wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-06-12| GIS, Teledetekcja

Skanery laserowe w Grze o tron

Fotorealistyczne scenerie w popularnym serialu „Gra o tron” nie powstałyby, gdyby nie wsparcie skanerów laserowych.


Skanery laserowe w Grze o tron

Akcja serialu toczy się m.in. w Królewskiej Przystani – sceny dla tego fikcyjnego miejsca kręcono w chorwackim Dubrowniku. Rzeczywisty krajobraz miasta został jednak poddany przez filmowców gruntownej komputerowej przeróbce. Podstawą do tego było pozyskanie szczegółowej chmury punktów tej nadmorskiej miejscowości. Pomiary wykonała chorwacka firma Vektra d.o.o. Wykorzystała w tym celu zarówno naziemny skaner Polaris, jak i mobilny system skanowania Maverick, który zainstalowano na dachu samochodu. Tak pozyskaną chmurę punktów pokolorowano następnie przy użyciu cyfrowych fotografii i wygenerowano szczegółowy model 3D miasta.

Jak zwraca firma Teledyne-Optech – producent instrumentów Polaris i Maverick, skanery laserowe na ogół wykorzystywane są w pracach inżynierskich oraz w górnictwie, geodezji bądź transporcie. Wyraźnie jednak rośnie liczba przypadków użycia tej technologii w przemyśle rozrywkowym, w tym właśnie w kinematografii. To zasługa tego, że LiDAR-y pozwalają szybko, dokładnie i szczegółowo mierzyć nie tylko pojedyncze budynki, ale i całe miasta, umożliwiając tworzenie fotorealistycznych scenerii.

Źródło: Teledyne-Optech, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt