wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-06-13| Teledetekcja, Firma

Nowe stowarzyszenie będzie promować pomiary lotnicze w Europie

Kilka wiodących firm na europejskim rynku fotolotniczym zjednoczyło się, aby 6 czerwca utworzyć Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego (EAASI) promujące korzyści z wykonywania pomiarów lotniczych dla szerszego sektora – komercyjnego i rządowego.


Nowe stowarzyszenie będzie promować pomiary lotnicze w Europie
Wkrótce potem odbyło się pierwsze spotkanie Zarządu Stowarzyszenia, podczas którego na prezesa EAASI został wybrany Simon Musäus (senior vice president COWI), na wiceprezesa Andre Jadot (prezes Eurosense), a na stanowisko skarbnika stowarzyszenia została wyznaczona Rachel Tidmarsh (prezes Bluesky International). Obecni byli także członkowie-założyciele: Giovanni Banchini (prezes CGR SPA), Aicke Damrau (prezes GeoFly), Klaus Legat (kierownik regionalny firmy Vermessung AVT) oraz Florian Romanowski (prezes OPEGIEKA).

– Jestem bardzo dumny, że mogę być częścią tego ważnego rozdziału w historii pomiarów lotniczych w Europie – skomentował Simon Musäus, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego. – Pracując razem, nie bacząc na granice geograficzne, podziały polityczne i możliwości biznesowe, możemy stworzyć platformę, dzięki której nasza branża może rozwinąć się w przyszłości – dodał.

– Branża fotolotnicza w Europie postanowiła zrzeszyć się i wyjść „z ukrycia” – komentuje Florian Romanowski, prezes OPEGIEKA w Elblągu, członek Zarządu EAASI. – Magazyny zawodowe, media branżowe w ogólności, poświęcają wiele uwagi pozyskaniu danych z powietrza, w szczególności przez drony, jak również satelity. Branża fotolotnicza, która de facto wykonuje lwią część pozyskania danych z powietrza, które znajdują rozległe zastosowanie w wielu miejscach gospodarki: geodezji, topografii, systemach informacji przestrzennej, ochronie środowiska etc., jest traktowana po macoszemu. Czas to zmienić. Mamy taką wolę poprzez pracę z naszymi przyszłymi członkami i nie tylko dla ich korzyści, ale w konsekwencji dla całego sektora publicznego i komercyjnego – przekonuje prezes Romanowski.

Po spotkaniu inauguracyjnym EAASI opublikowało swój statut, w tym rodzaj publicznego manifestu, dokumenty założycielskie i plan działania. Obejmują one: promowanie korzyści z wykonywania pomiarów lotniczych, podnoszenie świadomości z zakresu pomiarów lotniczych w takich dziedzinach, jak: cyfryzacja, systemy informacyjne i wirtualna rzeczywistość oraz zdefiniowanie, co należy rozumieć poprzez utrzymywanie, promocję i dobre praktyki w branży pozyskiwania danych lotniczych.

Nowo wybrany zarząd EAASI zapowiedział również pierwsze Doroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się na początku grudnia 2019 roku oraz z niecierpliwością oczekiwany szczyt Aerial Survey Summit. Wydarzenia te wprowadzają w życie cel działania Stowarzyszenia, jakim jest ułatwienie tworzenia sieci, dostarczania informacji i promowania tworzenia zrównoważonego rynku dla branży geoinformacji z wykorzystaniem pomiarów lotniczych. Założyciele Stowarzyszenia zachęcają przedstawicieli branży z całej Europy do przyłączenia się i pracy nad tworzeniem przyszłości w zakresie przemysłu fotolotniczego w regionie.

Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego (EAASI) jest spółką posiadającą osobowość prawną, non-profit zarejestrowaną w Brukseli (Belgia).

Celami organizacji są:
• uświadomienie użytkownikom i potencjalnym użytkownikom technologii geoinformacyjnych korzyści płynących z pomiarów lotniczych;
• osiągnięcie wysokiej świadomości strategicznej roli danych pozyskanych z pomiarów lotniczych i roli, jaką odgrywają w procesach cyfryzacji, systemów informacyjnych i wirtualnej rzeczywistości, utrzymywanie i promowanie wymagań dotyczących jakości, bezpieczeństwa, etyki i biznesu w branży pomiarów lotniczych;
• promowanie stosowania międzynarodowych standardów zawodowych w dziedzinie gromadzenia danych geoprzestrzennych;
• ułatwianie tworzenia sieci i zapewnienie platformy dla regularnych kontaktów, wymiany informacji i współpracy między członkami;
• dostarczanie członkom informacji o kierunkach rozwoju technologii;
• zapewnienie, że wspólne interesy członków są reprezentowane w krajowych i międzynarodowych komisjach, które mają wpływ na członków;
• doradzanie i pomaganie instytucjom, agencjom oraz organizacjom finansującym w sprawach dotyczących pomiarów lotniczych;
• promowanie generowania zrównoważonego rynku geoinformacji z wykorzystaniem pomiarów lotniczych;
• podejmowanie wszelkich innych działań, które mogą sprzyjać realizacji powyższych celów, takich jak: zawieranie umów, zatrudnianie personelu, leasing, kupno i sprzedaż nieruchomości.

Stowarzyszenie składa się z członków i członków-obserwatorów. Kandydujący członkowie muszą spełniać następujące warunki:
1. Mieć siedzibę i zatrudniać pracowników w wymienionych krajach: Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Kosowo, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Czarnogóra, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.
2. Być prywatną spółką prawa handlowego. „Prywatna firma” oznacza, że większość akcji znajduje się w rękach prywatnych.
3. Użytkować statki powietrzne i sprzęt do zdjęć lotniczych i/lub skanowania w jednym lub kilku krajach wymienionych w punkcie 1.
4. Członek lub organizacja członkowska powinna w pełni popierać cele Stowarzyszenia.

Każda organizacja, która nie kwalifikuje się do członkostwa w Stowarzyszeniu, może złożyć wniosek w charakterze członka-obserwatora. Szczegóły na stronie www.eaasi.eu.

Źródło: OPEGIEKA Elbląg


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Inne tłumaczenie: Europejskie Stowarzyszenie Branży Pomiarów Lotniczych

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt