wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-06-12| Kataster

Temat podatku katastralnego znów powraca

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że jego partia jest gwarantem, iż podatek katastralny nie zostanie wprowadzony. Dlaczego temat tej daniny wypłynął właśnie teraz?


Temat podatku katastralnego znów powraca

– To jest instytucja co prawda znana w różnych krajach i mająca swoją historię, ale instytucja, która w polskich warunkach, gdyby ją wprowadzić na poważnie, a nie ma sensu jej wprowadzać nie na poważnie, doprowadziłaby po prostu do wywłaszczenia z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości ogromnej części Polaków – powiedział prezes PiS.

Pomysł wprowadzenia podatku katastralnego (a wiec podatku naliczanego od wartości nieruchomości, a nie – jak obecnie – od jej powierzchni) powraca regularnie co kilka lat. W ostatnim czasie żadna partia polityczna nie podnosiła jednak tego postulatu, skąd zatem wystąpienie prezesa PiS?

Jak czytamy w depeszy PAP, może być to odpowiedź na opublikowany niedawno raport Fundacji Batorego pt. "Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo". Jego autorzy postulują zwiększenie przychodów samorządów jako warunek niezbędny do zwiększenia ich samodzielności – w ich ocenie ma to zapewnić właśnie podatek katastralny.

Na antenie PR24 wicerzecznik partii rządzącej Radosław Fogiel stwierdził ponadto, że temat wypłynął akurat teraz, bo miał "przemknąć" w materiałach programowych PO oraz opozycji, która z kolei teraz chce odciąć się od tego pomysłu i "przykleić" go do PiS.

Z kolei w "Rzeczpospolitej" Piotr Skwirowski komentuje, że konferencja Jarosława Kaczyńskiego jest najprawdopodobniej zagrywką polityczną, która ma rzucić podejrzenie na opozycję, iż to ona chce wprowadzenia takiego rozwiązania.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Cypr Unikanie podatków przez metody typu Cypr powinno być ukrócone ale nie poprzez przyjęcie założenia, że wszystkie takie chałupy powstały w wyniku takich operacji i podatek katastralny.

Kataster Więc jeszcze jakiś czas w kwestii porządku w nieruchomościach będziemy żyć w Azji do kolejnej afery gruntowo-lokalowej. Powodzenia.

Nie ma szans Nie wprowadzą, bo połowa polityków ma mieszkania na wynajem i by ich to po kieszeni uderzyło.

Obserwator tak, ale to 10 albo 20proc przypadków. Zazwyczaj ten co ma tą bogatsza chałupę, rozlicza się fundacją na cyprze, ma same straty, ZUS na minimum i państwo nic z niego nie ma. Opodatkowanie nieruchomości będącej własnością to jedyny mechanizm. Zastanówmy się, czy większość społeczeństwa ma nieruchomość na własność czy nie?

Do Obserwator A kiedy Komuna przećwiczyła np Duńczyków ?

Do Obserwator A kiedy Komuna przećwiczyła np uńczyków ?

I tu tkwią rezerwy. Oczywiście jak budżet sięgnie dna to zacznie się szukanie. Komuna już przećwiczyła wzorce polegające na szczuciu przeciwko tym co mają więcej. Trzeba na to spojrzeć w taki sposób, ze ten co ma większą chałupę zapłacił już znacznie więcej w podatkach, w różnych ZUSach, w VAT, teraz jeszcze dodatkowe opodatkowanie. Umiłowanie do zabierania komuś aby dać komuś innemu to niestety efekt tych lat o których niby chcemy zapomnieć.

podatek katastralny Czy to jest sprawiedliwe, że właściciel starej chałupy na działce 1500m2 płaci tyle samo co właściciel okazałej wilii na działce o tej samej powierzchni. Na pewno trzeba to zmienić i urealnić. Byłoby sprawiedliwiej i więcej kasy na programy społeczne. Dlaczego jest to z góry skreślane

jaki podatek Jaki by nie był , cwaniaki i tak sobie poradzą . Teraz pozmieniali z B na Br , a później zaniżą wartość z 1mln na 100 tys.

podatek katastralny nie jest złym rozwiązaniem - jest przecież podatek od nieruchomości. kwestią sporną jest jedynie jego wysokość. dlaczego nie uzależnić podatku od wartości nieruchomości? nieruchomości drożeją i nie ma powodu, dla którego obywatel nie miałby podzielić się swoim szczęściem z państwem. ważna jest tylko kwota tego podatku.

. pytanie czy da się obecnie taki podatek wprowadzić, przy takim stanie ewidencji gruntów i budynków ?

11 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt