wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-12| GIS, Teledetekcja

Skanery laserowe w Grze o tron

Fotorealistyczne scenerie w popularnym serialu „Gra o tron” nie powstałyby, gdyby nie wsparcie skanerów laserowych.


Skanery laserowe w Grze o tron

Akcja serialu toczy się m.in. w Królewskiej Przystani – sceny dla tego fikcyjnego miejsca kręcono w chorwackim Dubrowniku. Rzeczywisty krajobraz miasta został jednak poddany przez filmowców gruntownej komputerowej przeróbce. Podstawą do tego było pozyskanie szczegółowej chmury punktów tej nadmorskiej miejscowości. Pomiary wykonała chorwacka firma Vektra d.o.o. Wykorzystała w tym celu zarówno naziemny skaner Polaris, jak i mobilny system skanowania Maverick, który zainstalowano na dachu samochodu. Tak pozyskaną chmurę punktów pokolorowano następnie przy użyciu cyfrowych fotografii i wygenerowano szczegółowy model 3D miasta.

Jak zwraca firma Teledyne-Optech – producent instrumentów Polaris i Maverick, skanery laserowe na ogół wykorzystywane są w pracach inżynierskich oraz w górnictwie, geodezji bądź transporcie. Wyraźnie jednak rośnie liczba przypadków użycia tej technologii w przemyśle rozrywkowym, w tym właśnie w kinematografii. To zasługa tego, że LiDAR-y pozwalają szybko, dokładnie i szczegółowo mierzyć nie tylko pojedyncze budynki, ale i całe miasta, umożliwiając tworzenie fotorealistycznych scenerii.

Źródło: Teledyne-Optech, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS