowało swój statut, w tym rodzaj publicznego manifestu, dokumenty założycielskie i plan działania. Obejmują one: promowanie korzyści z wykonywania pomiarów lotniczych, podnoszenie świadomości z zakresu pomiarów lotniczych w takich dziedzinach, jak: cyfryzacja, systemy informacyjne i wirtualna rzeczywistość oraz zdefiniowanie, co należy rozumieć poprzez utrzymywanie, promocję i dobre praktyki w branży pozyskiwania danych lotniczych.

Nowo wybrany zarząd EAASI zapowiedział również pierwsze Doroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się na początku grudnia 2019 roku oraz z niecierpliwością oczekiwany szczyt Aerial Survey Summit. Wydarzenia te wprowadzają w życie cel działania Stowarzyszenia, jakim jest ułatwienie tworzenia sieci, dostarczania informacji i promowania tworzenia zrównoważonego rynku dla branży geoinformacji z wykorzystaniem pomiarów lotniczych. Założyciele Stowarzyszenia zachęcają przedstawicieli branży z całej Europy do przyłączenia się i pracy nad tworzeniem przyszłości w zakresie przemysłu fotolotniczego w regionie.

Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego (EAASI) jest spółką posiadającą osobowość prawną, non-profit zarejestrowaną w Brukseli (Belgia).

Celami organizacji są:
• uświadomienie użytkownikom i potencjalnym użytkownikom technologii geoinformacyjnych korzyści płynących z pomiarów lotniczych;
• osiągnięcie wysokiej świadomości strategicznej roli danych pozyskanych z pomiarów lotniczych i roli, jaką odgrywają w procesach cyfryzacji, systemów informacyjnych i wirtualnej rzeczywistości, utrzymywanie i promowanie wymagań dotyczących jakości, bezpieczeństwa, etyki i biznesu w branży pomiarów lotniczych;
• promowanie stosowania międzynarodowych standardów zawodowych w dziedzinie gromadzenia danych geoprzestrzennych;
• ułatwianie tworzenia sieci i zapewnienie platformy dla regularnych kontaktów, wymiany informacji i współpracy między członkami;
• dostarczanie członkom informacji o kierunkach rozwoju technologii;
• zapewnienie, że wspólne interesy członków są reprezentowane w krajowych i międzynarodowych komisjach, które mają wpływ na członków;
• doradzanie i pomaganie instytucjom, agencjom oraz organizacjom finansującym w sprawach dotyczących pomiarów lotniczych;
• promowanie generowania zrównoważonego rynku geoinformacji z wykorzystaniem pomiarów lotniczych;
• podejmowanie wszelkich innych działań, które mogą sprzyjać realizacji powyższych celów, takich jak: zawieranie umów, zatrudnianie personelu, leasing, kupno i sprzedaż nieruchomości.

Stowarzyszenie składa się z członków i członków-obserwatorów. Kandydujący członkowie muszą spełniać następujące warunki:
1. Mieć siedzibę i zatrudniać pracowników w wymienionych krajach: Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Kosowo, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Czarnogóra, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.
2. Być prywatną spółką prawa handlowego. „Prywatna firma” oznacza, że większość akcji znajduje się w rękach prywatnych.
3. Użytkować statki powietrzne i sprzęt do zdjęć lotniczych i/lub skanowania w jednym lub kilku krajach wymienionych w punkcie 1.
4. Członek lub organizacja członkowska powinna w pełni popierać cele Stowarzyszenia.

Każda organizacja, która nie kwalifikuje się do członkostwa w Stowarzyszeniu, może złożyć wniosek w charakterze członka-obserwatora. Szczegóły na stronie www.eaasi.eu.

Źródło: OPEGIEKA Elbląg


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama